Το Εuronews"χαρίζει"μερικά..νησιά και στην Τουρκία

Κοινωνικά θέματα, Πολιτική, Επικαιρότητα

Συγγραφέας Το Εuronews"χαρίζει"μερικά..νησιά και στην Τουρκία

Τρι, 26 Φεβ 2008 5:39 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

mentoriS
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Sep 29, 2005
123
Τόπος: Thessaloniki

Χαμός για το τίποτα γίνεται.. και με το να δημιουργούμε κρίση, ή με το να σκεπτόμαστε με το ίδιο τρόπο όπως μας παρουσιάζεται οτι σκέπτονται οι γείτονες δεν υθα βγει τπτ.
Τώρα σε ότι αφορά τις παραβιάσεις, πολύ απλα και τα ελληνικά ΜΜΕ και τα άλλα παρουσιάζουν παραβιάσεις (το κάθε μέσο υποστηρίζει την ανάλογη πλευρά).

Επίσης ο εναέριος χώρος αλλα και τα χωρικά ύδατα έχουν πολλούς περιορισμούς που ανεξάρτητα τα " θέλω" του κάθε κράτος ο μέσο πολίτης ΄δεν έχει ιδέα με αποτέλεσμα να νομίζει οτι γίνονται παραβιάσεις χωρίς τυπικά να γίνονται (ή να είναι στα όρια του δικαίου).

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι τα πράγματα έχουν πολλές οπτικές έχει σκεφτεί κανείς τι σκέφτονται οι τούρκοι για το f-16 που καταρρίφθηκε? (χμ... λάθος επαθε τεχνική βλάβη το ξέχασα..)

Με λίγα λόγια, θέλω να δείξω οτι αλλού είναι το πρόβλημα, και όχι οι χάρτες, τα τσαμπουκά τρακτερ (κοινώς άρματα μάχης) , και δε ξέρω τι άλλο. Εξάλλου όλα αυτα που λέμε (πχ για τρόπο αντίδρασης ) έχουν εφαρμοστεί κατα καιρούς απο όλα τα κράτη. Κάποτε κάποιος θα πωλούσε μαγκιά , άλλοτε θα έκανε μια περίφημη διπλωματική μανούβρα, θα γινόταν καμιά μάζωξη-πορεία.Καί ; Στα ίδια καταλήγουμε...

Τρι, 26 Φεβ 2008 5:41 pm

naya
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Dec 27, 2007
12

Προσωπικα πιστευω οτι δεν ειναι κ πολυ τυχαια αυτα τα "λαθη". Δεν ειναι δυνατο να μην υπαρχουν σωστοι χαρτες. Κ ένα μικρο παιδι κανοντας την απλη κινηση να ανοιξει εναν ατλαντα, μπορει να βρει τα συνορα κ τα εδαφη καθε χωρας -τα σωστα- οσο μικρη κ αν ειναι η χωρα αυτη.
Οποτε δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι λαθος. Δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη, αλλα αυτο το χαρτη μπορει η τουρκια να το χρησιμοποιησει εναντιον μας αν τυχον διεκδικησει τα νησια που φαινονται δικα της, με τη δικαιολογια οτι ειδαμε (η Ελλαδα) το χαρτη, αλλα αντιρρηση δεν φεραμε, οποτε συμφωνουμε. To ξερω οτι μπορει να ακουγεται παραλογο, αλλα δεν αποκλειεται τιποτα, υπαρχει λογος που το σκεφτηκα αυτο αλλωστε.

Τετ, 27 Φεβ 2008 6:57 am

Hipisa
Έμπειρος
Έμπειρος

Sep 23, 2007
268

Δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει αλλιώς από το να πωρώνει έτσι διάφορους ανεγκέφαλους που πιστεύουν ότι τα νησιά του αιγαίου είναι τούρκικα όπως και κάποιοι το ίδιο ανεγκέφαλοι Έλληνες ακόμα πιστεύουν πως πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικιά μας θα γίνει η Πόλη και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς θα ξαναζωντανέψει. Υπάρχουν πάντα οι συμφωνίες και οι μεγάλες δυνάμεις που αποφασίζουν τι τις συμφέρει να τηρήσουν.

Τώρα όσον αφορά για τις διάφορες συνοριακές παραβιάσεις είναι το ίδιο να λέμε ότι οι Βούλγαροι παραβιάζουν διαρκώς τα ελληνικά σύνορα για να μαζέψουν μανιτάρια και οι Έλληνες αντίστοιχα για κυνήγι.

Αυτά είναι πράγματα που γίνονται και από τις 2 πλευρές απλά στην περίπτωση της Τουρκίας υπάρχει η είδηση. Αν ήμουν πονηρή θα έλεγα ότι έχουν λόγους να διαιωνίζουν μίση.

Τετ, 27 Φεβ 2008 8:38 am

Nito
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Oct 19, 2007
70
Τόπος: Σάμος

Megawatt έγραψε:
Εχω μια απορια ρε παιδια:

Τα κανάλια μιλανε για τις τουρκικες παραβιασεις του ελληνικου εναεριου χώρου. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.

Εμεις οι Ελληνες παραβιάζουμε τον δικο τους εναέριο χώρο? Τι γνωριζετε/βλέπετε/ακούτε εσεις, οσοι ειστε κάτοικοι των νησιων του Ανατολικου Αιγαιου??

Φίλε Megawatt όσες φορές κανουν παραβίαση οι "γειτονες" άλλες τόσες κάνουμε και μεις.
Μόνο που είναι λόγικό τα ελληνικά ΜΜΕ να μη λένε τπτ παρά μόνο για τις παραβιάσεις των Τούρκων (και αντίστροφα ετσι???).

Τετ, 27 Φεβ 2008 5:09 pm

naya
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Dec 27, 2007
12

Megawatt έγραψε:

Τα κανάλια μιλανε για τις τουρκικες παραβιασεις του ελληνικου εναεριου χώρου. ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.

Δεν τα λενε καθε φορα, τουλαχιστον οχι τα μεγαλα καναλια. ειμαι απο εβρο.
Το πιο συνηθες ειναι να παραβιαζονται τα θαλασσια συνορα (αν λεγονται ετσι) απο ψαροκαικα. σιγουρα δεν ειναι πολεμικο πλοιο, αλλα δεν ειναι κ ακινδυνο.

Πεμ, 28 Φεβ 2008 8:25 am

anemos
Γκουρού
Γκουρού

Nov 19, 2007
403

Βασικά δε νομίζω ότι είμαστε καλύτεροι από τους Τούρκους- έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι ανταγωνισμού, ποιος την έχει πιο βαριά, ενώ είναι προφανές ότι όλες αυτές οι παραβιάσεις δεν έχουν ουσιαστικό νοήμα - εκτός από το να μας κρατάνε στη μπρίζα...
Η βλακεία είναι ότι κάθε τόσο πέφτει και κάνα αεροπλάνο, πολλές φορές με το πλήρωμα [και δικά μας και δικά τους]

ΥΓ: μη ψαρώνετε με το χάρτη οι Αμερικανοί δε ξέρουν γεωγραφία. Δείτε το βιντεάκι που βάζουν το Ιρακ και τη βόρεια Κορέα στην Αυστραλία.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Προβολή της ταινίας "The King's ...

από Deltatron
Συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Κυρ, 10 Νοέ 2019 10:26 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Συντομο ερωτηματολόγιο με θεμα "...

από AgisN
Συζήτηση: Ερωτηματολόγια-Questionnaires - Επιστημονική έρευνα Απαντήσεις: 0

Παρ, 08 Νοέ 2019 5:43 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Θέματα κατατακτήριων στην πολιτισμική

Συζήτηση: τμ. Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας Απαντήσεις: 0

Παρ, 08 Νοέ 2019 1:33 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Προβολή της ταινίας "10 Things I...

από Deltatron
Συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Πεμ, 07 Νοέ 2019 6:23 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Ερωτηματολόγιο "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΚ...

Συζήτηση: Ερωτηματολόγια-Questionnaires - Επιστημονική έρευνα Απαντήσεις: 0

Τετ, 06 Νοέ 2019 7:18 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics