Radio LOFOS: αφίσες - banners - artworks (υλικό προώθησης)

[ΛΕΣΒΟΣ] Ραδιοφωνικός Σταθμός «Lofos Radio»

Συγγραφέας Radio LOFOS: αφίσες - banners - artworks (υλικό προώθησης)

Τρι, 02 Δεκ 2014 9:44 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5005

Πέραν των θεμάτων γούστου ή προσωπικών προτιμήσεων που είναι επίσης άκρως υποκειμενικό, υπάρχουν άλλα ζητήματα που έχουν να κάνουν με "στρωτή" μεθοδολογία για βήματα και οργάνωση-συντονισμό.

Ας ορίσουμε πρώτα κάτι τέτοιο -προτείνω- και κοιτάμε και την αισθητική σε παράλληλο πλαίσιο, αλλά όχι δίχως οργάνωση. Αλλιώς, κάνουμε "ζωγραφική" με τσαπατσουλιές. Για καλό το λέω. Πρέπει να ξέρουμε το "χωράφι" ώστε να οργανώσουμε τί "σπόρους" θα βάλουμε μέσα, σε τί "έκταση" και άλλες παραμέτρους.

Cool

Συνεπώς, ξαναρωτώ:

inertia έγραψε:
Λοιπόν;

Τί μεγέθη μπορούμε να ορίσουμε, ώστε να τα έχουμε σαν διαστάσεις του "καμβά" των αντίστοιχων συνθέσεων που θα φτιάξουμε;

Μερικές πηγές, πρόχειρα:
- http://en.wikipedia.org/wiki/Web_banner
- http://en.wikipedia.org/wiki/File:Standard_web_banner_ad_sizes.svg
- http://designerstoolbox.com/designresources/banners/

Το σχεδιαστικό τμήμα του Σταθμού έχει κάτι στα υπόψιν του μήπως;

Π.χ: ορίσαμε έστω ένα πρώτο, στα 250x250 pixels.

Τρι, 02 Δεκ 2014 10:00 pm

Lambros92
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Nov 10, 2012
26

εγώ ακόμα περιμένω να μου πείτε πoιο να στείλω... Poke Tounge

Τρι, 02 Δεκ 2014 10:47 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5005

@Lambros92 (και υπόλοιποι)
...[μιλάμε για την ΕΕΠΦ αν κατάλαβα καλά]

Ρωτώ λοιπόν:
προτιμάτε να στείλουμε μια "αρπα-κόλλα" σύνθεση απλώς για να στείλουμε, από το να οργανώσουμε-συντονίσουμε το υλικό ως "Λόφος" πιο επίσημα; Το νόημα δηλαδή είναι να μας έχουν ένα logo κάπου κάπως έτσι για να το παίξουμε "μόστρα" πως μας έχουν (χωρίς link last time I checked), ή με αφορμή και αυτό, να συντονίσουμε ιδέες και υλικό, ώστε να φτιαχτεί κάτι ωραίο με μακροπρόθεσμη αξιοποίηση-χρησιμότητα;

Δηλαδή, λειτουργούμε λίγο με λογική "YOLO" (ή όπως γουστάρει κανείς πείτε το), χωρίς πρόθεση για σκέψη;

Σαν να λέμε "Εγώ, ως παραγωγός, κάνω μια εκπομπή ό,τι κάτσει, βάζοντας την τηλεόραση να παίζει στο μικρόφωνο, κι εγώ πίνω μπύρες και ρίχνω ..ρεψίματα μπροστά από αυτό - χαχα κοίτα τί γ@μ@τ0σ παραγωγός είμαι". Δεν κάνουμε ραδιόφωνο όμως έτσι. Κι εφόσον είμαστε σε όλα D.I.Y. φάση, πρέπει να έχουμε άποψη και τοποθέτηση με επιχειρήματα, για τα ζητήματα του σταθμού.

Σε long-term φάση, αυτό δυνητικά φθείρει παρά βοηθά τον σταθμό. Ελπίζω να βρεθεί ένα τουλάχιστον αντεπιχείρημα... Με έργο όμως, όχι απλά "μου αρέσει" και "δεν μου αρέσει",, εε;;;

Ελπίζω να μην παρεξηγούμαι. Καλοπροαίρετα τα λέω. Τουλάχιστον αν δεν υπάρχει αντιπρόταση, ας δοκιμάσουμε μια πρόταση, και βλέπουμε, έστω πώς θα πάει. Από το να είμαστε εβδομάδες τώρα, στο "φλού", τουλάχιστον ας ορίσουμε ποιά θέλουμε να είναι τα μεγέθη για banners του σταθμού, ώστε να ξέρουμε πως μιλάμε σε X ύψος και Y πλάτος και να δουλεύουμε σε κοινό καμβά όλοι και όλες που ενδιαφέρονται. Να τα μαζέψουμε και να επιλέξουμε μετά ποιά θα είναι τα "επίσημα" για να μπουν στη σελίδα, στην ΕΕΠΦ ή όπου αλλού θέλει, οποιοσδήποτε.

Αν θεωρείτε κάτι λάθος, παρακαλώ θερμά αντιπροτείνετε κάτι άλλο. Πάρτε πρωτοβουλίες!!

keep strong! Big Ups

Τετ, 03 Δεκ 2014 6:58 am

Lambros92
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Nov 10, 2012
26

Κοιτάξτε παιδιά να δείτε, εγώ πρωτείνω να μπουν όλες οι παραπάνω προτάσεις banner σε ψηφοφορία και να αποφασίσουν τα μέλη του σταθμού. Επείδη η διαδικασία που μας περιγράφεις είναι πολύ σωστή, αλλά χρονοβόρα προτείνω να κάνουμε κάτι πιο γρήγορα. Γιατί αυτή τη στιγμή εγώ εκτίθεμαι (στην ΕΕΠΦ), που έκανα και τη πρόταση. Και για να προλάβω φυσικά τυχόν κακώς κείμενα να σας πω ότι κανένα συμφέρον δεν έχω από όλη αυτή την ιστορία!!!!

Τετ, 03 Δεκ 2014 10:20 am

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5005

Lambros92 έγραψε:
Γιατί αυτή τη στιγμή εγώ εκτίθεμαι (στην ΕΕΠΦ), που έκανα και τη πρόταση. Και για να προλάβω φυσικά τυχόν κακώς κείμενα να σας πω ότι κανένα συμφέρον δεν έχω από όλη αυτή την ιστορία!!!!

Θεωρώ πως αν μιλάμε για συλλογικότητα-ομάδα, εσύ ως Lambros92 έχεις ισόρροπη ευθύνη όπως έχουμε και όλοι οι υπόλοιποι. Να το πω πιο απλά; Αν εσύ νιώθεις άσχημα γιατί "εκτίθεσαι", τότε ομοίως αίσθημα αγωνίας θα οφείλαμε ΟΛΟΙ να έχουμε, ώστε τελικά να δράσει καταλυτικά για να επιταχύνουμε πράγματα, όχι να καθόμαστε οκνηροί.

Δηλαδή, αν δεν μπορούμε να οργανωθούμε-συντονιστούμε, είναι κάτι που ξεκινά και τελειώνει καθαρά στην βούληση της ομάδας. Η ευθύνη η ατομική σε μια ομάδα δεν έρχεται ξέχωρα από τη συλλογική, άλλωστε το banner είναι του Lofos, όχι του Lambros92.

Lambros92 έγραψε:
Κοιτάξτε παιδιά να δείτε, εγώ πρωτείνω να μπουν όλες οι παραπάνω προτάσεις banner σε ψηφοφορία και να αποφασίσουν τα μέλη του σταθμού. Επείδη η διαδικασία που μας περιγράφεις είναι πολύ σωστή, αλλά χρονοβόρα προτείνω να κάνουμε κάτι πιο γρήγορα.
Δεν είναι χρονοβόρα, αν υπάρχει συνείδηση του ρόλου μας και των ευθυνών μας. Καθόλου χρονοβόρα.

Απλώς κουβεντιάζουμε, ορίζουμε 3 μεγέθη banners (έστω) και ξεκινάμε να δημιουργούμε πάνω σε αυτά. Ορίζουμε deadline (ελληνιστί: προθεσμία) την οποία προσπαθούμε να τηρήσουμε. Και καταλήγουμε κάπου. Και παραγωγή υλικού έχουμε επιτύχει, και προτάσεις για να έχουμε να τις κουβεντιάσουμε.

Αλλιώς, κάνουμε απλώς ..ταβανο-σκόπηση. Καλή είναι κι αυτή, αλλά όχι πάντα ωφέλιμη.

Αν μιλάμε για την ΕΕΠΦ, έχουμε έτοιμες διαστάσεις: 250x250.
Άρα, αν μιλάμε για την ΕΕΠΦ, δεν βλέπω λόγο να μην δουλεύουμε ήδη ΟΛΟΙ οι ενδιαφερόμενοι προτάσεις πάνω στον "καμβά" των 250x250 pixels, και να έχουμε έστω 2-3 προτάσεις ο καθένας, αν είμαστε τουλάχιστον 3 άτομα που σχεδιάζουν κάτι, έχουμε περί τις 10 προτάσεις, το λιγότερο.

Νομίζω πως δεν έχει νόημα να καταλήγουμε σε στείρες ψηφοφορίες, χωρίς γόνιμη δημιουργία. Αν αυτό συνεχιστεί, θα καταλήξουμε ως συμμετοχή μονάχα σε μια "ομάδα που ψηφίζει". Αν η "συμμετοχή" του καθενός-καθεμιάς έγκειται στο να δώσουν ένα [+] ή ένα [-] σε ψήφους, τότε χάθηκε η μπάλα. Η συν-ευθύνη όλων (και κατ'επέκταση η έννοια της ομαδικότητας) έχει χαθεί.

Αυτά.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ως τις 7 Δεκέμβρη, να έχουμε φτιάξει τουλάχιστον 8 προτάσεις για banners, στις διαστάσεις των 250x250.

Επειδή όμως το banner δεν ειναι ζωγραφιά, αλλά ένα στοιχείο που επιτελεί επικοιωνιακούς-προωθητικούς σκοπούς, άρα προϊόν που συνδέεται με την αναγνωρισιμότητα του "brand" και των μηνυμάτων που θέλει να περάσει ο Σταθμός, οφείλει να έχει κάποιους στόχους που πετυχαίνει, ή προσπαθεί να επιτύχει, έστω.
Π.χ.
(α) αναφορά στο ότι είναι φοιτητικό ραδιόφωνο [και όχι ένα οποιοδήποτε],
(β) link προς τη σελίδα ή άλλο στοιχείο έμμεσης παραπομπής [ώστε να βοηθά σε περίπτωση που δεν υπάρχει link-back, να μας βρει κάποιος]
(γ) αναγνώριση του ονόματος [είναι "Lofos"-radio κι όχι "Vounoplagia"-radio]

...και άλλα ζητήματα.

Κυρ, 07 Δεκ 2014 5:18 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5005

....η 7 Δεκέμβρη έφτασε!

Έχουμε κανένα νέο; Αν όχι φουλ ολοκληρωμένη ιδέα, έστω σαν concept;

Χαιρετισμούς!

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Καλοκαιρινό πάρτι Radio Lofos

από Deneb_716
Συζήτηση: [ΛΕΣΒΟΣ] Ραδιοφωνικός Σταθμός «Lofos Radio» Απαντήσεις: 0

Τρι, 19 Ιούν 2018 7:30 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις radio-LOFOS: Αναρτήσεις-ανακοινώσεις ...

από inertia

Πεμ, 29 Μάρ 2018 12:20 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Εκδήλωση στο Queen απο το Radio Lofos

από mapsil

Δευ, 27 Νοέ 2017 6:28 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΡΟΔΟΣ: 2ο Πανελλήνιο Συνέδριο - Εκπαι...

από inertia
Συζήτηση: Ημερίδες - Συνέδρια - Ακαδημαϊκές Εκδηλώσεις Απαντήσεις: 0

Τρι, 19 Απρ 2016 2:13 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις spring party 2016 by Radio Lofos

από mapsil

Πεμ, 24 Μάρ 2016 9:29 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics