Σπουδές χωρίς παρακολούθηση

τμ. Μεσογειακών Σπουδών

Συγγραφέας Σπουδές χωρίς παρακολούθηση

Τετ, 14 Αύγ 2019 9:34 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Augustus
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Aug 14, 2019
1

Καλημέρα σε όλους και όλες! Ενδιαφέρομαι να γραφτώ στο Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών, συγκεκριμένα επειδή με ενδιαφέρει η κατεύθυνση της Αρχαιολογίας, καθώς μου αρέσει πολύ η Αρχαιολογία (και η Ιστορία) της Εγγύς Ανατολής, ωστόσο δεν έχω τη δυνατότητα να μετακομίσω στη Ρόδο, ώστε να παρακολουθώ τα μαθήματα. Ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να βγάλει κανείς τη σχολή, και συγκεκριμένα την κατεύθυνση Αρχαιολογίας, ερχόμενος μόνο να δίνει μαθήματα στις εξεταστικές;

Κάποιες διευκρινήσεις: το ΤΜΣ (εάν δώσω πανελλήνιες ή κατατακτήριες, για να περάσω), θα είναι η τρίτη σχολή που κάνω σε προπτυχιακό επίπεδο. Έχω ήδη τελειώσει δυο σχολές, οπότε δεν δικαιούμαι ούτε σίτιση, ούτε στέγαση, ούτε πάσο και πλέον ούτε δυστυχώς και συγγράμματα. Θέλω σπουδάσω στο τμήμα καθαρά από προσωπικό ενδιαφέρον και μεράκι, επειδή μου αρέσει τόσο το αντικείμενο της Αρχαιολογίας, και ειδικότερα της Αρχαιολογίας της Ανατολικής Μεσογείου, στην οποία εστιάζει το Τμήμα.

Από την άλλη, στις άλλες δυο σχολές που έχω τελειώσει, έχω διδαχθεί πολλή γλωσσολογία, και κάποια μαθήματα διεθνούς δικαίου/ διεθνών σχέσεων, οπότε θέλω να πιστεύω ότι στα υποχρεωτικά μαθήματα κορμού τουλάχιστον από τις άλλες δυο κατευθύνσεις, θα μπορέσω να αντεπεξέλθω.

Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω κυρίως είναι αν η κατεύθυνση της Αρχαιολογίας έχει μαθήματα τα οποία έχουν υποχρεωτικές παρουσίες, ιδίως αν τα μαθήματα αυτά είναι υποχρεωτικά κατεύθυνσης, το οποίο θα ήταν και το μεγαλύτερο εμπόδιο και αντικίνητρο για μένα. Επίσης δευτερευόντως εάν οι καθηγητές της κατεύθυνσης είναι γενικά συνεννοήσιμοι, και εάν γενικά ανεβάζουν υλικό από τα μαθήματα, σε κάποιας μορφής elearning.

Κάθε βοήθεια/συμβουλή/γνώμη ευπρόσδεκτη ! clap-clop

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ερωτήσεις πρωτοετή για σπουδές / μέρι...

από flery
Συζήτηση: τμ. Ωκεανογραφίας και Θαλασσίων Βιοεπιστημών Απαντήσεις: 8

Πεμ, 25 Αύγ 2016 11:00 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις παρακολούθηση του pc

Συζήτηση: Υπολογιστής, Πληροφορική, Internet Απαντήσεις: 5

Τετ, 20 Απρ 2016 1:56 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Ερώτηση για μεταπτυχιακές σπουδές στη...

από TOMH_A-A
Συζήτηση: ΣΥΡΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 12

Κυρ, 20 Ιούλ 2014 11:43 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις πέρασα πέρυσι, ήρθα φέτος - παρακολού...

Συζήτηση: τμ. Πολιτισμικής Τεχνολογίας & Επικοινωνίας Απαντήσεις: 1

Παρ, 04 Οκτ 2013 6:34 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Διεθνείς Και Ευρωπαικές Σπουδές

από Emer
Συζήτηση: Παιδεία & Εκπαιδευτικά γενικά θέματα Απαντήσεις: 5

Κυρ, 11 Δεκ 2011 8:13 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics