ΟΤΑΝ Η ΦΙΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΡΩΤΑΣ

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας ΟΤΑΝ Η ΦΙΛΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΡΩΤΑΣ

Παρ, 22 Δεκ 2006 9:08 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

giannis24
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Dec 22, 2006
1

Καλησπερα σε ολους.Συμμετεχω πρωτη φορα για να σας πω το προβλημα μου.Ειχα κολλητη φιλη 4 χρονια μικροτερη.Περνουσαμε ατελειωτες ωρες μαζι.Λεγαμε τα παντα.'Ημαστε φιλοι-τιποτα αλλο', λεγαμε σ οποιον μας νομιζε ζευγαρι(σε ολους).Πραγματι,φιλοι.Μονο που καποια στιγμη,αρχισα να σκεφτομαι αλλιως .Προσπαθησα να το ξεχασω.Το εκρυβα.Ομως ενοιωθα τυψεις.Ηταν σα να την κοροιδευω.Της μιλησα.Σοκαριστηκε.Ειπε πως με βλεπει μονο φιλικα.Αρχισε να απομακρυνεται.Εξαφανιστηκε.Εκανε αλλη σχεση.Εγω εμεινα μονος να ποναω κ να μου λειπει.Εσφιξα τα δοντια+συνεχισα.Εκανα νεα σχεση.Ειχα να τη δω 1χρονο.Συναντηθηκαμε τυχαια στη Γλυφαδα.Πηγαμε για καφε.μιλησαμε για τα παλια.Νοσταλγησαμε τις εποχες που περνουσαμε ατελειωτες ωρες μαζι.Ημουν ξεκαθαρος απεναντι της.Της ειπα πως δε μπορω να τη δω φιλικα+πως την θελω παρα πολυ παροτι ολο αυτο το διαστημα εχω κανει μικρης διαρκειας σχεσεις με αλλες κοπελες.Μου ειπε πως ποναει παρα πολυ που με εχασε απο τη ζωη της.Οταν της ειπα πως καλο ειναι να μην εχουμε επαφες γιατι αλλα ζηταει ο ενας+αλλα ο αλλος ,μου ειπε πως ειμαι παρτακιας και κοιταω πως θα νοιωσω εγω καλα αδιαφορωντας για εκεινη,που με εχει αναγκη διπλα της.Ειπε ακομα πως ολον αυτον τον καιρο που ειμαστε χωριστα σκεφτοταν πρωτα εμενα και μετα τον εαυτο της+γι αυτο δεν τολμουσε να με παρει ουτε 1τηλεφωνο.Ηθελε να μ αφησει να ηρεμησω +να επανελθουμε στην προηγουμενη κατασταση (κολλητα φιλαρακια-μοιραζομασταν τα παντα κλπ).Της ειπα πως ειναι πολυ δυσκολο αυτο που ζητα.Της εξηγησα πως σε εναν αντρα μενει απωθημενο το να μην ειχε μια γυναικα που ηθελε τοσο.Εδειξε να μην καταλαβαινει και επεμεινε πως κοιταω μονο τον εαυτο μου και την αγνοω,κανοντας παντα αυτο που εγω θελω.Αποτελεσμα τιποτα.Δεν μπορει να με καταλαβει.Αναρωτιεμαι τι πρεπει να κανω.Να προσπαθησω να τη δω φιλικα,ωστε να μη την χασω απο τη ζωη μου?Φανταζομαι φιλοι μου να καταλαβαινετε πσο δυσκολο ειναι αυτο για μενα.Να ριξω μαυρη πετρα πισω μου και να εξαφανιστω?Ειπαμε καποια στιγμη να ξαναβρεθουμε.Το αφησαμε ετσι.Ενδεχομενως με αγαπαει.Αλλα με τον τροπο της που ειναι τελειως διαφορετικος απο τον δικο μου ..Καθε απαντηση ειναι ευπροσδεκτη. Smile

Παρ, 22 Δεκ 2006 10:25 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

Να σου πω την αλήθεια φίλε μου, επειδή κι εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές αυτο....το να αλλάξουν τα συναισθήματα ενός φίλου μου απέναντί μου...προσωπικά το θεωρώ έλλειψη σεβασμού προς το πρόσωπό μου, μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά έτσι έχω νιώσει. Σαν να καταπατά την εμπιστοσύνη και την αγάπη που του έχω δείξει...το πιο σύνηθες πάντως είναι μετά ή η εξαφάνιση μεταξύ των δύο ατόμων ή μια υποτυπώδης σχέση μετά απο κάποιο διάστημα...αλλά και πάλι φίλοι δύσκολα...

Σορρυ αν σε στενοχώρισα.....

Σαβ, 23 Δεκ 2006 2:33 pm

Dali_Doc
Γκουρού
Γκουρού

Mar 31, 2006
913

Έλλειψη σεβασμού είναι ο έρωτας; Έστω κι αν προϋπάρχει φιλία; Προσωπικά γνωρίζω άπειρες περιπτώσεις φιλίας που κατέληξαν σε παθιασμένο έρωτα! Είμαι σύμφωνος με το γνωμικό στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται...Η "φλόγα" δεν κρύβεται και ο έρωτας είναι σαφώς ισχυρότερος σε ένταση από τη φιλία...Αλλά μην πάμε μακρυά, εαν δεν υπήρχε φιλία και απλώς δεν υπήρχε ανταπόκριση τότε αυτός ο έρωτας δε θα ήταν απεγνωσμένος; O σεβασμός εκφράζεται πρωτίστως με την αγάπη...αν τώρα ο έρωτας έχει ευτελιστεί στις μέρες μας, τότε δε φταίει ο "ερωτευμένος" στην περίπτωσή μας...

Σαβ, 23 Δεκ 2006 9:42 pm

pocahontas
Έμπειρος
Έμπειρος

Apr 11, 2005
259

Ο καθενας λέει τη γνώμη του και πως βλέπει τα πράγματα αγαπητέ Αντώνη...δεν μπορουμε να συμφωνούμε. Ναι, έλλειψη σεβασμού γιατι με πειράζει ο άνθρωπος που μέχρι χτες συζητούσαμε για τα πάντα και δίναμε συμβουλές ο ένας στον άλλον...να παρεξηγίσει τα πράγματα και να αρχίσει να με βλέπει αλλιώς. Εγώ τον φίλο μου τον βλέπω σαν αδερφό μου τον σέβομαι και τον εκτιμώ! και δεν έχει να κάνει με ευτελισμό του έρωτα..

Δευ, 25 Δεκ 2006 3:53 pm

problem_child
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Jul 07, 2006
40

Μια συμβουλή: παράτα την κα****α και εμπρός για άλλες περιπέτειες. Επικεντρώσου αλλού. Η ζωή είναι αρκετά μικρή για να αναλλώνεσαι σε τέτοιες φάσεις. Και Καλά Χριστούγεννα!

Παρ, 27 Ιούλ 2007 8:44 am

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
608

Παράθεση:
ς.Ειπε ακομα πως ολον αυτον τον καιρο που ειμαστε χωριστα σκεφτοταν πρωτα εμενα και μετα τον εαυτο της+γι αυτο δεν τολμουσε να με παρει ουτε 1τηλεφωνο.

Εγώ νομίζω οτι σε γουστάρει...

Παρ, 27 Ιούλ 2007 1:02 pm

Leonidas
Έμπειρος
Έμπειρος

Jul 09, 2007
227
Τόπος: Πάτρα

Κατα πρώτον καλέ μου φίλε, να σου πω ότι η ζωή δεν ξέρεις τι σου φέρνει και πότε! Η κολλητή μου φίλη και συμμαθήτρια ύστερα από 12 χρόνια αμφοτέρων περιπετειών και ότι μπορεί να συνεπάγεται, τώρα είναι γυναίκα μου και μάλιστα μου έχει χαρίσει και μια κόρη άλλο πράγμα! Κανείς από τους δυο μας τότε δεν είχε ανοίξει την καρδιά του στον άλλο με αποτέλεσμα να περάσουμε από σκόπελους και συμπληγάδες που θα μπορούσαμε να είχαμε προ πολλού αποφύγει! Δεν πειράζει "γηράσκομεν αεί διδασκόμενοι"! Εσύ πάντως της φέρθηκες αντρίκια και υπεύθυνα! Της εξηγήθηκες για τα αισθήματά σου και πάντα μέσα στα πλαίσια του σεβασμού για τις προθέσεις σου! Αυτό στα μάτια τα δικά μου σε τιμά και σε κάνει άντρα με Α κεφαλαίο! Είμαι βέβαιος ότι ο έρωτας σου καίει την καρδιά, όχι όμως οι τύψεις! Φαντάσου σε τι δύσκολη θέση είναι τώρα η φίλη σου γιατί φίλε, Σ'ΑΓΑΠΑΕΙ! Αυτό το πράγμα δεν κρύβεται! Είναι σε δύσκολη θέση γιατί ο έρωτας και οι τύψεις για το φέρσιμό της καίνε την καρδιά της όπως η φωτιά τώρα καίει το Διακοπτό! Το τραύμα τώρα είναι νωπό και πονάει! Γιατρός δυστυχώς δεν υπάρχει... Ο χρόνος μόνο απαλύνει τις πληγές αυτό δε σημαίνει ότι τα βυθίζει στη λήθη! Δεν σου αποκλείω τίποτα! Όλα παίζουν στη ζωή! Τίποτα δε χάθηκε! Η συμβουλή μου είναι η εξής: Άστην! Όχι παράτησέ την... Άστην! Αυτό σημαίνει ότι θέλει να ζήσει τη ζωή της, δηλαδή την περιπέτειά της, τις επιτυχίες της, τις αποτυχίες της κ.λ.π. Το ίδιο θα έλεγα κι εγώ για σένα! Ζήσε τη ζωούλα σου αγόρι μου! Δεν είπα να την κάνεις στην άκρη, αλλά κοίτα πρώτα τον εαυτό σου, μην τον αφήνεις να πληγώνεται και να ζει στην αγωνία! Στη φίλη σου να είσαι πάντα στο πλευρό της όταν σε χρειαστεί! Έτσι για να μη της δώσεις λαβές να σε πει και ατομιστή! Την αξία σου θα την καταλάβει, δυστυχώς μακροχρόνια, ελπίζω όμως τότε να μην είναι αργά... Εσύ είπαμε, την ζωή σου! Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, έχεις κερδίσει! Απλά περίμενε να δρέψεις τους καρπούς της νίκης σου! Και να εύχεσαι να είναι μακροχρόνια, γιατί έτσι κάνεις ένα προσωπικό τέστ στον εαυτό σου! Να δεις αν και πόσο την αγαπάς! Το ίδιο και αυτή! Να τα βρεί με τον εαυτό της και αν σε αγαπάει, σίγουρα θα κολλήσει επάνω σου μέχρι αηδίας! Αλλά φίλε... Τότε ΕΣΥ θα είσαι το αφεντικό! Έτσι;

Κυρ, 02 Σεπ 2007 7:26 pm

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
608

Γυναίκα?Παιδία? Με τη φίλη σου? Από το σχολείο?

Οτιδήποτε και να πω θα είναι λίγο.Βγάζω το καπέλο και κάθομαι ήσυχος στην θέση μου.

Πεμ, 04 Οκτ 2007 2:36 pm

zarikos
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 13, 2006
4

Ρε giannis24 είσαι αρχηγός ρε! Xeirokrotima Η φιλία πιστεύω μπορεί να εξελιχθεί έτσι.. υπάρχουν πολλά παραδείγματα αν ψάξουμε γύρω μας. Πάντως το ΜΟΝΟ σίγουρο είναι ένα.... ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΕΣ!!! δεν ξέρουν τι θέλουν ρε συ.. εκτώς από ένα μόνο.. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil . Οι άντρες είμαστε πιο συναισθηματικοί.. άσχετα αν δεν το λέμε.

Πάρε την παρέα σου και βγείτε να γίνει χάμος. Άστες να κλαίγονται..

drink some beer drink some beer drink some beer drink some beer

Πεμ, 04 Οκτ 2007 4:23 pm

Hipisa
Έμπειρος
Έμπειρος

Sep 23, 2007
268

zarikos
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΕΣ!!! δεν ξέρουν τι θέλουν ρε συ..

Οκ είσαι το 3ο άτομο μέσα στην βδομάδα που τον ακούω να το λέει αυτό.
πρέπει να πω ότι οι προηγούμενες 2ο φορές ξέρω σε τι αναφέρονταν αλλά θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σου άποψη. Να σου πω και για όσους έχουν το ζώδιο μου λένε ότι είναι τρελοί και δεν ξέρουν τι θέλουν οπότε το κακό μεγαλώνει.

Μην το πάρεις ότι υπερασπίζομαι το φίλο μου απλά θα αναφερθώ σε παρατηρήσεις.
Είσαι με έναν μ****** που (τουλάχιστο έτσι φαίνεται) σε έχει γραμμένη του γκρινιάζεις γιατί αδιαφορεί και δεν σε πήρε ένα τηλέφωνο όλη μέρα αλλά τον άλλον που σε παίρνει 5 τηλέφωνα την ημέρα τον στέλνεις για βρούβες. Και μετά σου λένε κοπέλα μου δεν ξέρεις τι θες τελικά. λοιπόν δεν είναι έτσι απλά θες ένα άτομο που να μην σου δημιουργεί ανασφάλεια για την σχέση σας αλλά ούτε και να σε πιέζει με αυτήν. Η καλύτερη φάση είναι όταν το αγόρι σου είναι και φίλος σου οπότε δεν κρύβεσαι πως θες να του μιλήσεις και του τηλεφωνείς εσύ, υπάρχει αμοιβαία κατανόηση και... άλλα πολλά πλεονεκτήματα.

καλά μην αρχίσουμε να την πέφτουμε και στους φίλους βέβαια γιατί αυτό δεν είναι το ζητούμενο κατά την γνώμη μου. Wink Happy Smile

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Πως ειναι οταν καταπιεζεται ενα ταλεν...

από irida
Συζήτηση: Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις Απαντήσεις: 8

Τρι, 02 Νοέ 2010 5:55 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Μα πως γινεται...

Συζήτηση: Γρίφοι - Παιχνίδια Απαντήσεις: 10

Σαβ, 15 Δεκ 2007 11:53 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics