"CouchSurfing" - φιλοξενία με όχημα.. τον καναπέ!

Ταξίδια, Εκδρομές, Αξιοθέατα

Συγγραφέας "CouchSurfing" - φιλοξενία με όχημα.. τον καναπέ!
    Σαβ, 19 Ιαν 2008 8:35 pm |
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
 Δημοσίευσηlink παραπομπής   

Cubilone
Έμπειρος
Έμπειρος

Jan 17, 2008
299

Είναι ένα site το οποίο δεν είναι πολύ γνωστό αλλά για μένα αντιπροσωπεύει την πρόοδο στα ταξίδια, τις διαπροσωπικές σχέσεις και τον τουρισμό. Πρόκειται για το www.couchsurfing.com. Σε αυτό το site φτιάχνετε ένα προφίλ και μπορείτε έτσι να φιλοξενήσετε άτομα τα οποία βρίσκουν το προφίλ σας και θέλουν να ταξιδέψουν στον τόπο σας αλλά και να ζητήσετε να φιλοξενηθείτε απο άλλους κατα τον ίδιο τρόπο. Είναι αρκετά ασφαλές, όσο κι αν δεν φαίνεται έτσι εκ πρώτης όψεως. Δεν είναι όλοι εκει έξω για να μας κλέψουν και να μας δολοφονήσουν/βιάσουν/και τα δύο.

Το προφίλ μου στο site αυτό: http://www.couchsurfing.com/cubilone. Οι εμπειρίες μου και τις 3 φορές που έμεινα με ή φιλοξένησα άτομα ήταν απλά φανταστική. Τον περασμένο Μαίο ήταν μια αμερικανίδα που φιλοξένησα εδώ στην Μυτιλήνη και το καλοκαίρι πήγα στην Ολλανδία και έμεινα αποκλειστικά σε άτομα που βρήκα μέσω αυτού του site. Όχι μόνο δεν πλήρωσα τίποτα για διαμονή, έκανα φίλους εκεί, γνώρισα καλύτερα την κουλτούρα τους απο πρώτο χέρι αλλά είχα και καλά tips για το τι να δω και πού να πάω. Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το project οπωσδήποτε. drink some beer

Τρι, 22 Ιαν 2008 3:58 pm |

Dali_Doc
Γκουρού
Γκουρού

Mar 31, 2006
912

H φιλοσοφία του Couchsurfing υπάρχει έντονα στο διαδίκτυο τον τελευταίο καιρό. Το να ταξιδεύεις και να σε φιλοξενούν είναι κάτι που το έκαναν από πολύ παλιά βέβαια...Και δεν αναφέρομαι στο να πηγαίνεις σε συγγενείς ή φίλους...αλλά σε άτομα που ουσιαστικά δε γνωρίζεις πολύ, αλλά μοιράζεσαι μαζί τους την ίδια ελεύθερη αντίληψη περί μετακινήσεων και εκδρομών(όποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες για το τι γινόταν παλιά ας ανατρέξει σε ιστορικές εποχές 50s-60s..από τα κινήματα των Beatniks μέχρι το Χιπισμό Poke Tounge) . Το MyAegean, ισως πρωτοποριακά για ελληνική πανεπιστημιακή κοινότητα, έχει πράξει κάτι παρόμοιο ως ιδέα-ομάδα με το πρόσφατο απτό παράδειγμα της Σάμου...όπου παιδιά με κοινές ιδέες περι επικοινωνείν συναντήθηκαν και έγιναν φίλοι...Η φιλοξενία ήταν δεδομένη και πολύ ευχάριστη Smile Σχετικά με το MyAegeanXperience στη Σάμο δείτε άρθρο: http://my.aegean.gr/web/article2619.html

Τώρα για το μήνα Μάρτιο ετοιμάζεται μαζική αιγιακή εξόρμηση στη νήσο Λέσβο! Πιστεύω πως τα παιδιά της Μυτιλήνης θα δείξουν δυναμικά τη διάθεση για φιλοξενία και θα γραφτεί στην ιστορία του MyAegean ως θρυλική εμπειρία! Ίδωμεν.... Happy

Τρι, 25 Μάρ 2008 2:47 pm |

Cubilone
Έμπειρος
Έμπειρος

Jan 17, 2008
299

Όλοι όσοι ήρθατε στην Μυτιλήνη κάνατε CouchSurfing. Τι έχετε να πείτε για την εμπειρία; Πώς θα σας φαινόταν να ταξιδεύατε και σε άλλες χώρες με αυτόν τον τρόπο; mystery περιμένω να γραφτείς! ~~~

Τετ, 26 Μάρ 2008 2:37 am |

Dali_Doc
Γκουρού
Γκουρού

Mar 31, 2006
912

Σειρά έχει το couchsurfing στη Σύρο!! Εκεί να δείτε τι έχει να γίνει! Θα σας αρέσει σίγουρα. Άντε να έρθω κι εγώ, μη λείψει κανείς, θα ήθελα να σα γνωρίσω όλους από Μυτιλήνη!! Smile drink some beer

Τετ, 26 Μάρ 2008 3:29 am |

estella
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Dec 04, 2007
51

Το couchsurfing το ειχα μαθει απο ενα φιλο πριν τρια χρονια. Ειχε μολις γινει μελος και ειχε πορωθει.Τοτε ομως δεν το ειχα κυνηγησει πολυ -μα*** μου ισως. Οντως ομως τωρα που ηρθαμε Μυτιληνη ζησαμε και εμεις ενα "couchsurfing", σε αιγαιακο πλαισιο και ομολογω πως ηταν απιστευτη εμπειρια! Smile Ανησυχιες του στυλ "Ε, που παμε τωρα" και "Πως θα ειναι αραγε τα παιδια απο κοντα?" διαλυθηκαν απο την πρωτη μερα. Ολα τα παιδια ηταν απιστευτα και νομιζω πως αμεσως γιναμε μια πολυ καλη παρεα..

Το επομενο "couchsurfing", οπως ειπε και ο Dali Doc, θα γινει στη Συρο και υποσχομαστε πως θα κανουμε ο,τι περναει απο το χερι μας ωστε να περασετε καλα.Εγω, ως Ε.Α (Επισημη Αλκοολικη) drink some beer , θα φροντισω να εχουμε πολυ ποτο. Και απο σπιτια, μην ανησυχειτε.Εχουμε μπολικα.. Βρειτε ημερομηνιες που σας βολευουν και εμεις θα κανονισουμε τα υπολοιπα!

Τετ, 26 Μάρ 2008 3:42 am |

Marioland
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Jan 25, 2008
51

ωχ εγώ ως ο επίσημος ξενέροτος με βλεπω να με βάζει κάτω η estella και να με ποτίζει ξύδια μέχρι να γίνω ντίρλα lol

Τετ, 26 Μάρ 2008 3:47 am |

estella
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Dec 04, 2007
51

Χαχα, εννοειται αγαπη!Θα φυγεις αλκοολικος απο δω περα...Στο σπιτι μου μερικες φορες δεν υπαρχει νερο, ουζο ομως υπαρχει παντα!Θα δεις, θα ειναι τελεια..Επισης, εχω κανει εξασκηση με τους γειτονες στο θεμα φασαρια (αρκει να σας πω οτι μαζευομαστε σπιτι μου για θεατρικη και γινετε χαμος καθε φορα..). Οποτε δεν θα εχουμε κανενα προβλημα..Γι'αυτο σας λεω..Αφηστε τα ολα πανω μας!

Τετ, 26 Μάρ 2008 7:27 am |

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
4880

Hello Cubilone και υπόλοιποι φίλοι!

Όντως το couchsurfing ως εμπειρία νομίζω προσφέρει πολλά! Κατ'αρχήν, χρειάζεται σίγουρα καλή διάθεση, λίγο τρέλα (χωρίς αυτήν πού πάμε?) και ανοιχτό πνεύμα! Όπως ανέφερε και η Estella, πολλοί θα δίσταζαν να πάρουν μια τέτοια πρωτοβουλία, τόσο να φιλοξενήσουν, αλλά κυρίως στο να φιλοξενηθούν, σε αρχικά αγνώστους...

Οι στιγμές όμως που περνάει κανείς (η συμβίωση είναι γενικά δύσκολη υπόθεση για αρκετούς, αν πρόκειται για πολλές μέρες, αλλά αν είναι για λίγο, μάλλον καθιστάται πολύ όμορφη) πιστεύω είναι πάντα θετικές, κερδίζεις δηλαδή πράγματα... Όταν ιδίως ταξιδεύεις σε ένα μέρος που δεν έχεις ξαναπάει, πόσο μάλλον σε μια ξένη πόλη/χώρα, κατ'αρχήν νιώθεις πως έχεις κάποιον "δικό σου άνθρωπο", με τον οποίο μοιράζεσαι στιγμές καθημερινότητας. Έχει το χαβαλέ του, έχει την ευθύνη του, έχει την ...ζούρλα του! Οι ανεπανάληπτες στιγμές μάχης στο Wii sports και το μινι-τουρνουά bowling που στήσαμε εκείνο το βράδυ στο σπίτι του Marioland ήταν super!

Πάνω απ'όλα η όλη διαδικασία του να φιλοξενείσαι σε σπίτι κάποιου άλλου που ίσως δεν τον γνώριζες και καθόλου προηγουμένως, ζυμώνει μια μεγάλη δυναμική σχέσεων, ενισχύει φιλίες, πλάθει χαρακτήρες και συμπεριφορές, μαθαίνεις να μοιράζεσαι πράγματα περισσότερο, αλλά πάνω απ'όλα πραγματοποιείς μια πολύ σημαντική πράξη: επικοινωνείς με άλλους ανθρώπους, είναι ίσως μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική μιας επαφής που μπορεί να ξεκινήσει από το άψυχο ηλεκτρονικό μήνυμα και να φτάσει -γιατί όχι;- στην δημιουργία δεσμών φιλικών, αδελφικών (και ξαδελφικών ενίοτε, LOL, όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν! Poke Tounge )...

Σίγουρα το "αιγαιακό Couch-Surfing" που κάναμε μέσα από τις 2 μεγάλες κινήσεις του MyAegean έως τωρα στη Σάμο το Νοέμβριο του 2007 και στη Μυτιλήνη το Μάρτιο του 2008, μοιραζόμενοι τελικά αυτό το "My Aegean eXperience" μας έδωσε πολλά. Σίγουρα είναι μικρότερης έκτασης απ'ότι αν φιλοξενούμασταν σε κάποια πόλη στο εξωτερικό. Αλλά και πάλι είναι ένα μεγάλο βήμα στην συνείδηση του "ζειν και συν-ζειν με άλλους ανθρώπους", μακρινούς ίσως μα συνάμα και πολύ κοντινούς εν τέλει! Xeirokrotima Big Ups Wink

Παρ, 28 Μάρ 2008 8:16 pm |

anemos
Γκουρού
Γκουρού

Nov 19, 2007
403

οκ το couchserfing είναι μια εντυπωσιακή ιδέα που στηρίζεται στην αμοιβαία εμπιστοσύνη και αλληλεγγύη- και θα μπορούσε στο μέλλον να αποτελεί τον βασικό τρόπο με τον οποίο θα γίνονταν τα ταξίδια - αν οι άνθρωποι δεν ήταν τόοοοσο φοβισμένοι.

Έχω κάνει couchserfing στην ελλάδα και στο εξωτερικό και έχω φιλοξενήσει άτομα. Παλιότερα έκανα αντίστροφο ωτοστόπ (!) Το προτείνω να όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Όταν πήγαινα με αμάξι σε μετρό και έβλεπα κάποιον να περιμένει στη στάση σταμάταγα και τον έπερνα μαζί μου. Αυτό βοηθάει αυτόν να μην περιμένει αλλά και βοηθάει στην αποσυμφόρηση των ΜΜΜ. Πολλές φορές με κοίταζαν σαν τρελλο, νομίζω ότι τους βόφιζε η τόση ειλικρίνεια "πάω μετρό, μήπως θες να σε πάρω;" - είχα κάνει όμως και κάτι φίλους - άτομα που όταν με βλέπαν να περνάω ήξεραν ότι θα τους πάρω και θα πάμε μαζί...

Δευ, 31 Μάρ 2008 3:41 pm |

Dali_Doc
Γκουρού
Γκουρού

Mar 31, 2006
912

If you're goin' to San Francisco...Φίλε Anemos, πολύ με ανέβασες τώρα! Είσαι ένας σύγχρονος Hippy, για να μην πω Beatnik! Poke Tounge
Ελπίζω να συμμετέχεις κι εσύ ενεργά στο MyAegean Experience Σύρου!
Smile
Άντε πίνω μια μπύρα στην υγειά του Jack Kerouac! drink some beer
On the road my friend, on the road... Wink

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις "Αισθηματικό" θέμα, help?

Δημόσια συζήτηση: Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις Απαντήσεις: 0

Τετ, 09 Αύγ 2017 3:45 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Θεατρική Παράσταση "Ο Γυάλινος Κ...

Δημόσια συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Θεατρική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Δευ, 22 Μάϊ 2017 7:50 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Καθαρισμός Ακτής Κολύμβησης Καλαμάρη ...

από inertia
Δημόσια συζήτηση: ΛΕΣΒΟΣ Απαντήσεις: 0

Παρ, 31 Μάρ 2017 11:37 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Προβολή της ταινίας "Τσάι στη Σα...

από maximos
Δημόσια συζήτηση: [ΛΕΣΒΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Σαβ, 11 Μάρ 2017 2:47 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Γνωριμία με τον Ισραηλινό Κινηματογρά...

Δημόσια συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Τετ, 08 Μάρ 2017 1:06 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics