Απογνωση

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας Απογνωση

Τρι, 28 Δεκ 2010 3:01 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

MissPrincessK
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Dec 28, 2010
2

Καλησπερα σε ολους! Υπηρξα φοιτητρια στο παν. Αθηνων....τωρα πια νοσταλγω αυτα τα χρονια... Sad

Θελω τη βοηθεια σας σε κατι!
Ειχα μια σχεση 1,5 χρονου και το Σεπτεμβρη εληξε απο μερους του...Πριν 2 μερες ξεκινησα μια σχεση με ενα αλλο παιδι. Βασικα ειναι ολα αυτα που θελουμε ολες οι κοπελες! Τρυφερος, ευαισθητος, συναισθηματικος, γλυκο, επικοινωνιακος....
Το θεμα ειναι πως απο τη προηγουμενη σχεση που σας ανεφερα παραπανω, εχω τραυματικη εμπειρια! Επι 1,5 χρονο που ημουν μαζι του, ημουν έτσι όπως ειναι ο τωρινος μου συντροφος (ευαισθητη, ρομαντικη κλπ), ενω εκεινος παντα πιο απομακρος, γιατι φοβοταν μη δεθει μαζι μου και τον πληγωσω Shocked . Ο λογος που με χωρισε ηταν πως επειδη εκεινος εγινε 30 κι εγω 25, δε μπορουσε πλεον να συνεχισει μαζι μου γιατι το πραμα πηγαινε σοβαρα και φοβαται τη δεσμευση! Confused
Ετσι απεκτησα ασχημη εμπειρια...και με το παιδι που ειμαι τωρα ειμαι πολυ κρυα και απομακρη!Μ'αρεσει ακι τον θελω, αλλα απο την αλλη ενω ειναι τοσο ζεστος, εγω ειμαι παγοκολωνα...
Pls τι να κανω;;;

Τρι, 28 Δεκ 2010 4:42 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

Άνοιξε την θέρμανση Smile !!!!!

Τρι, 28 Δεκ 2010 10:15 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

Να είσαι ο ευατός σου, οκ...κι επιφυλακτική αλλά όχι άδικη! Δεν ευθύνεται ο επόμενος για τον προηγούμενο....και δεν αξίζει να χάσεις κάτι ίσως αξιόλογο για κάτι που ίσως δεν άξιζε. Γνώμη μου πάντα, όπως νιώθεις έτσι να κάνεις, όποιος καταλάβει κατάλαβε και που θα πάει κάποια στιγμή όλο και κάποιος θα καταλάβει. Είναι άδικο όμως να συμπεριφερθεις όπως η συμπεριφορά που "κατηγόρησες" και μάλιστα σε έναν που δεν ευθύνεται.
Αυτά με πολύ αγάπη Smile

Υ.Γ. Κάθε άνθρωπος, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

Τετ, 29 Δεκ 2010 10:58 am

MissPrincessK
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Dec 28, 2010
2

Pocahontas αδικο δεν ειναι που κι εγω ''πληρωσα'' αποθημενα καποιων αλλων πρωην του πρωη μου;

Τετ, 29 Δεκ 2010 12:59 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

pocahontas έγραψε:
Να είσαι ο ευατός σου, οκ...κι επιφυλακτική αλλά όχι άδικη! Δεν ευθύνεται ο επόμενος για τον προηγούμενο....και δεν αξίζει να χάσεις κάτι ίσως αξιόλογο για κάτι που ίσως δεν άξιζε. Γνώμη μου πάντα, όπως νιώθεις έτσι να κάνεις, όποιος καταλάβει κατάλαβε και που θα πάει κάποια στιγμή όλο και κάποιος θα καταλάβει. Είναι άδικο όμως να συμπεριφερθεις όπως η συμπεριφορά που "κατηγόρησες" και μάλιστα σε έναν που δεν ευθύνεται.
Αυτά με πολύ αγάπη Smile

Υ.Γ. Κάθε άνθρωπος, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την poca !

Τετ, 29 Δεκ 2010 10:05 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

MissPrincessK έγραψε:
Pocahontas αδικο δεν ειναι που κι εγω ''πληρωσα'' αποθημενα καποιων αλλων πρωην του πρωη μου;

Θες να το συνεχίσεις?! Δεν ξέρω εσύ αποφασίζεις.
Άδικο δε θα είναι και για σένα να μη ζήσεις κάτι που ίσως να είναι και όμορφο?
Δεν είναι άδικο να επαναλαμβάνουμε ο,τι έχουμε θεωρήσει άδικο? Οξύμωρο, αλλα ετσι δεν είναι?

Παρ, 31 Δεκ 2010 9:06 am

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
608

MissPrincessK έγραψε:

Ναι είναι αλλά ο επόμενος δε φταίει σε τίποτα. Δε ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά με τον να τον εκδικήσαι χαλάς και τη δική σου σχέση.

Θες να τον εκδικηθείς? Πάρτον τηλέφωνο και βρίστον,χάραξε το αυτοκίνητό του με ένα κλειδί κάτι άλλο τελοσπάντων. Αλλά με το να χαλάς τη δική σου σχέση ο μόνος που χάνει είσαι εσύ.

Αστο ρε παιδί μου διαιωνίζει κακό κάρμα...

Σαβ, 01 Ιαν 2011 9:54 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

θα παραθέσω δύο στοιχάκια που είχα δει κάποτε, κάπου:

"Οι άμυνες που έχεις δημιουργήσει για να μην αισθάνεσαι ευάλωτος προέρχονται όλες από έλλειψη εμπιστοσύνης. Όμως αν δεν διακινδυνεύσεις να πληγωθείς δεν πρόκειται ποτέ να ζήσεις ούτε τις στιγμές της ευτυχίας που σου αναλογούν."
"Όλοι έχουμε μια πληγή που ίσως δεν θα κλείσει ποτέ. Αυτή η πληγή είναι κάποιες φόρες ένας άνθρωπος πάνω στον οποίο κάποτε πρόβαλλες και πόνταρες τα ρέστα σου και σε απογοήτευσε οικτρά. Δεν είναι κρίμα όμως να σαμποτάρεις όλες τις υπόλοιπες σχέσεις σου για χάρη του; Δεν είναι σαν να δίνεις μυθική αξία στο πιο σκάρτο προϊόν που αγόρασες ποτέ;"

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ: ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Συζήτηση: Κοινωνικά θέματα, Πολιτική, Επικαιρότητα Απαντήσεις: 38

Κυρ, 24 Αύγ 2008 7:14 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics