Εμπειρια με εκτυπωσεις?

Το στέκι της κουβέντας...

Συγγραφέας Εμπειρια με εκτυπωσεις?

Δευ, 01 Νοέ 2010 5:43 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

andreasma
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Nov 01, 2010
4

Γεια χαρα!

Εχω μια απορεια και θα ηθελα βοηθεια αν γινεται!
Προσπαθω να βρω μια εταιρια και να κανω μερικες εκτυπωσεις
με το φετινο φωτογραφικο υλικο που εχω μαζεψει και μετα απο μια
μικρη ερευνα στο ιντερνετ εχω βρει αυτη την εταιρια που ασχολητε
με εκτυπωση φωτογραφιας [LINK] αλλα δεν θα μπορεσω να δω καποιο δειγμα πριν την εκτυπωση.

Να το κανω?
Εχει κανεις αναλογη εμπειρια?

Ευχαριστω,

Ανδρεας

Δευ, 01 Νοέ 2010 6:23 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
4893

Αντρέα καλωσόρισες στην κοινότητα!

Επειδή το μήνυμά σου φαίνεται να εμπίπτει σε κατηγορία spam, θα σε παρακαλούσαμε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός σε κάτι που ρωτάς, ιδίως όταν εμπεριέχει "καρφωτά" παράθεση links, να ξέρεις πως κρίνεται με πολύ αυστηρό 'μάτι'! No offence.

Διευκρίνησέ μας τι ακριβώς επιθυμείς, και μετά βλέπουμε ποιες εταιρείες μπορεί να βρει κανείς στο θέμα εκτυπώσεων, είναι άπειρες άλλωστε και πολλών τύπων!

Τρι, 02 Νοέ 2010 12:32 pm

andreasma
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Nov 01, 2010
4

Γεια σου Inertia, καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση.

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, εγραψα εδω με την καλητερη διαθεση και δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα κατι που δεν επρεπε! Αν ομως ναι, τοτε πραγματικα συγνωμη! Αυτο που ηθελα ηταν μερικες αποψεις αλλων και οπως δεν ειμαι σχετικα εμπειρος σε forums και εκτυπωσεις ενιωσα να κανω εδω μια ερωτηση.

Εχω κανει ενα αρχειο με φωτογραφιες που θα ηθελα να εκτυπωσω το προβλημα ειναι οτι αν της στειλω για εκτυπωση δεν θα ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα αφου δεν θα εχω δει καποιο sample απο πριν!

Παρακαλω αν κανεις εχει εμπειρια πανω στο θεμα τοτε η γνωμη του θα ηταν ευπροσεκτη.

Και παλι ευχαριστω,

Ανδρεας Μ.

Τρι, 02 Νοέ 2010 6:46 pm

irida
Γκουρού
Γκουρού

Sep 16, 2010
455

Αντρεα,θα σου συστηνα,παρολο που δεν ξερω τιποτα επι του θεματος,να βρισκες καποια εταιρεια που να σου δειχνει πρωτα το δειγμα της και κανονικα αυτο επρεπε να γινεται και στη συγκεκριμενη.
Μακαρι να βοηθησα καπως κι εγω.Και καλωσηρθες.

Τετ, 03 Νοέ 2010 12:22 am

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
4893

andreasma έγραψε:
Γεια σου Inertia, καλως σας βρηκα και ευχαριστω για την απαντηση.

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, εγραψα εδω με την καλητερη διαθεση και δεν ειμαι σιγουρος αν εκανα κατι που δεν επρεπε! Αν ομως ναι, τοτε πραγματικα συγνωμη! Αυτο που ηθελα ηταν μερικες αποψεις αλλων και οπως δεν ειμαι σχετικα εμπειρος σε forums και εκτυπωσεις ενιωσα να κανω εδω μια ερωτηση.

Εχω κανει ενα αρχειο με φωτογραφιες που θα ηθελα να εκτυπωσω το προβλημα ειναι οτι αν της στειλω για εκτυπωση δεν θα ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα αφου δεν θα εχω δει καποιο sample απο πριν!

Παρακαλω αν κανεις εχει εμπειρια πανω στο θεμα τοτε η γνωμη του θα ηταν ευπροσεκτη.

Και παλι ευχαριστω,

Ανδρεας Μ.
Αντρέα δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.
Είναι ευπρόσδεκτη κάθε ερώτηση κι όσοι μπορούν ή γνωρίζουν κάτι είναι χρήσιμο να απαντήσουν!
Από το ερώτημά σου αν το κατάλαβα καλά, ενδιαφέρεσαι για εκτυπώσεις φωτογραφιών, καθώς και τον τύπο εκτύπωσης. Είναι μια ερώτηση που ίσως πολλοί έχουν και είναι καλό να τη συζητήσουμε, ωστόσο -εκτιμώ- η απάντηση δεν είναι εύκολη. Και προφανώς η "αναζήτηση εταιρειών" μάλλον θα είναι ο τελευταίος ή έστω μετέπειτα σταθμός στη μελέτη και έρευνα που επιθυμείς να πραγματοποιήσεις!

Ίσως μια καλή αρχή είναι να τη συζητήσεις σε κάποιο (οποιοδήποτε) φωτογραφείο, δίνοντας ένα δείγμα 2-3 φωτογραφιών, που πιστεύεις πως μπορεί να είναι "αντιπροσωπευτικό" της όλης συλλογής σου. Αν έχεις σκοτεινές και φωτεινές φωτό, πιθανώς να θες να δεις πώς βγαίνουν αντιστοίχως, καθώς και οι αποχρώσεις!

Εξτρά ιδέες-'φλασιές':

- Αν έχεις σύλλογο φωτογραφικό / λέσχη φωτογραφίας / ομάδα φωτογραφίας στην περιοχή σου, μπορείς να επισκεφθείς ή να παραβρεθείς σε κάποια συνάντησή τους (ίσως κάνουν τακτικές) και να τους δείξεις επίσης κάποιο δειγματάκι και να ζητήσεις τυχόν συμβουλές ή προτάσεις ήδη!

- Η εκτύπωση δεν είναι πολύ κοστοβόρα διαδικασία, μα παίζει ρόλο το μέγεθος και τύπος χαρτιού. Μπορείς να βγάλεις δείγματα σε μικρό μέγεθος και να δεις πώς φαίνονται. Προφανώς μεγαλύτερο μέγεθος χαρτιού = αυξημένο κόστος, που αναλογικά με το πλήθος των εκτυπώσεων μπορεί να πάει αρκετά υψηλά το.. λογαριασμό!

- Αν πρόκειται να εκτυπώσεις φωτογραφίες για έκθεση, προτείνονται matt εκτυπώσεις, όχι το (κλασικό) ιλουστρασιόν χαρτί.

Σημείωση: σε όλα τα παραπάνω που αναφέρω προϋποθέτω πως οι φωτογραφίες είναι σε ικανοποιητική προς εκτύπωση ανάλυση. (το λέω just in case που βλέπουν κι άλλοι ενδιαφερόμενοι το topic!) Αν κατεβάσει κάποιος μια φωτό από ιστοσελίδα ή τυχαία που βρίσκει στο internet, είναι αμφίβολο το αν θα μπορεί να εκτυπωθεί σωστά. Ο λόγος είναι το ότι οι φωτό που προορίζονται για θέαση σε οθόνη (υπολογιστή, κινητού κ.λ.π) είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης. Αυτές είναι σχεδόν αδύνατο να εκτυπωθούν καθαρά.

Αυτά μου'ρχονται προς το παρόν, hope I helped a bit! Wink

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics