Δημοσίευση ιστοσελίδας με σέρβερ τον ~okeanos

Υπολογιστής, Πληροφορική, Internet

Συγγραφέας Δημοσίευση ιστοσελίδας με σέρβερ τον ~okeanos

Τετ, 27 Μάρ 2013 7:27 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Constanteins...
Γκουρού
Γκουρού

Feb 09, 2009
671
Τόπος: Volos, Magnesia

Γεια σας φίλες και φίλοι!

Έπεσε στην υπόληψή μου το ~okeanos το οποίο είναι μια εκπληκτική υπηρεσία που σου δίνει cloud μηχάνημα με ότι λογισμικό περιβάλλον θες και λογικά να το χρησιμοποιήσεις σαν σέρβερ για να ανεβάζεις τις σελίδες σου ή σε ftp, τα αρχεία σου για να είναι δημοσίως προσβάσημα!

Για να συνδεθείτε και να μάθετε περισσότερα για τον ~okeanos, μπορείτε να κάνετε κλικ εδώ

Έφτιαξα, που λέτε τον δικό μου σέρβερ με 80Gb σκληρό και 8CPU και έβαλα για λογισμικό περιβάλλον το Windows Server 2012 (υπάρχουν κι άλλες επιλογές για λογισμικά που δίνονται)

Μετά από 3 ημερούλες, μου δίνεται και η άδεια χρήσης του σέρβερ και με την "Απομακρυσμένη Επιφάνεια Εργασίας" που σου δίνει η ίδια υπηρεσία (τόσο οργάνωση πια...) ξεκινάω τα πώτα μου βήματα για την δημοσίευση μιας σελίδας που έφτιαξα για να ανεβάζω τις περιβαλλοντικές έρευνες που κάνω.

Που λέτε λοιπόν, το Windows Server 2012, δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως σε θέμα βιβλιοθηκών και έπρεπε να τα κατεβάσω ΟΛΑ λες και τα windows ήταν ορφανά! Άντε δεν πειράζει, τα έβαλα όλα όσα χρειαζόντουσαν, σύμφωνα με tutorials που βρήκα! Και τώρα ήρθε η ώρα να δημοσιεύσω την σελίδα μου και να καλώ κόσμο να την βλέπει!!!

Βρήκα ένα εκπληκτικό tutorial, το οποίο μπορείτε να ελέγξετε και εσείς, το ποίο δείχνει τον τρόπο, βήμα-βήμα για να δημοσιεύσεις μια σελίδα και μάλιστα με δικό σου domain! Για να το δείτε πατήστε εδώ.

Κάνω τα βήματα και όλα πάνε τέλεια! Και είμαι έτοιμος να δω την σελίδα μου στο ίντερνετ και ξαφνικά μου λέει ότι δεν υπάρχει τέτοια σελίδα...

Γιατίιιιιιιιιιιιιιιιι.... Sad

Τετ, 27 Μάρ 2013 9:13 pm

sgep
Γκουρού
Γκουρού

Feb 06, 2011
1400

Δοκίμασε να ρωτήσεις στο google group των χρηστών, με μία πιο αναλυτική τεχνική περιγραφή.
Αν έχεις μόνο συγκεκριμένα αρχεία είναι προτιμότερος ο Πίθος+.

Για περισσότερες πληροφορίες: synnefo (~okeanos support)

Mην ξεχνάς ότι o ~okeanos είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης, μην ανεβάζετε σημαντικά αρχεία πάνω (εκτός αν θέλετε να έχετε συνέχεια την έγνοια του backup).

Μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο απλό, είναι ανάγκη να "τρέχει" server σε VM για αυτές τις εργασίες (αν ναι, χρειάζεται οπωσδήποτε η τελευταία έκδοση του Windows Server);

[ XAMPP (Bitnami) ]

Constanteinstein έγραψε:
Έπεσε στην υπόληψή μου το ~okeanos το οποίο είναι μια εκπληκτική υπηρεσία…

Μάλιστα συμπληρώνει χρόνο που είναι διαθέσιμη στην ακαδημαϊκή κοινότητα (σελ. 31, ~3000 VMs), και από το προηγούμενο φθινόπωρο έχει αναβαθμιστεί σημαντικά. Είναι όντως καλή αν θέλεις να πειραματιστείς.

Έγινε επεξεργασία από τον/την sgep στις Πεμ, 28 Μάρ 2013 9:09 pm, 1 φορά

Τετ, 27 Μάρ 2013 10:43 pm

Constanteins...
Γκουρού
Γκουρού

Feb 09, 2009
671
Τόπος: Volos, Magnesia

sgep έγραψε:
Mην ξεχνάς ότι o ~okeanos είναι ακόμα σε φάση ανάπτυξης, μην ανεβάζετε σημαντική εργασία πάνω (εκτός αν θέλετε να έχετε συνέχεια την έγνοια του backup).

Ναι το ξέρω ότι είναι σε φάση ανάπτυξης αλλά έστειλα τις παρατηρήσεις μου στα παιδιά που την τρέχουν και πρέπει να πω ότι αυτοί που είναι στην υπηρεσία επικοινωνίας είναι καταπληκτικά παιδιά και άκρως εξυπηρετικά!

sgep έγραψε:
Μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο απλό, είναι ανάγκη να "τρέχει" server σε VM για αυτές τις εργασίες (αν ναι, χρειάζεται οπωσδήποτε η τελευταία έκδοση του Windows Server);

Έχεις δίκιο! Θα πειραματιστώ με την αμέσως προηγούμενη έκδοση! Θα κοιτάξω το Windows Server 2008, γιατί με το Ubuntu δεν βγάζω άκρη Poke Tounge

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Έρευνα για Ευχρηστία ιστοσελίδας παρα...

από Amorphis_
Συζήτηση: Ερωτηματολόγια-Questionnaires - Επιστημονική έρευνα Απαντήσεις: 0

Πεμ, 28 Μάρ 2013 7:52 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [ Σημείωση ] Υπάρχοντα-έτοιμα άρθρα προς δημοσίευση

από inertia
Συζήτηση: Δημοσιογραφική - Συντακτική Ομάδα Απαντήσεις: 2

Κυρ, 21 Ιαν 2007 2:50 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics