Συγγραφέας Αθλητικά: Νέα - Επικαιρότητα - Σχόλια

895
Τόπος: Ρόδος

Παράθεση:
Ο υπηρεσιακός τεχνικός του Ολυμπιακού, Μπόζινταρ Μπάντοβιτς, μίλησε για την αναπάντεχη κλήση που έλαβε μετά την απομάκρυνση του Κετσπάγια, εκφράζοντας την επιθυμία να μείνει στο πόστο του προπονητή για όσο μεγαλύτερο διάστημα μπορεί. Νικοπολίδης: "Έχουμε και εμείς μερίδιο ευθύνης". Στου Ρέντη ο Σωκράτης Κόκκαλης.
Στη συνέντευξη Τύπου ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Άλκμααρ (16/09, 21:45), τον λόγο πρώτος πήρε ο Αντώνης Νικοπολίδης εκπροσωπώντας την πλευρά των ποδοσφαιριστών.

Ο έμπειρος τερματοφύλακας αναφέρθηκε στην απομάκρυνση του Τιμούρ Κετσπάγια από την τεχνική ηγεσία ενώ υπογράμμισε ότι το κλίμα δεν ήταν καλό στα αποδυτήρια.

Ο Κετσπαγια εφυγε ο μπαντοβιτς νεος προπονητης του θρυλου και η Αλκμααρ ερχεται για να δουμε τι θα γινει?

Ο Ζίκο ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού
Ο Ζίκο θα είναι για τα επόμενα δύο χρόνια, ο νέος τεχνικός του Ολυμπιακού όπως ανακοίνωσε και επίσημα η ΠΑΕ. «Η Π.Α.Ε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανακοινώνει τη συμφωνία της, για δύο χρόνια, με τον Βραζιλιάνο προπονητή Αρτούρ Αντούνες Κοίμπρα (Ζίκο)», αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός - Αλκμάαρ: 1-0

Την πρώτη νίκη σε πρεμιέρα Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, κόντρα στην ολλανδική Αλκμάαρ.
Το γκόλ της νίκης πέτυχε στο 79, μετά από σέντρα του Ζαϊρί, ο τραυματίας Τοροσίδης, ο οποίος από το κέντρο της άμυνας της Αλκμααρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Παράθεση:
H Ελλάδα γνώρισε την ήττα και αυτή τη φορά από την Ισπανία με 82-64. Για ένα ημίχρονο η Εθνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική, αλλά από εκεί και πέρα, φάνηκε η διαφορά δυναμικότηταςΤο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παίξει αύριο στο «μικρό» τελικό με τον ηττημένο από το ζευγάρι Σερβία-Σλοβενία με στόχο την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο..

Αφου η Σερβια νικησε την Σλοβενία με 96-62 η Εθνικη μας ομάδα παει για την τριτη θεση και το χαλκινο με τη σλοβενια καλη επιτυχια στα παιδια

Κυρ, 20 Σεπ 2009 10:23 am

slide
Γκουρού
Γκουρού

Nov 04, 2008
772

Συζήτηση και ειδήσεις για τα διάφορα αθλήματα.

Αν αρχίσει να ξεφεύγει η συζήτηση μπορεί να διασπαστεί σε υποκατηγορίες - για παράδειγμα, 'Στίβος', 'Ποδόσφαιρο', 'Μπάσκετ', 'Βόλλεϋ΄, 'Τέννις', 'Ολυμπιακοί αγώνες' και όποιο άλλο αθλητικό γεγονός σας ενδιαφέρει και παρακολουθείτε.

304

Αφού έχουμε ένα θέμα αθλητισμού, ας μην το μετατρέψουμε σε θέμα "η δικιά μου ομάδα είναι καλύτερη απο την δικιά σου". Πολλά θέματα σε πολλά forums παρεκτράπηκαν με δραματικές συνέπειες κατα αυτόν τον τρόπο.

ΑΕΚ-Ολυμπιακός: 1-2
Ο Ολυμπιακός με τον Τοροσίδη να πετυχαίνει δύο γκολ στο ΟΑΚΑ, επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 και έδωσε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε ντέρμπι μέσα σε λίγες ημέρες. Η ΑΕΚ στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο με τις καλές ευκαιρίες που είχε.

Στην κορυφή η Ίντερ, νέα ήττα για την Μίλαν

Η Ίντερ επικράτησε με 3-1 της Νάπολι στο "Τζουζέπε Μεάτσα" και πέρασε στην κορυφή του καμπιονάτο, καθώς η Φιορεντίνα υποχρέωσε την Σαμπντόρια στην πρώτη της ήττα (και απώλεια), κερδίζοντάς την με 2-0.

Πεμ, 24 Σεπ 2009 9:34 am

slide
Γκουρού
Γκουρού

772

Ακόμα ένα διδακτικό άρθρο για όσους ενθουσιάζονται με το ελληνικό ποδόσφαιρο. Cool

Διδακτικές ιστορίες από την Ισπανία

[...]Σε βάθος χρόνου δεν υπάρχει σύλλογος στην Ελλάδα που να μπορεί να κοντράρει όχι μόνο την Ατλέτικο, αλλά οποιαδήποτε ισπανική ομάδα.
Θέλω να πω, ότι αν η Ατλέτικο ερχόταν να παίξει στη Super League για μια δεκαετία θα επέστρεφε πίσω με δέκα τίτλους

Άρσεναλ-Ολυμπιακός: 2-0

Ο Ολυμπιακός κράτησε ως το 78' στο ''Emirates'', αλλά τα... κανόνια της Άρσεναλ (2-0) έσκασαν στο φινάλε με τον Φαν Πέρσι και τον Αρσάβιν. Καθαρό οφ-σάιντ το δεύτερο γκολ. Εκπληκτικός ο Νικοπολίδης.

Με τον Νικοπολίδη σε μια από τις καλύτερες βραδιές της καριέρας του και τον Λεντέσμα πραγματικό "λύκο", ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην πηγή όμως δεν ήπιε νερό... Άντεξε 78 ολόκληρα λεπτά την πίεση των "κανονιέρηδων" όμως λύγισε στο τέλος και γνώρισε μια πρώτη του και αναμενόμενη ήττα για φέτος.

Οι φάσεις και τα γκόλ του αγώνα

Άλκμααρ-Σταντάρ Λιέγης 1-1

Σκόρερ: 48' Ελ Χαμνταουΐ / 91' Μουσά Τραορέ
Γήπεδο: "DSB Stadium", Άλκμααρ
Διαιτητής: Βόλφγκανκ Σταρκ (Γερμανία)

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Άλκμααρ κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ στην επανάληψη με το μεγάλο της αστέρι, τον Μαροκινό, Μουνίρ Ελ Χαμνταουΐ.

Ο Μουσά Ντεμπελέ τροφοδότησε τον Μπρετ Χόλμαν και ο τελευταίος βρήκε εξαιρετικά τον Ελ Χαμνταουΐ μέσα στην περιοχή σε πλεονεκτική θέση και αυτός δεν δυσκόλευτηκε να πλασάρει και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τούρκου πορτιέρο, Σινάν Μπολάτ.

Οι Βέλγοι στο 91' κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με το κοντινό πλασέ του Μουσά Τραορέ και έκαναν έτσι ένα μικρό... δώρο και στον Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε την ισοπαλία σε αυτό το ματς.

O Tραορέ είναι 19άχρονος επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού, ενώ είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 77' στην θέση του Βιλφρέντ Νταλμά.

Διαιτητής: Φέλιξ Μπρις (Γερμανία)

Ο νεαρός Στέβαν Γιόβετιτς έκανε την διαφορά στο "Αρτέμιο Φράνκι" και με τα δύο τέρματά του στο πρώτο ημίχρονο οδήγησε τους "βιόλα" στην νίκη με 2-0 επί των "κόκκινων".

Ο Μαυροβούνιος άνοιξε το σκορ στο 28' με πλασέ από την μπαλιά του Κριστιάνο Τζανέτι, αν και πιθανότατα ήταν σε θέση οφ-σάιντ, ενώ πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 37' από κοντά έπειτα από μπαλιά του Χουάν Μανουέλ Βάργκας.

Ντέμπρετσεν - Λιόν 0-4

Σκόρερς: 3' Σέλστρεμ, 13' Πιάνιτς, 24' Γκοβού, 51' Γκομίς
Γήπεδο: "Φέρενς Πούσκας", Βουδαπέστη
Διαιτητής: Τομ Χένινγκ Έβρεμπο (Νορβηγία)

Παρά τις πολλές τις απουσίες η Λιόν πέρασε ένα πολύ εύκολο βράδυ στην Ουγγαρία και αυτό φάνηκε από νωρίς, καθώς μόλις στο 3' Κιμ Σέλστρεμ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό αριστερό σουτ στην κίνηση.

Δέκα λεπτά ο Μιραλέμ Πιάνιτς με εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα των Γάλλων και το 0-3 έγινε στο 24' με την κοντινή κεφαλιά του Σιντνεΐ Γκοβού.

Στο 51' ήταν η σειρά του Μπαφετιμπί Γκομίς να σκοράρει αφού πέρασε και τον γκολκίπερ και πλάσαρε ψηλοκρεμαστά με το αριστερό, έπειτα από μοναδική μπαλιά του Σέλστρεμ.

Διαιτητής: Τέρε Χάουγκε (Νορβηγία)

Όπως και στην πρεμιέρα με την Ντιναμό Κιέβου η Ρουμπίν Καζάν άνοιξε το σκορ με τον Αλεχάντρο Ντομίνγκες.

Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα σχεδόν από το κέντρο, έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε τον Λούσιο και με σουτ νίκησε τον Ζούλιο Σέζαρ.

Ο Ντομίνγκες πέραν ότι έχει σκοράρει στα δύο πρώτα ματς του Champions League, έφτασε πλέον τους 10 σερί αγώνες που πετυχαίνει γκολ για την Ρουμπίν.

Η απάντηση της Ίντερ ήρθε στο 27' με την κεφαλιά του Ντέγιαν Στάνκοβιτς από την σέντρα του Μάικον. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα ο Μάριο Μπαλοτέλι είχε μια πολύ καλή έμπνευση, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αρκετά πλάγια από δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν από μέτριο εώς κακό, ενώ πιο κοντά στο γκολ έφτασε η Ρουμπίν, καθώς ο Σεμάκ είχε κάθετο δοκάρι στο 81' με κοντινό πλασέ.

Μάλιστα, από το 60' η Ίντερ έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάριο Μπαλοτέλι με 2η κίτρινη κάρτα.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός της Ρουμπίν στην ιστορία της στο Champions League, ενώ η Ίντερ μετά από δύο αγωνιστικές έχει 2 βαθμούς.

Μπαρτσελόνα - Ντιναμό Κιέβου 2-0

Σκόρερς: 26' Μέσι, 76' Πέδρο Ροντρίντεθ
Γήπεδο: "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη
Διαιτητής: Μπιόρν Κουΐπερς (Ολλανδία)

Η Μπαρτσελόνα δεν έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αλλά δεν αγχώθηκε και ιδιαίτερα για να κερδίσει με 2-0 την Ντιναμό στο "Καμπ Κόου".

Οι Ουκρανοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά άντεξαν μέχρι το 26', όταν και ο Λιονέλ Μέσι με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους "μπλαουγκράνα".

Στο 76' ο Πέδρο Ροντρίντεθ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Champions League και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 από την πάσα του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Στο 50' η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με την κεφαλά του Αμπντουλαΐ Κονκό και κατάφερε να διπλασίασει τα τέρματα της ομάδας του ο Αντριάνο 14 λεπτά αργότερα με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από προσπάθεια από δεξιά του Λουΐς Φαμπιάνο.

Στο 72' ήταν η σειρά του Λουΐς Φαμπιάνο να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά και δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Φρεντερίκ Κανουτέ με κοντινό πλασέ έκανε το 0-4 και κάπου εκεί οι οπαδοί την Ρέιντζερς άρχισαν να εγκαταλείπουν τις κερκίδες, ενώ στο 88' ο Νάτσο Νόβο πέτυχε με σουτ έξω από την περιοχή το γκολ τιμής για το τελικό 1-4.

Ουνιρέα Ουρζιτσένι - Στουτγκάρδη 1-1

Σκόρερς: 49' Βάργκα / 5' Τάσκι
Γήπεδο: "Steaua Stadium", Βουκουρέστι
Διαιτητής: Λορέν Ντουαμέλ (Γαλλία)

Oι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5' με το κοντινό σουτ του Σέρνταρ Τάσκι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ που έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή.

Η απάντηση από την Ουνιρέα ήρθε σε άναλογο χρονικό σημείο στο δεύτερο ημίχρονο με το εξαιρετικό αριστερό πλασέ του Ντάτσιαν Βάργκα στο 49'.

ΟΥΝΙΡΕΑ: Αρλάουσκις, Γκαλαμάζ, Μαφτέι, Φερνάντες, Αποστόλ, Βιλάνα, Νίκου, Μπραντάν, Βάργκα (90' Παντουρέτου), Μπάλαν (46' Φρούζαν), Μπιλάσκο (64' Μπιλάσκο).
ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Λέμαν, Τσελότσι, Ντελπιέρ, Τάσκι, Μποκά, Κεντίρα, Χίτζλσπεργκερ, Χίλμπερτ, Γκέμπχαρτ, Μάρικα (64' Σιέμπερ), Πογκρεμπνιάκ.

1. Σεβίλλη 6 (6-1)
2. Στουτγκάρδη 2 (2-2)
3. Ουνιρέα 1 (1-3)
4. Ρέιντζερς 1 (2-5)

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)