κοινωνικες επιστημες vs θετικων...

Το στέκι της κουβέντας...

Συγγραφέας κοινωνικες επιστημες vs θετικων...

Πεμ, 22 Ιούλ 2010 6:37 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

εεεεεεει χανετε το θεμα!!!

επισης e3iswsi, οι γυναικες μιλουν ανοιχτα γι αυτα τα θεματα, ενω οι ανδρες αρεσκονται στο να τα κουτσομπολευουν με τους φιλους τους ωστε να μεγαλωποιουν τα πραγματα!!!! εκει τους περνει μονο! χιχι ειστε ωρες ωρες μεγαλυτερες κουτσομπολες απο μας!!! εχω δει ποοοοοολλααααααααααααααααααααααααααα!!!!

και σταματηστε το spam!!! αλλο ειναι το θεμα!!!!

Παρ, 03 Σεπ 2010 4:22 pm

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
606

Dali Doc έγραψε:
Ο λόγος που έβαλα ένα θέμα είναι ότι πραγματικά ήθελα πρώτα να δώσω ένα σημείο διαφοροποίησης από την όλη ροπή των συζητήσεων του forum και δευτερευόντως για να γίνει κάποιος ουσιαστικός forum-ικός διάλογος με πραγματικό ενδιαφέρον και πέρα των άμεσα εμπλεκόμενων

Αυτό ακριβώς λέω όμως και εγώ. Δεν έχει νόημα να κάνεις συζητήσεις για να τις κάνεις.

King of Cats έγραψε:
Ο κοινωνικος επιστημονας, δεν βασιζεται σε κατι υπαρκτο για να κτισει κατι αλλο. Πρεπει να υποθεσει πως και οτι και αν. Αλλα εδω περα ειναι η μαγκια ολη. Πρεπει να υπολογισει τα κρητηρια, πως σκεφτεται ο κοσμος με τα σημερινα δεδομενα, κοινωνικα φαινομενα κλπ κλπ για να βγαλει ενα συμπερασμα το οποιο ειναι ορθο, αλλα οχι για παντα, αλλα για μια συγκεκριμενη περιοδο οπου τα κοινωνικα φαινομενα ειναι τα ιδια και για συγκεκριμενους ανθρωπους. Για αυτο το λογο και ολες οι θεωριες τους καθε λιγο και λιγακι ειναι αχρηστες... Κατ εμενα οι καλοι κοινωνικοι επιστημονες μπορουν να επιτυχουν πολυ πιο ευκολα απο τους "κανονικους" επιστημονες επειδη πολυ απλα ξερουν πολυ καλυτερα την κοινωνια.

Ναι σωστά η κοινωνικές επιστήμες προσπαθούν να εξηγήσουν ένα φαινόμενο την κοινωνία. Στη φυσική για να εξηγήσεις ένα φαινόμενο φτιάχνεις ένα μοντέλο. Αν το μοντέλο σου εξηγεί το φαινόμενο είσαι καλά. Αν προκύψει κάτι καινούργιο φτιάχνεις καινούργιο μοντέλο.

Για παράδειγμα το οτι ταχύτητα = διαστημα/ χρόνος δεν υπάρχει απόδειξη μαθηματική . Απλά είδαμε οτι αυτό το μοντέλο με αυτό τον τύπο δουλέυει. Μετά ανακαλύψαμε οτι όμως οτι για μεγάλες ταχύτητες αυτός ο τύπος δεν δουλεύει και φτιάξαμε κατι άλλο.

Είναι η φυσική πλήρης? Οχι. Το ένα μοντέλο δεν σημφωνεί με το άλλο. Αλλά έχει κάνει πολλά βήματα. Και αυτοί από κάπου ξεκίνησαν.

Δεν έχει δηλαδή ΚΑΜΙΑ σχέση με τις αποδείξεις των μαθηματικών. Απλά είδαμε οτι δουλεύει έτσι και το υιοθετήσαμε.

Οι κοινωνικές επιστήμες όμως δεν έχουν κάνενα νόμο ακόμα . Μόνο speculations. Για αυτό λέω οτι ακόμα είναι σε εμβρυακό στάδιο. Δεν την βάζω ακόμα δηλαδή δίπλα στις άλλες. Είναι μωράκι ακόμα.

Οσο για την απάντηση από το μελάκι κάτω από αυτό το πολύ ενδιαφέρον post.

melaki έγραψε:
Φιλία ανάμεσα στις γυναίκες εννοείται πως υπάρχει!!!!Ανάμεσα σε σας υπάρχει?Που ο ένας τρώει την γκόμενα του άλλου και ξεχνάτε ότι είστε φίλοι!!!!!!

Τρι, 07 Σεπ 2010 10:01 am

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

mystery_orange έγραψε:
Dali Doc έγραψε:
Ο λόγος που έβαλα ένα θέμα είναι ότι πραγματικά ήθελα πρώτα να δώσω ένα σημείο διαφοροποίησης από την όλη ροπή των συζητήσεων του forum και δευτερευόντως για να γίνει κάποιος ουσιαστικός forum-ικός διάλογος με πραγματικό ενδιαφέρον και πέρα των άμεσα εμπλεκόμενων

Αυτό ακριβώς λέω όμως και εγώ. Δεν έχει νόημα να κάνεις συζητήσεις για να τις κάνεις.

King of Cats έγραψε:
Ο κοινωνικος επιστημονας, δεν βασιζεται σε κατι υπαρκτο για να κτισει κατι αλλο. Πρεπει να υποθεσει πως και οτι και αν. Αλλα εδω περα ειναι η μαγκια ολη. Πρεπει να υπολογισει τα κρητηρια, πως σκεφτεται ο κοσμος με τα σημερινα δεδομενα, κοινωνικα φαινομενα κλπ κλπ για να βγαλει ενα συμπερασμα το οποιο ειναι ορθο, αλλα οχι για παντα, αλλα για μια συγκεκριμενη περιοδο οπου τα κοινωνικα φαινομενα ειναι τα ιδια και για συγκεκριμενους ανθρωπους. Για αυτο το λογο και ολες οι θεωριες τους καθε λιγο και λιγακι ειναι αχρηστες... Κατ εμενα οι καλοι κοινωνικοι επιστημονες μπορουν να επιτυχουν πολυ πιο ευκολα απο τους "κανονικους" επιστημονες επειδη πολυ απλα ξερουν πολυ καλυτερα την κοινωνια.

Ναι σωστά η κοινωνικές επιστήμες προσπαθούν να εξηγήσουν ένα φαινόμενο την κοινωνία. Στη φυσική για να εξηγήσεις ένα φαινόμενο φτιάχνεις ένα μοντέλο. Αν το μοντέλο σου εξηγεί το φαινόμενο είσαι καλά. Αν προκύψει κάτι καινούργιο φτιάχνεις καινούργιο μοντέλο.

Για παράδειγμα το οτι ταχύτητα = διαστημα/ χρόνος δεν υπάρχει απόδειξη μαθηματική . Απλά είδαμε οτι αυτό το μοντέλο με αυτό τον τύπο δουλέυει. Μετά ανακαλύψαμε οτι όμως οτι για μεγάλες ταχύτητες αυτός ο τύπος δεν δουλεύει και φτιάξαμε κατι άλλο.

Είναι η φυσική πλήρης? Οχι. Το ένα μοντέλο δεν σημφωνεί με το άλλο. Αλλά έχει κάνει πολλά βήματα. Και αυτοί από κάπου ξεκίνησαν.

Δεν έχει δηλαδή ΚΑΜΙΑ σχέση με τις αποδείξεις των μαθηματικών. Απλά είδαμε οτι δουλεύει έτσι και το υιοθετήσαμε.

Οι κοινωνικές επιστήμες όμως δεν έχουν κάνενα νόμο ακόμα . Μόνο speculations. Για αυτό λέω οτι ακόμα είναι σε εμβρυακό στάδιο. Δεν την βάζω ακόμα δηλαδή δίπλα στις άλλες. Είναι μωράκι ακόμα.

melaki έγραψε:
Φιλία ανάμεσα στις γυναίκες εννοείται πως υπάρχει!!!!Ανάμεσα σε σας υπάρχει?Που ο ένας τρώει την γκόμενα του άλλου και ξεχνάτε ότι είστε φίλοι!!!!!!

λοιπον ειναι καλο να αποκαταστησουμε την αληθεια.....
δεν θα σου μιλησω για πλατωνα και αριστοτελη γιατι ειναι περιπλοκοι, ομως θα βοηθουσαν σε ατο που θελω να σου πω....
οι θετικες επιστημες παντα προσπαθουν να χτυπησουν τις κοινωνικες με το προσχημα οτι δεν εχουν αποδειξη ειναι κατι θεωρητικο και οχι πρακτικο.... ομως εδω ειναι το σφαλμα και εδω χαλαει η δικη μας επιστημη. δεν μελεταμε το ουτοπικο! η κοινωνια δεν ειναι κατι θεωρητικο!
και ναι εχουμε αποδειξη και νομους που δεν μπορουμε να παραβουμε και ηθικη και δεοντολογια! δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο φαινονται.

μονο στην χωρα μας οι κοινωνικες επιστημες ειναι τοσο υποβαθμισμενες, ομως δεν ειναι ετσι... παγκοσμια χαιρουν σεβασμου και ειναι ισοδυναμες με τις θετικες.
μην ξεχνας οτι οι θετικες πολλες φορες σπανε τους κανονες δεοντολογιας οπως και τα ατομικα δικαιωματα. τα πειραματα πολλες φορες δεν ακολουθουν κανονες, αλλα τις επιθυμιες ενος ερευνητη.

επισης ο ενας κλαδος με τον αλλο ειναι αλληλεδετοι! εμεις σας χρειαζομαστε οπως και σεις εμας! δεν γινεται ο ενας χωρις τον αλλο! χρησιμοποιειτε θεωρια και μεις πραξη! δεν ειναι ανταγωνισμος ειναι συνυπαρξη και αλληλοκαλυψη για να φτασουμε στον στοχο! την γνωση.

ακομη σκεφτητε οτι πρωτη η φιλοσοφια υπηρξε και αναπτυχθηκε σαν επιστημη και μετα ηρθαν οι αλλες. ολα πατανε καπου για να ξεκινησουν και αυτα ειναι σιγουρα μια θεωρια, μια ιδεα, μια παρατηρηση!

γνωμη μου ειναι οτι ολες οι επιστημες ειναι ισοδυναμες και δεν θα πρεπει να ευτελιζουμε αυτο που μας διδασκουν! απλα ανεβαινουν και κατεβαινουν καποιες αναλογα με τα συμφεροντα και την πλειοψησουσα ταξη! τιποτα δεν ειναι μονοδρομος μονοι μας το κανουμε! και ειναι κακο να μπαινουμε στο τριπακι του ανταγωνισμου! δεν εχουμε να αποδειξουμε κατι! ολες οι σχολες εχουν ιστορια δεν ξεπηδησαν σε μια μερα!

οταν ανοιξα αυτο το ποστ απλα ηθελα να μοιραστουμε τα υπερ και τα κακα των σχολων μας! να δουν ολοι τα αντικειμενα μας. εγω δεν γνωριζω τι κανει η γεωγραφια! ηθελα να μαθω απο δω!

Τρι, 07 Σεπ 2010 10:03 am

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

mystery_orange έγραψε:
Dali Doc έγραψε:

King of Cats έγραψε:

melaki έγραψε:

λοιπον ειναι καλο να αποκαταστησουμε την αληθεια.....
δεν θα σου μιλησω για πλατωνα και αριστοτελη γιατι ειναι περιπλοκοι, ομως θα βοηθουσαν σε ατο που θελω να σου πω....
οι θετικες επιστημες παντα προσπαθουν να χτυπησουν τις κοινωνικες με το προσχημα οτι δεν εχουν αποδειξη ειναι κατι θεωρητικο και οχι πρακτικο.... ομως εδω ειναι το σφαλμα και εδω χαλαει η δικη μας επιστημη. δεν μελεταμε το ουτοπικο! η κοινωνια δεν ειναι κατι θεωρητικο!
και ναι εχουμε αποδειξη και νομους που δεν μπορουμε να παραβουμε και ηθικη και δεοντολογια! δεν ειναι ολα τοσο απλα οσο φαινονται.

μονο στην χωρα μας οι κοινωνικες επιστημες ειναι τοσο υποβαθμισμενες, ομως δεν ειναι ετσι... παγκοσμια χαιρουν σεβασμου και ειναι ισοδυναμες με τις θετικες.
μην ξεχνας οτι οι θετικες πολλες φορες σπανε τους κανονες δεοντολογιας οπως και τα ατομικα δικαιωματα. τα πειραματα πολλες φορες δεν ακολουθουν κανονες, αλλα τις επιθυμιες ενος ερευνητη.

επισης ο ενας κλαδος με τον αλλο ειναι αλληλεδετοι! εμεις σας χρειαζομαστε οπως και σεις εμας! δεν γινεται ο ενας χωρις τον αλλο! χρησιμοποιειτε θεωρια και μεις πραξη! δεν ειναι ανταγωνισμος ειναι συνυπαρξη και αλληλοκαλυψη για να φτασουμε στον στοχο! την γνωση.

ακομη σκεφτητε οτι πρωτη η φιλοσοφια υπηρξε και αναπτυχθηκε σαν επιστημη και μετα ηρθαν οι αλλες. ολα πατανε καπου για να ξεκινησουν και αυτα ειναι σιγουρα μια θεωρια, μια ιδεα, μια παρατηρηση!

γνωμη μου ειναι οτι ολες οι επιστημες ειναι ισοδυναμες και δεν θα πρεπει να ευτελιζουμε αυτο που μας διδασκουν! απλα ανεβαινουν και κατεβαινουν καποιες αναλογα με τα συμφεροντα και την πλειοψησουσα ταξη! τιποτα δεν ειναι μονοδρομος μονοι μας το κανουμε! και ειναι κακο να μπαινουμε στο τριπακι του ανταγωνισμου! δεν εχουμε να αποδειξουμε κατι! ολες οι σχολες εχουν ιστορια δεν ξεπηδησαν σε μια μερα!

οταν ανοιξα αυτο το ποστ απλα ηθελα να μοιραστουμε τα υπερ και τα κακα των σχολων μας! να δουν ολοι τα αντικειμενα μας. εγω δεν γνωριζω τι κανει η γεωγραφια! ηθελα να μαθω απο δω!

Τρι, 07 Σεπ 2010 5:23 pm

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
606

Fraoulitsa έγραψε:
οι θετικες επιστημες παντα προσπαθουν να χτυπησουν τις κοινωνικες με το προσχημα οτι δεν εχουν αποδειξη ειναι κατι θεωρητικο και οχι πρακτικο....

Δεν είναι θέμα αν έχεις απόδειξη. Αυτό προσπαθούσα να πω πιο πάνω. Μόνο στα μαθηματικά υπάρχει η έννοια της απόδειξης. Ας πούμε δεν υπάρχει ... απόδειξη οτι η βαρύτητα δουλεύει. Απλά το ξέρουμε εμπειρικά . Και τη μετρήσαμε. Αν με ρωτήσεις για παράδειγμα:

"Μπορείς να μου αποδείξεις οτι αν αφήσω ένα στυλό στο αέρα θα πέσει?"

Η απάντηση είτε το πιστεύεις είτε όχι είναι... όχι. Δε μπορώ να το αποδείξω. Μπορώ να σου πω οτι

"Κατα 99.999% θα πεσει επειδή έπεφτε τις άλλες φορές".

Αλλά να στο αποδείξω δεν μπορώ.

Αυτή είναι και η έννοια του μοντέλου. Μπορώ δηλαδή να σου πω οτι αν μου δώσεις ένα σύστημα, αυτό θα υπακούσει κάποιους νόμους που τους έχω βρει και έχω ορίσει. Δηλαδή θα σου πω οτι

"Θα πέσει και θα πέσει με ταχύτητα u=gt."

Χρησιμοποιώ δηλαδή ένα μοντέλο με κάποιους νόμους για να εξηγήσω κάποια φαινόμενα που βλέπω. Καμία σχέση με τις αποδείξεις των μαθηματικών.

Μπορώ δηλαδή να προβλέψω τη συμπεριφορά του συστήματος μου. Με πολύ μεγάλη σιγουριά. Δεν ήθελα κανονικα να επεκταθώ σε αλλά εδώ που φτάσαμε δεν πειράζει. Θα τα πω όσο πιο απλά γίνεται.

Πάμε σε ένα πιο απλό παράδειγμα.

"Ο ήλιος ανατέλει κάθε μέρα από την ανατολή."

Αυτό δεν μπορείς να το αποδείξεις μπορείς? Οχι(και όμως δεν μπορείς Poke Tounge ) Μπορείς να μου πεις με 100% σιγουριά οτι ο ήλιος θα ανατείλει και αύριο από την ανατολή? Οχι. Αλλά επειδή ΚΑΘΕ φορά ανατέλει από την ανατολή μπορώ να το υιοθετήσω σαν μοντέλο.

Αν όμως τώρα στις 15 Φλεβάρη ας πούμε ο ήλιος ανατείλει από τη δύση?

Εδω έχουμε πρόβλημα. Καμία φορά τώρα βλέπεις βρίσκω μπροστά μου ένα φαινόμενο που δεν εξηγήται από το μοντέλο που διάλεξα. Οπότε τη κάνουμε τώρα? Ηρθε η ώρα να αλλάξουμε το μοντέλο μας.Από δω και μπρος δηλαδη εγώ θα λέω

"Ο ήλιος ανατέλει κάθε μέρα από την ανατολή, εκτός και αν είναι 15 Φλεβάρη".

Γιατί τα λέω όλα αυτα? Για να σου δώσω να καταλάβεις οτι κανένας ποτέ δεν κατηγόρησε την κοινωνιολογία για έλλειψη .. αποδείξεων. Καμία επιστήμη εκτός από τα μαθηματικά, και την Λογική δεν έχει αποδείξεις. Απλά λέω οτι είναι σε εμβρυακό στάδιο επειδή τα μοντέλα της δεν δίνουν μεγάλη σιγουριά στις προβλέψεις τους.

Δηλαδή ο κοινωνιολόγος δε μπορεί να σου πει , "άμα μου δώσεις ένα σύστημα και μου πεις οτι έχω μια κοινωνία που είναι φτιαγμένη με τον Α ή Β τρόπο ΜΠΟΡΩ να προβλέψω με σιγουριά τι θα προκύψει από την κοινωνία αυτή.

Τώρα θα μου πεις μια κοινωνία είναι ένα απίστευτα πολύπλοκο σύστημα που δύσκολα μοντελοποιήται. Συμφωνώ. Αλλά δεν παύει ακόμα να είναι σε εμβρυακό στάδιο.

Δεν είναι δηλαδή οτι δεν την κατατάσω ισάξια με τις άλλες επιστήμες. Την βάζω στο ίδιο δωμάτιο. Απλά είναι το μωράκι της οικογένειας που του κανουμε γούτσου γούτσου Razz . Για την ωρα δηλαδη.(Για αυτό βαρέθηκα στα προηγούμενα posts να γράφω AKOMA για να μη βγω κακός αλλά τελικα δεν τα κατάφερα φαίνεται... Sad ) Εχει μέλλον όμως.

Ελπίζω τώρα να έγινα πιο κατανοητός.

Τρι, 16 Νοέ 2010 5:25 pm

natasaag
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Oct 07, 2010
9

ρε παιδιά η ερώτηση στο θέμα είναι κοινωνικές ή θετικές επιστήμες καθαρά?γιατί μαλώνετε.. Smile
Εγώ προτιμώ θετικές επιστήμες I love maths..
Οξύνουν το πνεύμα και τον τρόπο σκέψης..
Χωρίς βέβαια να υποτιμώ και τις κοινωνικές για να μην παρεξηγούμαι..

Τρι, 16 Νοέ 2010 5:38 pm

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

ο καθενας εχει την κλιση του!

Πεμ, 25 Νοέ 2010 7:52 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

fraoulitsa έγραψε:
ειμαστε περιφανα ειδη διατροφης, θρεπικα και καλα για την υγεια!
οσο για το ολο θεμα, δεν ξεμαλλιαστηκαμε καταρχας, δεν το συνιθιζω αλλωστε δεν εχουμε κατι να χωρισουμε πιστευω, σε διαφορετικες σχολες ειμαστε, φιλες ειμαστε δεν τρεχει κατι τετοιο... μαλλον ο υπερβαλλον ζηλος μας τα φταιει ολα και η αγαπη μας για το πανεπιστημιο και τις σχολες μας!
η βοηθεια μου σε καθε περιπτωση ισχυει και οποιος κοινωνιολογος την χρειαστει μπορω να του την παρεχω!
επισης το χρωμα των μαλλιων μου αλλαζει συχνα, αναλογα με την διαθεση! Roll Eyes
δεν φταιει κατι σε αυτο... και νομιζω οτι το χρωμα μου ειναι το κοκκινο... σαν φραουλα και γω..... Poke Tounge
σας φιλω να ειστε ολοι καλα και να βοηθατε τους συμφοιτητες σας!

Έτσι απο περιέργεια και μόνο, ποια μαθήματα χρεώνεις?! Δεν κρίνω προς θεού, απλα επειδή μιλάμε για την ίδια σχολή ήθελα να ξερα ποιο είναι αυτό το μάθημα που κάποιος πληρώνει βοήθημα για να το περάσει.

Πεμ, 25 Νοέ 2010 7:58 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

Παιδιά δεν υπάρχει θέμα σπουδαιότητας, σημαντικότητας μεταξύ των επιστημών. Θεωρώ πως αλληλοσυμπληρώνονται. Θετικες χωρις τις κοινωνικες δεν μπορουν να υπάρξουν γιατι πολύ απλα εφαρμόζονται στην κοινωνια και αντίστοιχα κοινωνικες χωρις τις θετικές δεν μπορουν να υπάρξουν γιατί ακομή θα ζούσαμε σε καλύβες...η πιο απλοϊκή μου εξήγηση Poke Tounge
Απο κει και πέρα είναι θέμα κλίσης του καθενός, απλά

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics