Κέρατο: Συγχωρείτε ή όχι

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

αν μαθαίνατε ότι το έτερόν σας ήμισυ ξενοκοιτάζει τί κάνετε?
Δίνω πάντα συγχώρεση μιας και όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη
11%
 11%  [ 4 ]
Δεν συγχωρώ και χωρίζω αμέσως
47%
 47%  [ 17 ]
Δεν με νοιάζει επειδή κι εγώ καμιά φορά κάνω παρασπονδίες
16%
 16%  [ 6 ]
Άλλο.... Πείτε μας τι...
25%
 25%  [ 9 ]
Σύνολο Ψήφων : 36

Συγγραφέας Κέρατο: Συγχωρείτε ή όχι

Κυρ, 05 Μάρ 2006 3:01 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

a_s
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Oct 01, 2005
25

Αν μαθαίνατε ότι ο/η σύντροφός σας ασχολείται όχι μόνο μαζί σας... αλλά κοιτάζει και αλλού, πώς θα αντιδρούσατε? Cool

Κυρ, 05 Μάρ 2006 7:44 pm

ForzaInter
Έμπειρος
Έμπειρος

Jun 04, 2004
241

Xμμμ...να και ένα θέμα που δεν έχουμε θίξει ακόμα! Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση.

Δε θα συγχωρούσα αν η κοπέλα μου με απατούσε με κάποιον άλλο(φαντάζεστε ο άλλος να ήταν άλλη?!! Shocked ) και θα εξηγήσω την άποψή μου περί του θέματος.
Πιστεύω, από αυτά που έχω διαβάσει, έχω ακούσει και έχω συζητήσει, ότι οι γυναίκες δένονται πιο εύκολα συναισθηματικά με τον άντρα, ενώ οι άντρες όχι τόσο εύκολα.. Δηλαδή οι άντρες θεωρούμε το κέρατο σαν μία πράξη αμελητέα(από τη μεριά μας), ενώ οι γυναίκες "κολλάνε". Δε λέω ότι είναι σωστό αυτό όμως...
Κατά συνέπεια, εάν με κεράτωνε η κοπέλα μου, θα ξενέρωνα άσχημα(ειδικά αν τα είχαμε καιρό). Σίγουρα πιστεύω ότι είναι το ίδιο άσχημο και για τις γυναίκες, αλλά έχω την εντύπωση πως ένα φίλι, η ερωτική πράξη, σημαίνουν πολλά περισσότερα και κρύβουν πολλά συναισθήματα για τις γυναίκες. Διαψεύστε με αν κάνω λάθος.

Αυτά Cool

Κυρ, 05 Μάρ 2006 7:57 pm

zero_tolerance
Έμπειρος
Έμπειρος

Mar 20, 2005
349

Νομίζω πως εξαρτάται και απο το είδος της σχέσης... αν η σχέση είναι του κwλου τότε είναι χαζό να υπάρχουν περιορισμοί σε φάση "δεν πρέπει" κτλ. Σε αντίθετη περίπτωση τότε μάλλον θα φταίμε και μεις αν ποτε φάμε κέρατο. Γι'αυτο και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο αν και κατα πόσο πρέπει να κολλάμε με το/τη σύντροφο μας... η και στο πόσο πρέπει να επιτρέπουμε να κολλάει και ο άλλος....... Wink Wink

Τώρα στο αν συγχωρείται ή όχι, ε αν έγινε κάτι το οποίο δεν παίζει ρόλο για τη συνέχεια κάλυτερα να μη γίνει γνωστό...... δε λέει.

Κυρ, 05 Μάρ 2006 8:14 pm

ForzaInter
Έμπειρος
Έμπειρος

Jun 04, 2004
241

Συμφωνώ ότι εξαρτάται από το είδος της σχέσης και στο ότι αν είναι κάτι ασήμαντο αυτό που έγινε, καλύτερα να μην μαθαίνεται γιατί πληγώνεται ανεπανόρθωτα το έτερον ήμισυ...
Αλλά κατά πόσο μπορείς να ελέγξεις το πόσο κολλάει ο άλλος μαζί σου? Ας πούμε ότι εσύ από τη μεριά σου μπορείς να το κοντρολάρεις, αν και δε νομίζω... Αν είναι να γίνει, θα γίνει!

Επίσης, μπαίνει και το θέμα της ηθικής, του χαλαρώματος των αξιών και της "μόδας" της εποχής μας, αν π.χ. δεν έχεις πάει με 10 γυναίκες μέχρι τα 30 σου δεν είσαι τρέντυ...!

Δευ, 06 Μάρ 2006 8:38 pm

zero_tolerance
Έμπειρος
Έμπειρος

Mar 20, 2005
349

Mόνο με 10 ΚΑΙ μέχρι τα 30??????? Cool Cool

Anyway...
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να κοντρολάρεις έστω και σε ελάχιστο βαθμό το κατα πόσο μπορεί να κολλήσει ο/η σύντροφός σου μαζί σου. Αν για παράδειγμα δεν καίγεσαι και τόσο πολύ να είστε μαζί, δεν κάνεις πράγματα που καταλαβαίνεις πως σημαίνουν το κάτι παραπάνω γι'αυτήν, ή έστω, όχι σε μεγάλο βαθμό.... ή στη χειρότερη, όταν απο την αρχή είσαι σίγουρος για το τι θέλεις το ξεκαθαρίζεις και αμα της/του αρέσει. Twisted Evil [/b]

Δευ, 06 Μάρ 2006 8:55 pm

ForzaInter
Έμπειρος
Έμπειρος

Jun 04, 2004
241

zero_tolerance έγραψε:
Mόνο με 10 ΚΑΙ μέχρι τα 30??????? Cool Cool

To παίρνω σαν αστείο...Ή μήπως το εννοούσες? Rolling Eyes

Το ότι δε θα κάνεις πράγματα γι'αυτήν, σημαίνει ότι δε σ'ενδιαφέρει και πολύ το συγκεκριμένο άτομο, οπότε έρχεσαι πάλι σ'αυτό που είπες στην αρχή και στο οποίο συμφώνησα, ότι δηλαδή εάν δεν είσαι ΚΑΨΟΥΡΗΣ, δε θα σε πειράξει τόσο πολύ εάν σε απατήσει...Ίσως να θιχτεί ο αντρικός εγωισμός μόνο

Τετ, 08 Μάρ 2006 6:16 pm

NaYa_
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Feb 22, 2006
4
Τόπος: μαλδιβες

Παράθεση:
Mόνο με 10 ΚΑΙ μέχρι τα 30???????

Τότε πρέπει να είσαι και πολύ τρέντυ κύριε Zero_tolerance.... xoxoxoxo

Σαβ, 18 Μάρ 2006 6:36 pm

zero_tolerance
Έμπειρος
Έμπειρος

Mar 20, 2005
349

Μην ανησυχείς μικρή μου NaYa... άλλωστε εσυ ξέρεις καλύτερα απ'όλους Poke Tounge Poke Tounge Poke Tounge

(...σε περιμένω μικρή μου...)

f**k TRENDS!

Τετ, 22 Μάρ 2006 7:35 pm

NaYa_
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Feb 22, 2006
4
Τόπος: μαλδιβες

ερχομαιιιι.....ηρθα Happy εμεινες Shocked ? χαχαχ...
..τωρα θα δεις Twisted Evil

Παρ, 14 Απρ 2006 1:18 am

ptzivras
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Nov 23, 2005
70
Τόπος: Athens/Kefalonia

οκ εγώ ανήκω στην μεγαλύτερη κατηγορία πιστεύω...Σε αυτούς που ΔΕΝ Συγχωρούν το κέρατο...αλλά όταν το κάνω εγώ θέλω να με συγχωρήσουν...χαχαχαχαχα

zero...μας πήραν τα σορόπια ρεεεε

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics