...σχέσεις εξ αποστάσεως;

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας ...σχέσεις εξ αποστάσεως;

Δευ, 06 Σεπ 2010 1:26 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Litaki
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 28, 2010
27
Τόπος: Πάτμος

Πολύ όμορφο θέμα.

Είχα και εγώ την προσωπική μου επμειρία σε μια τέτοια σχέση. Εμένα όμως κράτησε 3 χρόνια. Ήταν η καλητερη σχέση που έχω κάνει μακραν. Δυστυχώς όταν είσαι μικρός δεν μπορείς εύκολα να κρατήσεις μια τέτοια σχέση. Στα 13 μου δεν είχα τν δυνατότητα να πηγαίνω συχνά εκει. Αθήνα- Τρίπολη για έναν μαθητή ειναι μεγάλη απόσταση. Όμως έζησα το όνειρο με κά8ε τρόπο. Πέρασα 3 χρονια όλο γλυκές αναμνήσεις. Ηταν μακρυα μου και όμως τόσο διπλα μου όσο κανενας άλλος.

τώρα όλα αυτά είναι πλεον μια ανάμνηση. ΤΟ σταμάτησα εγώ η ίδια όσο ακόμα ήταν νωρις. Η8ελα να έχω καλες αναμνήσεις από αυτή την σχέση. Αν υπάρχει αληθινός έρωτας και στην συνεχεια εξελιχθεί σε αγάπη όλα ειναι δυνατα. Ακόμα και σχεση από απόσταση.

Πλέον είμαι κατα αυτής της σχέσης. Δυστυχώς προτιμώ την εύκολη λύση.

Ααχχχχ... όμορφες αναμνήσεις....
In Love In Love In Love Sad

Δευ, 06 Σεπ 2010 1:32 pm

Mits_Giotix
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 03, 2010
46

Litaki έγραψε:
Δυστυχώς προτιμώ την εύκολη λύση.

δεν είναι η εύκολη λύση.

Δευ, 06 Σεπ 2010 3:37 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989
Τόπος: Άβαλον

Mits_Giotix έγραψε:
δεν είναι η εύκολη λύση.

συμφωνω!

Τρι, 07 Σεπ 2010 5:39 pm

Stevecool
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Sep 07, 2010
7

Για μενα οι σχεσεις εξ αποστασεως ειναι μια ωρολογιακη βομβα..Η διαφορα καθε φορα ειναι το χρονικο διαστημα στο χρονομετρο της..Αργα η γρηγορα ενας απο τους 2 θα λιγισει γιατι οταν αγαπας καποιον και δεν μπορεις να τον εχεις διπλα σου οταν θες, καποια στιγμη ,σου τι δινει...Εχω προσωπικη εμπειρια και δεν το μετανιωνω..Αλλα δεν το συνιστω σε κανεναν επισης..

Παρ, 10 Σεπ 2010 11:35 pm

maria_geo
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Aug 26, 2008
124

Με λίγα λόγια λοιπόν χωριζόμαστε σε 2 ομάδες...Σε αυτούς που έκαναν σχέση εξ αποστάσεως και δεν τους βγήκε σε αυτούς που τους βγήκε...!
Οπότε όπως και σε όλα τα πράγματα υπάρχουν 2 όψεις και σίγουρα μια αποτυχία δεν σημαίνει ότι είναι και αδύνατο κάτι!
Ίσως δείχνει υπέρμετρα ρομαντικός κάποιος που πιστεύει στη σχέση εξ αποστάσεως όταν δεν έχει άλλη επιλογή...Όμως απλά είναι η πραγματικότητα που πρέπει να αντιμετωπίσει! Εξάλλου μια σχέση πρέπει να δοκιμαστεί και σε αυτό το επίπεδο νομίζω...Είναι σημαντικό γτ φανερώνει στο τέλος αν αξίζει ή αν είναι όσο δυνατή νομίζουμε.
Και τέλος οι σχέσεις αυτές έχουν και θετικά όσο κ αν δεν το πιστεύεται, με βασικότερο το ότι δεν όταν δεν βλέπεις τον άλλον για ένα μεγάλο διάστημα,τον επιθυμείς περισσότερο!!! Wink

Σαβ, 11 Σεπ 2010 12:53 am

ChristosP
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2010
11

Χρειάζεται πολλά.Και απο τους δυο.Βρίσκεσαι σε μια περίεργη συναισθηματική κατάσταση.
Δεν μπορείς να την αγγίξεις,να την αισθανθείς,να την αγκαλιάσεις.Είναι λυπημένη και οταν στο λεει απο το τηλέφωνο,νοιώθεις ανήμπορος και άχρηστος,απο την στιγμή που δεν μπορείς να εισαι κοντά της,να την παρηγορήσεις.Νοιώθεις,οτι θα συνεχίσει να είναι λυπημένη και για αυτο θα φταίς εσυ.Την μια φορά τον μήνα που βρίσκεστε,δεν μιλάτε.Άλλωστε,τα χετε πεί ολα,όσο καιρό μιλάτε απο απόσταση.Την ακούς να γελάει και ξαφνικά συνειδητοποιείς,πως εχεις αρχίσει και ξεχνάς το χαμόγελο της.Βλέπεις φωτογραφία της,μαζι με άλλους,και τους ζηλεύεις που ειναι αυτοί κοντα της,και όχι εσυ.Κάποιες φορες,ξεχνάς ακομα και την μορφή της.Προσπαθείς να την επαναφέρεις στη μνήμη σου και το μόνο που έρχεται,ειναι μια ιδεατή άμορφη μάζα.
Τέλος παντων,μην τα πολυλογώ...
Όσοι αποφασίσετε να μπείτε σε μια τέτοια σχέση,σκεφτείτε το.Σκεφτείτε το καλά.

Σαβ, 11 Σεπ 2010 4:05 am

fraoulitsa
Γκουρού
Γκουρού

Aug 22, 2008
1390

δεν ειμαστε ακριβως 2 ομαδες! αλλα 3!
εγω εχω σχεση απο αποσταση.... μην ειστε αρνητικοι, δεν ειναι λυση αναγκης...
απλα γιατι οταν δυο ανθρωποι νιωθουν οτι ανηκουν μαζι να μην ειναι ακομη και αν υπαρχει αποσταση!

Παρ, 17 Σεπ 2010 12:03 am

fountas
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 13, 2010
27

Sχέση εξ αποστάσεως μπορεί να μην έχω ζήσει αλλά έχω ζήσει το να είσαι μαζί με κάποια και να νιώθεις μακρυά της αυτό είναι ακόμα χειρότερο... τουλάχιστον στην εξ αποστάσεως σχέση έχεις πάρει απόφαση κάποια πράγματα και ή προσπαθείς και συνεχίζεις ή χωρίζεις ! σε κανονική σχέση όμως έρχεται η ρουτίνα και ξεχνιέσαι... η απόσταση συνήθως βρίσκεται στις καρδιές μας.. αν μπορέσουμε ποτε να το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε και να ζήσουμε την πραγματική αγάπη είτε αυτή βρίσκετε μακρυά είτε κοντά μας..

ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!!!!

αυτα απο μενα για το σχετικο θέμα Smile

Παρ, 17 Σεπ 2010 1:22 pm

irida
Γκουρού
Γκουρού

Sep 16, 2010
455

Με το Γιαννη ειμαστε πεντε μηνες μαζι.Οταν γνωριστηκαμε-μεσω facebook απο συμφοιτητρια μου-ημασταν εγω Ροδο κι εκεινος Λαμια.

Το προηγουμενο Πασχα ειπα να παω Μεσολογγι,στους δικους μου,αλλα θα περνουσα απο Αθηνα οποτε και απο Λαμια σκεφτηκα οτι μπορουσα να κανω μια σταση.Του το ειπα και για πεντε μερες εμενα στο σπιτι του μαζι με τους δικους του.Επειτα εφυγα για το σπιτι αλλα μετα γυριζοντας Ροδο,πριν,εμεινα παλι στο σπιτι του για τεσσερις μερες.

Πηγα Ροδο.Μιλουσαμε με τηλεφωνα,με το διαδικτυο...προσπαθουσαμε να καλυψουμε το κενο.Η αληθεια ηταν οτι λειπαμε ο ενας απο τον αλλο πολυ..Ηταν η πρωτη φορα που ειχαμε και οι δυο ο,τι θελαμε απο μια σχεση και ειχαμε ερθει παρα πολυ κοντα οποτε ηταν αδυνατο να ειμαστε μακρυα.Καθε μερα τεσσερις φορες να μιλαμε αρκετη ωρα μονο και μονο για να ακουμε τη φωνη απλα,μηνυματα απο το κινητο απο το διαδικτυο...Δε γινοταν ετσι...Ωσπου ηρθε απο μονος του να με δει αφου μου το ειχε πει βεβαια και το ηθελα κι εγω πολυ.

Εμεινε στην εστια μου ενα μηνα περιπου.Μετα ειπαμε για λιγο να φυγει,αρχιζε και η εξεταστικη μου,να δει και τους δικους του και να ηρεμησουμε λιγο μιας και δεν ειχαμε συνηθισει να ειμαστε με καποιον συνεχεια μαζι.Εφυγε για οκτω ημερες...Ηταν παααρα πολυ δυσκολο...Οταν μπηκε στο αεροπλανο σκεφτοταν συνεχεια να φυγει και να ερθει να με αγκαλιασει,αλλα τον κρατουσε αυτο που του ειχα πει..να παρουμε,να εχουμε λιγο χρονο μονοι μας...θα μας εκανε καλο...
Αλλα το μονο καλο που μας εκανε ηταν να καταλαβουμε ποσο πολυ λειπουμε ο ενας στον αλλο..

Ετσι μετα απο οκτω μερες ηρθε και παλι και απο τοτε ειμαστε μαζι συνεχεια,καθε μερα.Αυτο βεβαια ειναι καπου κουραστικο επειδη δεν εχει αρχισει ακομα το πανεπιστημιο και δεν εχει βρει τη δουλεια που θελει,μολις γινουν ομως αυτα θα ειμαστε στην τελεια κατασταση.

Τι δηλωνω λοιπον?Κατα των σχεσεων με αποσταση οταν η σχεση ειναι αληθινη.Η αποσταση βοηθαει μονο για να κανουμε ενα διαλλειμα,υπο αλλες περιπτωσεις ,κατα τη γνωμη μου,δεν ενδεικνυται.
Τα λεμε,παιδες.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΚΑΒΑΛΑ: 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Πολιτι...

από Syn_Athena
Συζήτηση: Ημερίδες - Συνέδρια - Ακαδημαϊκές Εκδηλώσεις Απαντήσεις: 1

Κυρ, 26 Απρ 2020 1:44 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Ερωτηματολόγιο για ενήλικες σχέσεις

από areti96
Συζήτηση: Ερωτηματολόγια-Questionnaires - Επιστημονική έρευνα Απαντήσεις: 1

Τετ, 16 Μάϊ 2018 3:09 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [ΜΠΕΣ] - ολοκλήρωση σχολής εξ'αποστάσ...

από sonikol
Συζήτηση: τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Απαντήσεις: 10

Τετ, 31 Αύγ 2011 1:02 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Πολιτικές, Οικονομικές και Διεθνείς Σ...

από Valkanios
Συζήτηση: Το Χρονοντούλαπο Απαντήσεις: 0

Δευ, 01 Σεπ 2008 10:53 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics