ζήλια για το παρελθόν

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας ζήλια για το παρελθόν

Δευ, 09 Απρ 2012 10:34 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

tinger
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Apr 09, 2012
2

Καλησπέρα παιδια!

Τα έχω με μια πολύ καλή κοπέλα τον τελευταίο μισο χρόνο και με αγαπάει υπερβολικά όπως και εγώ. Ειμαστε σε απόσταση βέβαια αλλα η τεχνολογία βοηθάει απιστευτα.

Το πρόβλημα μου ειναι ότι νιώθω κομπλεξ και ζήλια απεναντι της γιατί εχει περισσότερες εμπειρίες απο μένα, γιατι ειναι πιο ακεραιος χαρακτήρας και πιο συνειδητοποιημενη. Βέβαια δεν της το δείχνω γιατι πολύ απλα ξέρω οτι δεν εχει να κανει τιποτα με αυτή αλλα με το δικό μου ανωριμο κεφάλι, αλλά καταλαβαίνει που και που ότι κατι δεν πάει καλα μερικές φορες χωρις να ξερει τι ειναι. Sad Αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω. Ειναι λες και το μυαλο μου σκεφτεται απο μονο του και δεν το ελέγχω. Όλη την ώρα σκέφτομαι το παρελθόν της και νιώθω μειονεκτικά και ζήλεια σαν να ειμαι κανα παιδιακι που εχει διαγωνισμό για το ποιος ειναι πιο έμπειρος και πρέπει να προηγούμαι.

Πήγα μια φορα και σε ψυχολόγο. Κάτι έγινε αλλα μετα απο 2 βδομαδες πρίπου επανήλθε.

Τι να κανω για να φύγουν αυτα?

HEEEEELP..!!!!!

Δευ, 09 Απρ 2012 12:58 pm

IwannaK
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 29, 2011
13
Τόπος: Θεσσαλονικη με φεγγαρι ολους τους φοβους σου να παρει

γεια σ Happy
κοιτα απλα μιλα μαζι της..αν 8ες πες της οτι αυτο που μερικες φορες δν καταλαβαινει τι ειναι ,ειναι ζηλια..αν σ αγαπαει 8α καταλαβει και 8α το λυσετε μαζι ολο αυτο..απλα αν σ αγαπαει 8α σ πει πως ολα ειναι οκ κ οτι δεν πρεπει να ζηλευεις γιατι εσενα μονο αγαπαει..ειναι φυσιολογικο να ζηλευεις αλλα απ οτι καταλαβαινω η δικη σ ζηλια ειναι απ την υπερβολικη..υπαρχει κ αυτο απλα προσπα8ησε κα8ε φορα που ζηλευεις να σκεφτεσαι τισ στιγμες που σ δειχνει ποσο σ αγαπαει κ τοτε 8α καταλαβεισ πως οντως ολα ειναι στ μυαλο σ Happy

Δευ, 09 Απρ 2012 1:07 pm

e3iswsi
Γκουρού
Γκουρού

May 07, 2009
1672
Τόπος: βιβλίο μαθηματικών

Πρώτα πρώτα μην περιμένεις ότι θα σου τα διώξει κάποιος άλλος. Μόνο εσύ μπορείς!

Από αυτά που λες, συμπεραίνω πως έχεις μία υπέροχη σχέση.
Αφού κι εσύ παραδέχεσαι ότι είναι βλακείες αυτά που σκέφτεσαι, μην τις αφήσεις να σου χαλάσουν αυτή τη σχέση!
Σκέψου αυτά που έχεις και όχι αυτά που δεν είχες στο παρελθόν. Λες και αν τα είχες, θα είχες κάτι περισσότερο σήμερα από όσα έχεις ήδη...

Αν αύριο (χτύπα ξύλο) για οποιοδήποτε λόγο έχανες την κοπέλα σου, σίγουρα θα έλεγες "Να την είχα μόνο και ας έχει περισσότερες εμπειρίες από μένα". Αυτό σκέψου μόνο.
Μην περιμένεις να σου συμβεί κάτι τέτοιο για να εκτιμήσεις τα θετικά της σχέσης σου.

Δευ, 09 Απρ 2012 4:43 pm

tinger
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Apr 09, 2012
2

Παιδια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Γενικά όλα αυτά ειναι στο αέρα και υπάρχει πιθανότητα να μην μπορέσουμε να βρεθούμε στο ίδιο μέρος καθόλου ενω το προσπαθούμε.
Ξέρω ότι όλα αυτά πηγάζουν απο δικές μου ανασφάλεις και απο κακές σκέψεις.
Και η χειρότερη απ'όλες τις σκέψεις ειναι ότι αν αυριο πηγαιναν όλα στραβα και δεν καταφέρναμε ποτε να βρεθούμε στην ιδια πόλη έτσι ώστε να συνεχίζαμε τη σχεση μας απο κοντά, κάνω μια πολυ κακια σκέψη ότι δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βρώ κάτι άλλο. Δεν εχω αυτοπεποίθηση πολύ ενω αυτή εχει. Αυτη θα μπορούσε να εχει όποιον θέλει και όταν το θέλει χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι αρνητικο για αυτή. Ενω εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ αι αυτό μου δημιουργει κομπλεξ. ΚΑι ακούγεται πολυ άσχημα στα αυτια μου. Γιατι καμια απο αυτές τις σκέψεις δεν εχει να κανει με αυτή αυτο καθ'εαυτό ή με τη σχέση μας.

Ευχαριστω

Δευ, 09 Απρ 2012 6:11 pm

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

tinger έγραψε:
Καλησπέρα παιδια!

Τα έχω με μια πολύ καλή κοπέλα τον τελευταίο μισο χρόνο και με αγαπάει υπερβολικά όπως και εγώ. Ειμαστε σε απόσταση βέβαια αλλα η τεχνολογία βοηθάει απιστευτα.

Το πρόβλημα μου ειναι ότι νιώθω κομπλεξ και ζήλεια απεναντι της γιατί εχει περισσότερες εμπειρίες απο μένα, γιατι ειναι πιο ακεραιος χαρακτήρας και πιο συνειδητοποιημενη. Βέβαια δεν της το δείχνω γιατι πολύ απλα ξέρω οτι δεν εχει να κανει τιποτα με αυτή αλλα με το δικό μου ανωριμο κεφάλι, αλλά καταλαβαίνει που και που ότι καντι δεν πάει καλα μερικές φορες χωρις να ξερει τι ειναι. Sad Αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω. Ειναι λες και το μυαλο μου σκεφτεται απο μονο του και δεν το ελέγχω. Όλη την ώρα σκέφτομαι το παρελθόν της και νιώθω μειονεκτικά και ζήλεια σαν να ειμαι κανα παιδιακι που εχει διαγωνισμό για το ποιος ειναι πιο έμπειρος και πρέπει να προηγούμαι.

Πήγα μια φορα και σε ψυχολόγο. Κάτι έγινε αλλα μετα απο 2 βδομαδες πρίπου επανήλθε.

Τι να κανω για να φύγουν αυτα?

HEEEEELP..!!!!!

μάλιστα μάλιστα... μπορώ να σε καταλάβω γιατί έχω σχέση απο απόσταση..
Καταρχάς, πρέπει να μάθεις να εκτιμάς ΕΣΕΝΑ! διότι προφανώς εσύ είσαι το πρόβλημα... Ξέρω πόσο δύσκολες είναι οι σχέσεις απο απόσταση, τα μικρά γίνονται μεγάλα και όλοι είναι εχθροί σου, όμως προσπάθησε να τα βρεις με εσένα, τις ανασφάλειες και τα κόμπλεξ σου!
Εκείνη για να είναι μαζί σου, προφανώς ΣΑΓΑΠΑ και σου βρίσκει κάτι που δεν το έχει άλλος! Μπορεί να είναι μακριά σου, να συναναστρέφεται με ένα κάρο κόσμο, να την γουστάρουν πολλοί και κανένας, όμως εκείνη θέλει εσένα, για να είναι με σένα! μην την διώχνεις και την πληγώνεις με ξεσπάσματα ζήλιας που μπορεί να έχουν βάση, αλλά θα ήταν αλλιώς αν ήσασταν κοντά.
Το ζήτημα είναι να σκεφτείς καλά, να τα βρεις με σένα και να συνειδητοποιήσεις ότι έτσι δυστυχώς είναι τα πράγματα και πρέπει να τα αποδεχθείς! η απόσταση είναι διαχειρίσημη αρκεί να υπάρχει συνεννόηση και κατανόηση. Ίσως να σε βοηθήσουν οι καλές σας στιγμές και πράγματα που έκανε για σένα, κάθε φορά που νιώθεις έτσι....

ξέρω πως ότι και να σου πω ή πούμε, δεν θα βοηθήσει και πολύ... τα λόγια είναι καλά και η πράξη δύσκολη. όπως σου είπα βιώνω και γω απόσταση και ξέρω πως νιώθεις και μπορώ να σου πω δυο λέξεις... όμως το ζήτημα είναι καθαρά δικό σου! κανείς δεν είναι τέλειος, μην προσπαθείς για το τέλειο, αλλά απλά χαλάρωσε και αν η κοπέλα σημαίνει πράγματα πολλά για σένα, πάλεψε το και μην την αφήσεις! είναι εύκολο να χωρίσεις, αλλά πιο δύσκολο να παλέψεις πρώτα με τους δαίμονες σου και μετά με τα υπόλοιπα!

καλή προσπάθεια και ελπίζω στο τέλος να πάνε όλα καλά για σας!

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics