Χωρίς πρόλογο,εξηγήσεις,κατευθείαν στο ζουμί...

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας Χωρίς πρόλογο,εξηγήσεις,κατευθείαν στο ζουμί...

Πεμ, 04 Μάρ 2010 9:28 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Que
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Mar 04, 2010
3

Να ‘μαστε λοιπόν. Πάλι πίσω…
Λυπάμαι που το λέω αυτό… Να γυρίζω πάλι πίσω. Νομίζω στο είπα.
Πω πω… Μου έκατσε βαριά η «χυλόπιτα»
Όχι ότι περίμενα κάτι θετικό δηλαδή, αλλά δεν ξέρω… Μέσα μου υπήρχε ένα ποσοστό 0,01% το οποίο με κρατούσε ζωντανό.. Τώρα τίποτα.

Όταν μας απορρίπτουν, από την φύση μας, σαν άνθρωποι, μας φαίνεται κάπως και τις περισσότερες φορές φέρνει αρνητικά αποτελέσματα.
Όταν όμως σε απορρίπτει το ένα και μοναδικό άτομο που έχεις αγαπήσει, στηρίξει, επενδύσει τότε ο καημός και το «κρίμα» είναι μεγάλο.
Έκανα αρκετή υπομονή, αλλά δεν αντέχω άλλο. Όχι το ότι θα δώσω τέρμα στην ζωή μου, το έχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο, αλλά νιώθω ηττημένος και αυτό με έχει πληγώσει αρκετά.

Είχα βάλει σκοπό να προσπαθήσω να σε έχω δίπλα μου.
Αλλά παρόλα αυτά με τον χαρακτήρα και τις πράξεις μου κατάφερα να πετύχω το αντίθετο.
Σε έδιωξα, και αυτό πονάει περισσότερο, γιατί δεν το επιδίωξα. Αυτό ήταν το φρικτό αποτέλεσμα των πράξεων μου απέναντί σου.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά παρηγοριά. Δεν με γεμίζει τίποτα και κανένας.
Και όσοι ξέρουν για εμάς μου πετούν άνοστα αστειάκια μην ξέροντας βέβαια ότι παίζουν με ένα σοβαρό ζήτημα καρδιάς.

Δε ζητάω, δεν κυνηγάω και δεν επιδιώκω πλέον τίποτα. Γιατί ότι και να κάνω όσο και αν ρισκάρω αυτό γυρίζει μπούμερανγκ και με σκοτώνει κατευθείαν. Μαχαίρι στο στήθος .

Είπες ότι σε σεβάστηκα ότι κράτησα χαρακτήρα απέναντι σου και ότι κρατήθηκα αρκετά.
Εγώ, να ξέρεις πληγωνόμουν και πληγώνομαι κάθε μέρα για να μπορέσω να κρατήσω χαρακτήρα απέναντι σου.

Θα θυμηθώ κάποιες κουβέντες από την τελευταία συζήτηση μας.

Καταρχήν η λέξη χυλόπιτα.
Ηλ***ε. Δεν είμαι 17 χρονών για να συμβιβαστώ με αυτήν την λέξη.
Δεν ζήτησα να αλλάξεις τα πιστεύω σου για να είμαστε μαζί.
Λίγη κατανόηση ζήτησα, η οποία θα ήθελα να πηγάζει μέσα από ξάστερες κουβέντες.

Ότι δεν κάνουμε πολύ παρέα.
Δική σου επιλογή άμεσα δεκτή από εμένα, Μόνο και μόνο για το δικό σου καλό.
Εύχομαι ποτέ κανείς, να μην σου στερήσει τον άνθρωπο που αγαπάς πραγματικά.
Αυτό βασικά μπορεί να το κάνει μόνο ο θάνατος. Το καταφέρνουν όμως και οι άκαρδοι άνθρωποι. Επίσης το καταφέρνουν και οι συγκυρίες και τα γεγονότα. Ευτυχώς που δεν έχει μπει ο θάνατος στην μέση..

Ότι η αγάπη έχει πολλές έννοιες.
Ναι ρε μ***κα.
Αλλιώς αγαπάς την μάνα σου, αλλιώς τον κολλητό σου και αλλιώς τον γείτονα σου.
Αλλά η πραγματική, αληθινή, αθώα και δυνατή αγάπη, ακόμη και ΕΡΩΤΙΚΗ είναι μία και μοναδική. Μια και τέλος. Και ξέρω ότι αν ξανά-αγαπήσω κάποιο άτομο όπως εσένα δεν θα είναι αληθινό. Να γιατί δεν θέλω να ξανά-αγαπήσω. Γιατί από πλευρά μου είναι αληθινό.

Ότι δεν είναι λογικό να σε γουστάρω και ότι είναι κάτι μεμονωμένο επειδή σου έχω αδυναμία σαν φίλος

Μάλλον δεν σου έχει πει κανείς την πραγματική έννοια της αδυναμίας και την έννοια της λέξης γουστάρω.

Αν είχαμε όλοι από έναν φίλο που να μας έχει αδυναμία έτσι όπως έχω εγώ αδυναμία σε εσένα, τότε ο κόσμος μας θα ήταν πολύ ευτυχισμένος.
Όσο για την λέξη γουστάρω, και τον Ολυμπιακό γουστάρω τι πάει να πει ότι θέλω να πάω με όλη την εντεκάδα;
Όταν γουστάρεις κάτι πολύ, το γουστάρεις γιατί σε εκφράζει σε γεμίζει σου χαρίζει χαμόγελο και τα λοιπά. Γουστάρω δεν είναι μόνο στην θεωρία και στα λόγια αλλά και στις πράξεις. Νομίζω ότι έδωσα πολλά και στους δύο τομείς.

Όταν σου εξήγησα καθαρά ότι είμαι ομοφυλόφιλος και ότι δεν είναι απλό σκίρτημα αλλά κάτι παραπάνω , μου είπες ότι θέλει πολύ δύναμη για να παραδεχθεί κάποιος κάτι τέτοιο, ότι για το καλό μου πρέπει να ξεκολλήσω από εσένα,(το καλό μου βλάκα το ξέρω και το ορίζω εγώ δεν το φτιάχνουν οι άλλοι) και λοιπές φιλολογικές και φιλοσοφικές π**ες που αυτά ρε βλάκα ένας άνθρωπος που αγαπά πραγματικά δεν τα καταλαβαίνει, του είναι περιττά και αρέσκεται στο να ακούει μόνο το «ρεζουμέ» της υπόθεσης.

Δεν ζήτησα ποτέ σε αυτά τα τεσσερισήμισι χρόνια που γνωριζόμαστε να κάνουμε έρωτα.
Και μην με ρωτήσεις για την πραγματική έννοια του έρωτα. Γιατί έρωτας είναι όταν κάνεις την πράξη με τον άλλον να κλαις από συγκίνηση και ευτυχία, να θες να αφήσεις την τελευταία γλυκιά πνοή σου επάνω στο κορμί του εταίρου στο κρεβάτι, να θες να δεις μέσα στα μάτια του συντρόφου την ωραιότερη ταινία με σενάριο φτιαγμένο από τα λόγια σας, με πρωταγωνιστές εσάς, με σκηνοθεσία την αγάπη και σκηνικό το ονειρικό μέρος του έρωτα και της πράξης της αγάπης και όχι του σεξ.
Αλλά τις γνωρίζεις αυτές τις έννοιες, τα ξέρεις αυτά τα πρακτικά, ή αρέσκεσαι απλά στα κοινά και στα προκαταρκτικά;

Δεν ξέρω τι πέτυχα μετά την τελευταία μας κουβέντα.
Μου ορκίστηκες όμως ότι δεν πρόκειται να χαθούμε ότι θα τα λέμε που και που.
Υπό άλλες συνθήκες αυτό ίσως και να με παρηγορούσε.
Το κακό είναι ότι σου έκανα μια ερώτηση: «Θα μου ορκιστείς κάτι;» και απάντησες λίγο βεβιασμένα «ναι.» Άρα η απάντηση σου ήταν απλά για να τελειώνουμε την όλη κουβέντα;
Μπορεί πλέον να μην θες να με ξαναδείς.
Δικαίωμα σου. Εγώ θα το καταπιώ και αυτό, για το δικό σου το καλό. Γιατί η αγάπη η αληθινή σε παρακινεί σε τέτοιου είδους πράξεις. Το καλό του άλλου για το «δεν βαριέσαι» το δικό σου.

Παρ, 05 Μάρ 2010 10:47 am

Dali_Doc
Γκουρού
Γκουρού

Mar 31, 2006
913

Γειά σου φίλε και καλώς ήρθες στην κοινότητα!

Βλέπω ότι έχεις συντάξει κάτι σαν "ανοικτή επιστολή" και μοιάζει σα να απευθύνεται σε κάποιον. Αν και θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα κάποιες γραμμές από το De Profundis του Oscar Wilde, θα ήθελες να μας πεις τι ακριβώς σε έκανε να παραθέσεις αυτό το κείμενο εδώ;
Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά πιστεύω πως πολλοί θα ήθελαν να μάθουν.

Εύχομαι καλή διαμονή, και ελπίζω να γίνεις σταθερό μέλος της παρέας Smile

Παρ, 05 Μάρ 2010 12:08 pm

Que
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Mar 04, 2010
3

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Απευθύνθηκα στην κοινότητα σας,γιατί ξέρω ότι τα περισσότερα μέλη βρίσκονται στην ηλικία μου.

Ναι είναι μια ανοιχτή επιστολή που απευθύνεται σε ένα άτομο (όχι από εδώ μέσα)
και αποφάσισα την δημοσίευση του,μιας και το πρώτο-έγραψα στο word και αυτό που διαβάσατε είναι ένα μέρος αυτών που έχω γράψει,
γιατί πολύ απλά κουράστηκα να κρύβω τα συναισθήματα μου.Τι ποιο ανακουφιστικό από το να το μοιράζεσαι σε ένα forum νέων,που είμαστε και άγνωστοι μεταξύ μας;
Ξέρω ότι για πολλούς είναι παγερά αδιάφορο το κείμενο μου,αλλά για εμένα είναι ένα βιβλίο περιπέτειας, συναισθημάτων και τα λοιπά..
Δεν ντρέπομαι για αυτά που γράφω.Θεωρώ ότι οι νέοι είναι ανοιχτόμυαλοι έτσι όπως είμαι και εγώ.

Σας ευχαριστώ.

Παρ, 05 Μάρ 2010 1:52 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

Ρε Que τί είσαι άντρας ή γκόμενα γιατί έχω μπερδευτεί και πές μας και περί τίνος πρόκειται. Δηλαδή πάνω κάτω τί παίχτηκε, για να μπορέσουμε να έχουμε μία όσο το δυνατό καλύτερη οπτική στο θέμα !

Παρ, 05 Μάρ 2010 3:30 pm

Que
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Mar 04, 2010
3

Είμαι άντρας.
Και η όλη ιστορία έχει να κάνει με αγάπη για άλλο άτομο που τυχαίνει να είναι αληθινή και πραγματική.Το πρόβλημα είναι ότι το άτομο αυτό είναι του ίδιου φύλου το οποίο ναι μεν έχει αποδεχθεί τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις,αλλά όχι το οτι εγώ τον βλέπω ερωτικά.

Σαβ, 06 Μάρ 2010 10:58 pm

Constanteins...
Γκουρού
Γκουρού

Feb 09, 2009
671
Τόπος: Volos, Magnesia

Φίλε...τι να σου πω...μπερδεύτικα...!

Άμα ήθελες να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες (αν δεν σε πειράζει πρώτα απ'όλα)...!

Προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη...!

Σαβ, 06 Μάρ 2010 11:44 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

Εξακολουθω να είμαι μπερδεμένος !!!!!

Κυρ, 07 Μάρ 2010 2:44 pm

Legend-x
Γκουρού
Γκουρού

Aug 26, 2008
895
Τόπος: Ρόδος

Παράθεση:
Το πρόβλημα είναι ότι το άτομο αυτό είναι του ίδιου φύλου το οποίο ναι μεν έχει αποδεχθεί τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις,αλλά όχι το οτι εγώ τον βλέπω ερωτικά.

Δηλαδή είσαι ομοφυλόφιλος.

Κυρ, 07 Μάρ 2010 3:17 pm

Constanteins...
Γκουρού
Γκουρού

Feb 09, 2009
671
Τόπος: Volos, Magnesia

Βρε άνθρωπε, θες να μας πεις την ιστορία σου Question ... Exclamation

Idea

Κυρ, 07 Μάρ 2010 5:24 pm

melaki
Έμπειρος
Έμπειρος

Aug 24, 2008
289
Τόπος: corfu

Για να καταλαβουμε και μεις καλυτερα....

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Σπουδές χωρίς παρακολούθηση

από Augustus
Συζήτηση: τμ. Μεσογειακών Σπουδών Απαντήσεις: 0

Τετ, 14 Αύγ 2019 9:34 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις HELPDESK: EMAIL Πανεπιστημίου & Ρ...

από inertia
Συζήτηση: Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες για την Ακαδημαϊκή Κοινότητα Απαντήσεις: 13

Πεμ, 01 Ιούλ 2010 10:17 pm Τελευταίο Μήνυμα
Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή mozilla χωρίς τίτλο

από nikbol
Συζήτηση: Το Χρονοντούλαπο Απαντήσεις: 3

Τρι, 17 Νοέ 2009 8:04 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics