Το Arctic Sunrise της Greenpeace στις βόρειες Κυκλάδες

ΣΥΡΟΣ

Συγγραφέας Το Arctic Sunrise της Greenpeace στις βόρειες Κυκλάδες

Τετ, 18 Ιούν 2008 10:40 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5104

Παράθεση:

Το Arctic Sunrise στις βόρειες Κυκλάδες για την προστασία της θαλάσσιας περιοχής

Το πλοίο της Greenpeace "Arctic Sunrise" κατέπλευσε στα νερά των βόρειων Κυκλάδων σηματοδοτώντας με την παρουσία του την έναρξη των κοινών δράσεων της Greenpeace και των αλιέων της Ομοσπονδίας Παράκτιων Αλιέων Νοτίου Αιγαίου για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος της περιοχής.

Το πλοίο της Greenpeace βρίσκεται στις Βόρειες Κυκλάδες για να χαρτογραφήσει την Ποσειδωνία. Το θαλάσσιο αυτό φυτό δημιουργεί θαλάσσια λιβάδια, αντίστοιχα με τα δάση της στεριάς. Μέσα σε αυτά βρίσκουν προστασία πάνω από 1.200 διαφορετικά είδη, ενώ ταυτόχρονα ως φυτό φωτοσυνθέτει, απορροφώντας διοξείδιο του άνθρακα και απελευθερώνοντας οξυγόνο.

Τα ευπαθή λιβάδια της Ποσειδωνίας απειλούνται από ανθρώπινες δραστηριότητες, και παρά το γεγονός ότι προστατεύονται από συμφωνίες και νομοθεσίες, στην Ελλάδα απειλούνται από την έλλειψη χαρτογράφησης, όπως τα δάση από την έλλειψη Εθνικού Δασολόγιου.

Η χαρτογράφηση τμήματος της Ποσειδωνίας στην περιοχή των Βόρειων Κυκλάδων, είναι ένα ακόμα βήμα στα πλαίσια της εκστρατείας της Greenpeace για δημιουργία Θαλάσσιων Καταφύγιων, τα οποία θα καλύπτουν το 40% της θάλασσας. Στην προσπάθεια αυτή σας χρειαζόμαστε δίπλα μας.

Για την χαρτογράφηση η Greenpeace έχει διαθέσει το Arctic Sunrise και για τις 9 ημέρες που θα βρίσκεται το πλοίο στην περιοχή, υπολογίζουμε ότι το κόστος θα ξεπεράσει τα 45.000 ευρώ. H διανυκτέρευση και διατροφή πάνω στο σκάφος για όλη την επιστημονική ομάδα, το κόστος της μεταφοράς και διαμονής της στην Άνδρο, η χρήση υποθαλάσσιας κάμερας, ηχοβολιστικού συστήματος του πλοίου, καταδυτικού εξοπλισμού, φουσκωτών σκαφών, η βοήθεια των εθελοντών της οργάνωσης και η ενημέρωση του κοινού, θα ξεπεράσουν τα 5.000 ευρώ.

Υ.Γ. το Arctic Sunrise θα βρίσκεται στην Ερμούπολη της Σύρου, την Παρασκευή 20 Ιουνίου και θα είναι ανοιχτό για το κοινό. Ώρες επισκέψεων 11-13:00 και 18-21:00.

πηγή: Ενημερωτικό Δελτίο της οργάνωσης
περισσότερα: http://www.greenpeace.org/greece/news/poseidonia

Έγινε επεξεργασία από τον/την inertia στις Σαβ, 21 Ιούν 2008 8:05 am, 1 φορά

Τετ, 18 Ιούν 2008 10:52 pm

danny
Γκουρού
Γκουρού

Nov 04, 2005
514
Τόπος: Αθηνα

Και δεν Ερχόντουσαν να τους φιλοξενίσουμε εμείς. καλά κάνουν και τους θαυμάζω. Ασε για τους ντόπιους που πάνε κάθε φθινόπορο να καθαρίσουν την παραλία τα Γράμματα που την πνίγουν στο σκουπίδι κάποιοι free τύποι που νομίζουν ότι είναι free campers και αμαυρώνουν το όνομα σε κάτι παιδιά μαλάματα σαν και μας που θέλουμε να την βγάλουμε τσαμπε σε όμορφες παραλίες αλλά πάνω από όλα τις βρομιές μας τις πετάμε στα σκουπίδια

Παρ, 20 Ιούν 2008 2:32 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5104

Τελικά το πλοίο δεν είναι και τεράστιο... στις φωτό φαίνεται πιο μεγάλο... αλλά και πάλι, είναι πολύ όμορφοοοο! Big Ups

Απόψε θα έχουμε live ανταποκρίσεις και φωτογραφιούλες από το πλοίο, συν πιθανότατα κάποια έκπληξη!!!

Stay tuned! Roll Eyes Cool

Παρ, 20 Ιούν 2008 11:07 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5104

Ημερολόγια καταστρώματος... ΟΒΕΡ!

Πήγαμεν, είδαμεν, πήραμεν (όμορφες εμπειρίες)!!

Η ξενάγηση από τα παιδιά, εθελοντές και μέλη του πληρώματος ήταν πολύ όμορφη, μάθαμε πολλά πράγματα όπως:

Arrow Το 'Arctic Sunrise' παλαιότερα ήταν θηρευτικό φώκιας, το 1996 (αν θυμαμαι καλά) το αγόρασε η Greenpeace και το μετέτρεψε σε "κυνηγό των θηρευτών φώκιας"(!)...

Arrow Η 'Ποσειδωνεία' δεν αφορά την γνωστή περιοχή της Σύρου που έχει το ίδιο όνομα, αλλά μια ποικιλία φυκιού με πολύ χρήσιμες ιδιότητες για το περιβάλλον, στην ουσία απελευθερώνει οξυγόνο...

Arrow Στο αμπάρι του πλοίου υπάρχει ένα πρωτότυπο-αυτοσχέδιο υποβρύχιο, φτιαγμένο από διάφορα υλικά το οποίο είναι εξοπλισμένο με κάμερες και άλλα ηλεκτρονικά συστήματα και μπορούν να το χειρίζονται (τηλεκατευθυνόμενο) μέσα από το πλοίο, για να μελετούν το βυθό για τις ανάγκες των εκστρατειών...

κι άλλα πολλά (συνεχίστε όποιος θέλει)!

Από τους πάγους του Βορρά, στα βράχια της Σύρου, το "Arctic Sunrise" πάει παντού!

Άποψη του πιλοτηρίου του "Arctic Sunrise"

Υλικό-φωτογραφίες εδώ:
http://my.aegean.gr/gallery/Places/Greece/Syros/Greenpeace-...-Cyclades/

και κάποιες ακόμη:
http://marinetraffic.com/ais/showallphotos.aspx?mmsi=244538000

Big Ups

Κυρ, 22 Ιούν 2008 12:01 am

Cubilone
Έμπειρος
Έμπειρος

Jan 17, 2008
304

Ουάου! Σαν μέλος της Greenpeace, θα ήθελα κι εγώ να δω απο κοντά το Arctic Surnise... Έχει περάσει πολλά αυτό το πλοίο! Επίσης πολύ ωραίες φωτογραφίες! Ζητάμε πολλά να έρθει και απο Βόρειο Αιγαίο; Όχι πως ξέρω τίποτα το οποίο θα μπορούσε να προστατέψει εδώ...

Πεμ, 26 Ιούν 2008 9:59 am

ForzaInter
Έμπειρος
Έμπειρος

Jun 04, 2004
241

Σήμερα κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε τη συνέντευξη που κάναμε με μέλος του πληρώματος του πλοίου, εδώ στο ΜΥ! Big Grin Big Grin Big Grin

Σόρρυ αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ Poke Tounge

Τρι, 08 Ιούλ 2008 8:58 pm

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
608

Ωωωω μπράβο παιδία πολύ καλή πρωτοβουλία Smile

Eδω να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου για την Greenpeace (που ΑΝ ήταν Greenpeace γιατί αμφιβάλλω) να ζητάνε απο ΣΕΝΑ αριθμό λογαριασμού για κατάθεση χρημάτων και να μην σου δίνουν αυτοί τον δικό τους.

Τετοια άτομα συχνάζουν στο Σύνταγμα.Για μένα πρόκειται μάλλον για fake αλλά αν είναι πραγματικοί Greenpeace θα πω μόνο ένα lol σε τέτοιο τρόπο συγκέντρωσης χρημάτων.

Σε καμία περίπτωση μη δίνεται τα στοιχεία σας σε κανέναν.

Τετ, 09 Ιούλ 2008 8:26 am

ForzaInter
Έμπειρος
Έμπειρος

Jun 04, 2004
241

mystery_orange έγραψε:

Eδω να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου για την Greenpeace (που ΑΝ ήταν Greenpeace γιατί αμφιβάλλω) να ζητάνε απο ΣΕΝΑ αριθμό λογαριασμού για κατάθεση χρημάτων και να μην σου δίνουν αυτοί τον δικό τους.

(Δυστυχώς) είναι αλήθεια. Έχεις την επιλογή να στείλεις κάποια διαφορετικά ποσά με τη συχνότητα που θέλεις. Το λιγότερο είναι 30 ευρώ και ο μέγιστος χρόνος 1 έτος. Αυτή η "επιχειρηματικότητα" με ξένισε πάρα πολύ, και δε ταιριάζει στο χαρακτήρα μιας τέτοιας οργάνωσης Neutral
Αν και έγινα και γω μέλος, θα το σκεφτώ πολύ αν συνεχίσω να είμαι και το επόμενο έτος Stern

Τετ, 09 Ιούλ 2008 5:58 pm

mystery_orange
Γκουρού
Γκουρού

Apr 25, 2006
608

Καλά δηλαδή είναι αλήθεια??Και συγγνώμη δηλαδή πως δουλέυει του δίνω αριθμό λογάριασμού και υπογράφω το χαρτί για να πάρουν χρήματα.Σε εναν άγνωστο.Απο το λογαριασμό μου.

Αυτό θα κάνω...

Βλεπω από τώρα τίτλους:

"ΣΠΕΙΡΑ ΕΞΑΠΑΤΟΥΣΕ ΑΝΟΗΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΟΥΣΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ"

Καλά είναι σοβαροί?Δε παίζονται τα παιδιά.Ελεος.

Πεμ, 10 Ιούλ 2008 11:39 am

Unicorn
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Jan 08, 2004
136

Αν και έγινα και εγώ πρόσφατα μέλος δεν είμαι σίγουρος αν θα συνεχίσω να είμαι. Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός σε τέτοιες ενέργειες και προσπαθώ να τις αποφεύγω.

Το καλό είναι ότι η τραπεζική εντολή, όποιος έχει μία τέτοια προς την οργάνωση, μπορεί να ακυρωθεί άμεσα από τον κάτοχο του τραπεζικού λογαριασμού σε συνεννόηση με την τράπεζα και χωρίς να χρειαστεί να ενημερωθεί η οργάνωση, η οποία με αυτόν τον τρόπο θα ψάχνει να σε βρει γιατί δεν θα μπορεί να πάρει χρήματα. Τουλάχιστον έτσι με πληροφόρησαν.

Από την άλλη ένα απλό τηλεφώνημα στην οργάνωση αρκεί για να ακυρώσεις την συμφωνία. Έτσι θα το μάθουν άμεσα και δεν θα σε αναζητήσουν ή θα σε ενοχλήσουν ξανά.

Και εγώ πάντως δεν είμαι σίγουρος αν θα μείνω μέλος για αρκετό καιρό.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Eλεύθερη επιλογή ταινίας από την κινη...

από maximos
Συζήτηση: [ΛΕΣΒΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Παρ, 19 Μάϊ 2017 11:34 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Προβολή της ταινίας ''Amelie'' το Σάβ...

από maximos
Συζήτηση: [ΛΕΣΒΟΣ] Κινηματογραφική Ομάδα Απαντήσεις: 0

Σαβ, 01 Απρ 2017 2:16 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις για taxi-pooling απο αεροδρόμιο για Β...

από thalia
Συζήτηση: ΣΑΜΟΣ Απαντήσεις: 0

Παρ, 21 Οκτ 2016 8:52 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Συμμετοχή στις εκδηλώσεις του ΔΟΠΑΡ

από mario_eco
Συζήτηση: ΡΟΔΟΣ - Φοιτητικές Ομάδες Απαντήσεις: 0

Τρι, 10 Φεβ 2015 1:51 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Σημερα στις 18:00 εχουμε μαθημα πιλατες!

Συζήτηση: [ΡΟΔΟΣ] Ομάδα Yoga Απαντήσεις: 0

Τρι, 27 Ιαν 2015 9:19 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics