Συχνές Ερωτήσεις: Site-services-features

Απάντηση

Υπηρεσίες και προνόμια - Μια εισαγωγή

Σύμφωνα με τις αρχές και φιλοσοφία της πρωτοβουλίας «MyAegean» και με μια προσέγγιση do-ocracy χτίζονται πλήθος από εργαλεία ή υπηρεσίες εις όφελος της κοινότητας και χρηστών αυτής. Οι υπηρεσίες στην πλειονότητά τους δεν λειτουργούν με λογική «αποκλειστικότητας» σε στεγανά, με την έννοια πως προσφέρονται δημόσια ώστε να είναι ωφέλιμες από όλο το κοινωνικό σύνολο (inclusivity). Ορισμένες από αυτές για ευνόητους λόγους (π.χ. παροχές προς φοιτητικές ομάδες, δυνατότητα συμμετοχής στο e-Περιοδικό, Αποθετήρια υλικού) προσφέρουν εργαλεία ή λειτουργικές δομές ως σετ προνομίων ειδικευμένα και προσαρμοσμένα στα ίδια τα μέλη της πύλης ή σε φοιτητές και προσωπικό του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Τι λειτουργίες-υπηρεσίες προσφέρονται;

e-Magazine article template notes

Τι εξοπλισμό/τεχνολογίες χρειάζομαι για έχω πρόσβαση στο MYaegean;

Για την πρόσβαση στις υπηρεσίες και δυνατότητες της πύλης χρειάζεστε έναν φυλλομετρητή του Παγκόσμιου Ιστού (web browser). Οι τελευταίες σταθερές εκδόσεις των Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome και Opera είναι τα προτιμώμενα προγράμματα περιήγησης στο διαδίκτυο που θα επιτρέπουν την πλήρη αξιοποίηση όλων των δυνατοτήτων των υπηρεσιών.

Για περισσότερες λειτουργίες ή δυνατότητα εμφάνισης κάποιων χαρακτηριστικών, όπως π.χ. για την ανάγνωση των αρχείων .PDF απαιτείται ειδική δωρεάν εφαρμογή PDF Reader

{ Οι πληροφορίες εδώ ενδέχεται να εμπλουτιστούν / επικαιροποιηθούν }

Επισημάνσεις επί των Υπηρεσιών - Προνομίων - Παροχών στην πύλη

Οι υπηρεσίες προσφέρονται δωρεάν, «ως-έχουν» (as-is), δίχως κερδοσκοπικούς σκοπούς, ενώ πολλές από αυτές γίνονται σε πλαίσια πρακτικής εξάσκησης και πειραματισμών. Αυτές οι υπηρεσίες και δομές συνιστούν αποτέλεσμα πνευματικού και σωματικού μόχθου που έχει προσφερθεί εθελοντικά και δεν αξιώνουν απαιτήσεις ή ευθύνες από τρίτους (φορείς ή πρόσωπα) προς τα μέλη της Ομάδας Ανάπτυξης της πύλης ή μεμονωμένων ανθρώπων-μελών της που έχουν προσφέρει σε αυτά. Οι υπηρεσίες όλες αποτελούν προνόμιο για όσους τις αποδέχονται, αξιοποιούν και απολαμβάνουν.

Κατά προέκταση, επιθυμούμε να ξεκαθαριστεί σθεναρά πως: οι υπηρεσίες-δομές ή όποια εργασία πνευματικού ή σωματικού μόχθου ακόμη και αν χτίζονται εθελοντικά (στα πλαίσια πρωτοβουλιακής λογικής ή προσωπικών κινήτρων συμμετοχής σε μια προσπάθεια) ή προσφέρονται δωρεάν, υποδηλώνουν πως οι άνθρωποι, φοιτητές/ερευνητές/επιστήμονες που χτίζουν ή συνεισφέρουν στη δημιουργία τους αξιοποιούν εργατοώρες ενασχόλησης και μελέτης.

Αυτό σημαίνει πως είμαστε υπέρ κάθε συνεισφοράς για καλό σκοπό (στα πλαίσια που επιθυμεί ή εκτιμά ο/η κάθε συνεισφέροντας/-ουσα) και επιθυμούμε να καθιερώνεται κουλτούρα επαγγελματισμού και όχι να καθιερώνονται αντιλήψεις ή πρακτικές εκφυλισμού της αξιοπρέπειας στην εργασία ή δημιουργική δουλειά. Αν αναφέρεται κάποιος σε πλαίσιο εργασιακού περιβάλλοντος με δομημένες προ-καθορισμένες σχέσεις εργοδότη/ συνεργάτη/ υπαλλήλου και καθιερωμένα - προσυμφωνημένα δικαιώματα όλων των πλευρών, το αντίτιμο σε σχέση έμμισθης εργασίας οφείλει να είναι το κατάλληλο για τον κόπο, απαιτήσεις και γνωστικό υπόβαθρο του προσώπου που εκπονεί το όποιο έργο-αρμοδιότητα, στο μερίδιο ευθύνης και πεδίο δράσης που του/της αναλογεί. Συνεπώς, συμμεριζόμαστε την άποψη πως αν κάτι είναι ή προσφέρεται δωρεάν και αποτελεί ανθρώπινη δημιουργία (προϊόν πνευματικού/σωματικού μόχθου) δεν σημαίνει πως η ανταμοιβή για αυτό (ηθική, υλική) θα πρέπει να είναι μηδενική.

Στην περίπτωσή μας εδώ, όπου η συνεισφορά γίνεται πρωτοβουλιακά και εθελοντικά, η ποιότητα, ολοκλήρωση ή λειτουργικότητα των υπηρεσιών ή εργαλείων εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες, με κύριο το θέμα διαθέσιμου χρόνου.

Η αυστηρότητά μας είναι μηδενικής ανοχής (zero-tolerant) σε περιπτώσεις που παρατηρείται κατάχρηση, αλλοίωση, εμφανής πρόθεση προσβολής ή μή-θεμιτή χρήση των υπηρεσιών-παροχών από μεμονωμένα πρόσωπα ή φορείς ή σε κινήσεις που υποτιμούν το σύνολο ή μέρη της όλης προσπάθειας. Συνεπώς, διατηρείται κάθε νόμιμο δικαίωμα και δυνατότητα επιβολής ποινών, ως τρόποι προστασίας για το ευρύτερο σύνολο της πύλης, κοινότητας χρηστών αυτής και δημιουργικής δουλειάς / υπηρεσιών που παρέχονται.

Σου φάνηκε χρήσιμο; Μοιράσου το!