Όταν Κακοποιείται Ο Άνδρας.

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας Όταν Κακοποιείται Ο Άνδρας.

Σαβ, 14 Φεβ 2009 5:06 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

olganos
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Feb 14, 2009
2

Στο δελτίο ειδήσεων του τηλεοπτικού σταθμού ALTER είδαμε και αυτήν την είδηση.
Ένας 45χρονος στην Άρτα είχε εξωσυζυγικές σχέσεις με μια 35χρονη. Επειδή η 35χρονη θεώρησε ότι την κοροϊδεύει αποφάσισε να τον εκδικηθεί με αποτέλεσμα να αφαιρέσει τα γεννητικά του όργανα δαγκώνοντας τα. Αποτέλεσμα ήταν να τον τραυματίσει πολύ σοβαρά και από τις κραυγές του ξεσηκώθηκε όλο το ξενοδοχείο όπου ήταν η ερωτική φωλιά του παράνομου ζευγαριού. Όπως σημειώνει στο ρεπορτάζ η δημοσιογράφος ο 45χρονος βρίσκεται στην εντατική επειδή κινδυνεύει η ζωή του και κλείνει το ρεπορτάζ. Ο κ. Παυλόπουλος θέλοντας να σχολιάσει την είδηση λέει επί λέξη έχοντας ένα χαμόγελο στα χείλη του:
« να ευχηθούμε να εξελιχθούν ομαλά τα πράγματα αν και μετά φαντάζομαι Αλεξία θα έχει να αντιμετωπίσει την σύζυγο του ο 45χρονος».
Αναρωτιέμαι αν στην θέση του ήταν μια γυναίκα που ο εραστής της αφαιρούσε τα γεννητικά της όργανα δαγκώνοντας τα το σχόλιο θα ήταν το ίδιο. Δηλαδή βγαίνοντας από την εντατική να αντιμετωπίσει τον σύζυγο. Η θα ήταν η είδηση με τίτλο “εραστής κανίβαλος” η τέλος πάντων κάτι που να δείχνει την βαρβαρότητα του άνδρα και όχι το πάθημα της γυναίκας. Αυτό που είδα στις ειδήσεις στο ρεπορτάζ για το συγκεκριμένο έγκλημα ήταν ότι δεν τονίστηκε η βαρβαρότητα της γυναίκας αλλά το πάθημα του άνδρα. Επίσης αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν αυτή η βία καταγράφετε πουθενά σε στατιστικά που κρατάνε και που την κατατάσσουν. Αυτό που έχω να προσθέσω στο σχόλιο του κ. Παυλόπουλου είναι ότι αν όλα εξελιχθούν ομαλά και καλά για την υγειά του 45χρονου εκτός από την γυναίκα του έχει να αντιμετωπίσει και την νοοτροπία της κοινωνίας που ένα τόσο σοβαρό περιστατικό το βλέπουμε με χιουμοριστική διάθεση. Η αφαίρεση γεννητικών οργάνων δεν είναι σε καμία περίπτωση χιουμοριστική. Να θυμίσουμε ότι σε κάθε κρούσμα κακοποίησης άνδρα πάντα μα πάντα θα υπάρχει και κάποιο σχόλιο που «ελαφρύνει» την είδηση. Ο κ. Παυλόπουλος να σημειώσουμε ότι απλά αντικατοπτρίζει την κοινή γνώμη. Δεν κατηγορώ τον συγκεκριμένο δημοσιογράφο. Κατηγορώ την κουλτούρα μας. Τονίζω ότι στο ρεπορτάζ αναφέρει ότι οι κραυγές πόνου ξεσήκωσαν το ξενοδοχείο. Τι χιουμοριστική διάθεση να έχεις με τις κραυγές πόνου ενός ανθρώπου; Πόσο αστείο μπορεί να είναι αυτό; Πόσο υπερβολικός μπορεί να είμαι με όλα αυτά;
Δείτε το βίντεο για επιβεβαίωση όλων των παραπάνω:
Κώδικας:
http://pateras.pblogs.gr/2009/02/413057.html

Σαβ, 14 Φεβ 2009 8:50 am

xaderfi
Γκουρού
Γκουρού

Jul 09, 2007
565

Πραγματικά τρομερό και σίγουρα είναι θέμα κουλτούρας για το πως αντιμετωπίζουμε καταστάσεις τέτοιου είδους!!

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, ένας καθηγητής μας είχε αναφέρει πως υπάρχει νομοθεσία που προστατεύει τη σεξουαλική παρενόχληση στη γυναίκα, αλλά κάτι τέτοιο για τον άνδρα δεν ισχύει...
Πως λοιπόν περιμένουμε να αντιμετωπίσει το θέμα ο κάθε δημοσιογράφος και όχι μόνο, όταν κάτι τόσο σοβαρό δεν αντιμετωπίζεται με τον τρόπο που του αξίζει?

Κυρ, 15 Φεβ 2009 5:35 am

olganos
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Feb 14, 2009
2

xaderfi έγραψε:
Πραγματικά τρομερό και σίγουρα είναι θέμα κουλτούρας για το πως αντιμετωπίζουμε καταστάσεις τέτοιου είδους!!

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, ένας καθηγητής μας είχε αναφέρει πως υπάρχει νομοθεσία που προστατεύει τη σεξουαλική παρενόχληση στη γυναίκα, αλλά κάτι τέτοιο για τον άνδρα δεν ισχύει...
Πως λοιπόν περιμένουμε να αντιμετωπίσει το θέμα ο κάθε δημοσιογράφος και όχι μόνο, όταν κάτι τόσο σοβαρό δεν αντιμετωπίζεται με τον τρόπο που του αξίζει?

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Η ανισότητα που αντιμετωπίζει σήμερα ο άνδρας από την κουλτούρα μας που θέλει να τιμωρήσει τον Έλληνα άνδρα γιατί κόβουν την κλειτορίδα από γυναίκες σε αφρικανική χώρα και γιατί στο Πακιστάν καίνε τα πρόσωπα από τις γυναίκες με βιτριόλι. Σημειώνω ότι ήταν στην κουλτούρα των γυναικών στην Ελλάδα πριν το 70. Έχω βρει άνθρωπο που είναι καμένο το πρόσωπο του δεν έχει ένα μάτι και ένα αφτί και ζει σήμερα σε μεγάλη ηλικία στα μέρη μου από βιτριόλι που του έριξε γυναίκα στο πρόσωπο. Κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του ποτέ. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να κάνεις αστεία με πράγματα σοβαρά.

Κυρ, 15 Φεβ 2009 7:19 pm

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

Η αποψη μου ειναι γενικα οτι πρεπει να σεβομαστε την ανθρωπινη ζωη! αυτα ειναι φρικιαστικα πραγματα, ειναι απανθρωπα! οι ανθρωποι ειμαστε τριςχειροτεροι απο τα ζωα! δεν ειναι πραγματα αυτα! και ανδρες και γυναικες το παρακαναν! και εμενα με εκνευριζει σε ολα αυτα και η εκκλησια που θεωρει τις γυναικες βρομικες και τις απομακρυνει με καθε ευκαιρια. γενικα καλλιεργειται μια περιεργη εχθρα αναμεσα στα δυο φυλλα και δεν ξερω γιατι!!!!

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics