Μ.Π.Ε.Σ μηχανικοι - Θεωρητικοι

τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων

Συγγραφέας Μ.Π.Ε.Σ μηχανικοι - Θεωρητικοι

Κυρ, 11 Σεπ 2011 5:25 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Ponokefalos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2011
23

καλησπερα σας

εχω περασει στο τμημα Μηχανικων Πληροφοριακων και επικοινονιακων Συστηματων

εχω μια βασικη απορια οσο αφορα το τμημα... Θα ηθελα να ρωτησω πια ειναι η διαφορα μεταξυ του τμηματος μου και του τμηματος Πληροφορικης. Αρκετη ηταν αυτοι που μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο πραγμα. Δεν ρωταω για επαγγελματικα δικαιωματα αλλα για τις διαφορες των μηχανικων και των <<Θεωριτικων>>>

Ευχαριστω εκ των προτερων

Κυρ, 11 Σεπ 2011 6:04 pm

giorgospvd
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 30, 2011
14

Αν και εγω τωρα περασα σε αυτο το τμημα θα σου πω αυτα που εχω καταλαβει μετα απο ψαξιμο και συζητησεις.
Καταρχην ειναι 5ετης σχολη σε συγκριση με ολα τα υπολοιπα τμηματα πληροφορικης που ειναι 4.
Στο εξωτερικο το 5ο ετος αναγνωριζεται ως master.
Η αλλη διαφορα ειναι οτι εχει περισσοτερα μαθηματα να περασεις οποτε αποκτας πιο σφαιρικες και πιο εξειδικευμενες γνώσεις.

Κυρ, 11 Σεπ 2011 7:33 pm

Ponokefalos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2011
23

ευχαριστω Γιωργο.

Δευ, 12 Σεπ 2011 12:14 am

tzorvas
Γκουρού
Γκουρού

Sep 15, 2008
621
Τόπος: Dark Side

#deleted

Έγινε επεξεργασία από τον/την tzorvas στις Σαβ, 09 Μάϊ 2015 12:54 am, 1 φορά

Δευ, 12 Σεπ 2011 11:28 am

Ponokefalos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2011
23

ναι η απορια μου ομως παραμενει. . . ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του Μ.Π.Ε.Σ και μιας σχολης Πληροφορικης (π.χ με βασει 16.897 μορια ) ??

Δευ, 12 Σεπ 2011 11:41 am

sgep
Γκουρού
Γκουρού

Feb 06, 2011
1400

Θα ηθελα να ρωτησω πια ειναι η διαφορα μεταξυ του τμηματος μου και του τμηματος Πληροφορικης. Αρκετoί ηταν αυτοι που μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο πραγμα. Δεν ρωταω για επαγγελματικα δικαιωματα αλλα για τις διαφορες των μηχανικων και των <<Θεωρητικων>>>
    Είναι το ίδιο πράγμα. Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά στη φιλοσοφία της εκπαίδευσης και στο μετέπειτα επάγγελμα.
    Σκέψου το εξής απλό: τί διαφορά είναι δυνατόν να έχει ο απόφοιτος του τμήματος Πληροφορικής του ΕΚΠΑ από τον απόφοιτο του τμήματος ΜΗκΗΥ στο Πανεπιστήμιο Πατρών;

Και σχεδόν όλα τα τμήματα σε ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν πλέον κατευθύνσεις, και τα 4ετή.
    Στην Πληροφορική εξαιρέσεις νομίζω είναι των Ιωαννίνων και της Κρήτης. Θεσσαλονική και Αθήνα έχουν σίγουρα.

Επίσης και αυτά έχουν βάλει τη Διπλωματική Εργασία ως υποχρεωτική.

Η απορια μου ομως παραμενει. . .
Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ του Μ.Π.Ε.Σ και μιας σχολης Πληροφορικης (π.χ με βασει 16.897 μορια)??

Kαμία. Μόνο έχει χαμηλότερη βάση και έχει ενταχθεί στον πολυτεχνικό κύκλο σπουδών.

Έγινε επεξεργασία από τον/την sgep στις Δευ, 12 Μάρ 2012 4:57 pm, 2 φορές συνολικά

Δευ, 12 Σεπ 2011 11:45 am

Ponokefalos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2011
23

ωραια τοτε ας το παρουμε αλλιως. Τι διαφορα μπορει να εχει το ΤΕΙ Δομικων εργων με το ΕΜΠ πολιτικων Μηχανικων. . . .

Δευ, 12 Σεπ 2011 11:52 am

BloodRusH
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 29, 2011
13
Τόπος: Ξάνθη

Ponokefalos έγραψε:
ωραια τοτε ας το παρουμε αλλιως. Τι διαφορα μπορει να εχει το ΤΕΙ Δομικων εργων με το ΕΜΠ πολιτικων Μηχανικων. . . .

Το ενα ειναι ΤΕΙ και το αλλο πολυτεχνειο...στην ουσια μαθαινεις τα ιδια πραγματα πανω κατω...ομως σε επιπεδο και αναγνωρησιμοτητα το πολυτεχνειο υπερτερει...Οχι πως αυτος που θα τελειωσει στο ΤΕΙ ειναι ποιο περιορισμενος...συνηθως οι αποφοιτοι ΤΕΙ βρισκουν ευκολοτερα και δουλεια...

Δευ, 12 Σεπ 2011 11:53 am

sgep
Γκουρού
Γκουρού

Feb 06, 2011
1400

ωραια τοτε ας το παρουμε αλλιως.
Τι διαφορα μπορει να εχει το ΤΕΙ Δομικων εργων με το ΕΜΠ Πολιτικων Μηχανικων...
    Ε, τώρα! Τί συγκρίνεις και εσύ!;

Προφανώς τα τμήματα Πολιτικών Μηχανικών, ως τμήματα ΑΕΙ, είναι αρχαιότερα από τα ΤΕΙ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ακαδημαϊκή οργάνωση και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων (ας μην αρχίσουμε τώρα αναλύσεις για ΑΕΙ και ΤΕΙ).

Αλλά μην κάνεις το λάθος να μπερδεύεις τον κατασκευαστικό τομέα (civil engineering) με άλλους τομείς.
    Στην Πληροφορική δεν ισχύουν αυτές οι διακρίσεις.
    Τί θα πεις στον άλλον; Οτί επειδή σπούδασε 4 χρόνια δεν μπορεί να ασχοληθεί με Δίκτυα και Αλγορίθμους και Βάσεις Δεδομένων και Τηλεπικοινωνίες και Ηλεκτρονική;

Αυτή είναι και η θέση του e-TEE.
    Όλοι μπορούν να γίνουν μέλη και πρέπει να έχουν ίση αντιμετώπιση.

Δευ, 12 Σεπ 2011 12:11 pm

Ponokefalos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Sep 01, 2011
23

(Η δικη μου αποψη)

οι Μηχανικοι Πληροφοριακων Συστηματων μονο που το λες ακουγετε να εχει μια ειδικευση πανω στον τομεα της Πληροφορικης..... Πιστευω οτι οι αποφοιτοι του τμηματος Πληροφορικης εχουν μια πιο σφαιρικη προσεγκηση της Πληροφορικη ενω οι Μηχανικοι ασχολουνται περισσοτερο με την αναπτυξη, σχεδιασμο, μελετη και εφαρμογη τεχνολογικων επιτευματων με σκοπο την επιλυση ανθρωπινων προβληματων.....

κανω λαθος?

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Πρόσφατες συζητήσεις - topics