Θεατρική παράσταση 26 - 29 Μαΐου στο Θέατρο Απόλλων

ΣΥΡΟΣ

Συγγραφέας Θεατρική παράσταση 26 - 29 Μαΐου στο Θέατρο Απόλλων
    Τετ, 26 Μάϊ 2010 7:47 am |
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
 Δημοσίευσηlink παραπομπής   

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
4885

Παράθεση:
Θεατρική Εταιρεία Πόλις
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Θεατρική Εταιρεία Πόλις παρουσιάζει από τις 26 έως τις 29 Μαΐου στις 21:15 στο Θέατρο Απόλλων της Σύρου την παράσταση «Αγαπημένε μου συγγραφέα.....Αγαπητή πρωταγωνίστρια...».

Η παράσταση βασίζεται στην ερωτική αλληλογραφία του θεατρικού συγγραφέα Άντον Τσέχωφ με την ηθοποιό Όλγα Κνίπερ . Το υλικό της παράστασης αντλήθηκε από την ερωτική αλληλογραφία του ζευγαριού, τις βιογραφίες του συγγραφέα και της ηθοποιού, καθώς και από το έργο της Κάρολ Ροκαμόρα: «Παίρνω το χέρι σας στο δικό μου...».
Πρόκειται για μια ιστορία αγάπης που κράτησε έξι χρόνια και καταγράφηκε σε 800 περίπου ερωτικά γράμματα. Αυτός είναι ο 38χρονος ήδη διάσημος συγγραφέας Άντον Τσέχωφ κι αυτή η νέα ηθοποιός και ιδρυτικό μέλος του Θεάτρου Τέχνης της Μόσχας, Όλγα Κνίπερ. Η γνωριμία τους, τον Απρίλιο του 1898 στην ανάγνωση του «Γλάρου», εξελίχθηκε σε φιλία, στη συνέχεια σε ερωτική σχέση και τέλος σε γάμο που κράτησε μέχρι το θάνατο του συγγραφέα το 1904. Η αναγκαστική απόσταση που τους χωρίζει (καθώς ο μεγάλος Ρώσος συγγραφέας σε προχωρημένο στάδιο φυματίωσης ζει αναγκαστικά στη Γιάλτα, ενώ η ηθοποιός παίζει στο θέατρο στη Μόσχα), καταγράφεται, άλλοτε δραματικά κι άλλοτε με το έξοχο χιούμορ που τους διακρίνει, στην αλληλογραφία τους.

Εκείνος: « Αγαπητή πρωταγωνίστρια... υπερβάλλετε, πραγματικά υπερβάλλετε. Μερικές κακές παραστάσεις δεν είναι λόγος για να αισθάνεστε αποθαρρημένη. Η τέχνη, και ειδικά το θέατρο, είναι ένας κόσμος που δεν μπορείς να μπεις χωρίς να σκοντάψεις στο κατώφλι. Υπάρχουν πολλές μέρες αποτυχίας μπροστά, ολόκληρες σαιζόν ακόμη, τα πράγματα θα πάνε άσχημα, θα έχετε τεράστιες απογοητεύσεις, αλλά πρέπει να προετοιμαστείτε γι αυτό, να το περιμένετε.....Να είστε καλά άγγελέ μου. Φιλώ το χεράκι σας. Ζηλεύω το παλτό που φοράτε κάθε μέρα.»

Εκείνη: «...Είμαι τόσο μόνη. Δεν φτιάχνω το κρεβάτι σου - Κάνω ό,τι είσαι εδώ και οι σκέψεις μου ξεφεύγουν από κάθε έλεγχο...Πώς θα περάσω το χειμώνα; Θέλω να είμαι μαζί σου. Θέλω μια ζωή μαζί σου...Το έργο είχε επιτυχία, το κοινό παραληρούσε, κι εγώ τι κάνω; Ήμουν καλή στη Τέταρτη Πράξη; Ήμουν φρικτή. Αποτρόπαιη. -Παίζω απαίσια. ...Πόσο υποφέρω από τη δουλειά μου!...Έλα γρήγορα στη Μόσχα αγάπη μου. »

Οι εκμυστηρεύσεις του ζευγαριού, πέρα από συναισθήματα, φωτίζουν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της θεατρική ιστορίας. Αυτό όμως που συγκινεί ιδιαίτερα στην αλληλογραφία τους, είναι ότι παρακολουθούμε την επίσημη ιστορία μέσα από προσωπικές εκμυστηρεύσεις, υπό την αβάσταχτη συνθήκη της απόστασης. Κι η απουσία αυτή άλλοτε ευνοεί την εξέγερση των συναισθημάτων κι άλλοτε την αποστασιοποίηση από αυτά.

Η παράσταση, που θα περιοδεύσει το φθινόπωρο, θα έρθει στην Αθήνα στη σκηνή -1 του Κέντρου Τέχνης και Λόγου 104 των εκδόσεων Καστανιώτη κάθε Δευτέρα και Τρίτη από τον Ιανουάριο έως και τον Μάρτιο του 2011.

Είμαστε στη διάθεση σας για κάθε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση.
Τ. 6979 65 53 59 και 6974 31 65 37

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Θεατρική Παράσταση "Ο Γυάλινος Κ...

Δημόσια συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Θεατρική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Δευ, 22 Μάϊ 2017 7:50 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Eλεύθερη επιλογή ταινίας από την κινη...

από maximos
Δημόσια συζήτηση: [ΛΕΣΒΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Σαβ, 20 Μάϊ 2017 1:34 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Θεατρική Ομάδα Χειμερινό Εξάμηνο 2016...

από PeggyBe

Τετ, 12 Οκτ 2016 6:11 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΕΓΓΡΑΦΗ ~ Συμμετοχή στη Θεατρική

Δημόσια συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Θεατρική Ομάδα Απαντήσεις: 3

Παρ, 07 Οκτ 2016 9:43 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Θεατρική Παράσταση "Τα Φαντάσματ...

Τρι, 17 Μάϊ 2016 2:15 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics