Φοιτητικές Εστίες - Σάμος

ΣΑΜΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά

Συγγραφέας Φοιτητικές Εστίες - Σάμος
    Παρ, 31 Αύγ 2012 1:08 am |
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
 Δημοσίευσηlink παραπομπής   

giorgospvd
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 30, 2011
14

sgep έγραψε:

Λόγω πλήθους φοιτητών όμως πέρυσι είχαν αρχικά χωριστεί σαν έτος σε δύο ομάδες και έκαναν εναλλάξ διαλέξεις και στα 2 σημεία (στο λιμάνι και το Σχολικό κτήριο). Φέτος που είναι η δεύτερη χρονιά χωρίς μετεγγραφές δεν ξέρω τί ωρολόγιο πρόγραμμα θα προκύψει για τα δύο πρώτα έτη.

Φέτος εμείς που μπαίνουμε στο 2ο έτος να δώ που θα κάνουμε μάθημα. Θα μας χωρίσουν πάλι σε 2 ομάδες στο σχολικό; Θα γίνει ένα χάος. Πρέπει να βρεθεί όπωσδήποτε μια λύση μέχρι τουλάχιστο του χρόνου γιατι θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα.

Μας είπαν οτι πέρυσι είχε γίνει λάθος και ήρθαμε τόσα άτομα. Φέτος πάλι έκαναν λάθος. Αρχίζω να αναρρωτιέμαι άν ήταν όντως λάθος ή έγινε σκόπιμα Rolling Eyes

sgep έγραψε:
Νομίζω όλα τα έτη της Στατιστικής είναι στο Σχολικό.

σωστά

Παρ, 31 Αύγ 2012 2:08 am |

sgep
Γκουρού
Γκουρού

Feb 06, 2011
1400

Τυπικά οι χώροι διδασκαλίας στο σχολικό κτήριο είναι χωρισμένοι σε δύο "πτέρυγες": οι δύο μεγάλες αίθουσες (Νο1~120 ατόμων και Νο3~80 ατόμων) χρησιμοποιούνται κατά προτεραιότητα από το τμ. Στατιστικής, ενώ το τμ. Πληροφορικής έχει αποκλειστική χρήση μόνο στις τρεις μικρές αίθουσες της αριστερής πλευράς ("Δήμητρα", "Χαριτίνη" και "Λητώ", χωρητικότητας ~40 ατόμων).

Μου αρέσει όμως που δε σ'απασχολεί αν υπάρχουν αρκετοί διδάσκοντες για να "τρέχουν" τα 2 από τα 3 έτη του κορμού σπουδών με διπλές ομάδες σε διαλέξεις και εργαστήρια παράλληλα με το υπόλοιπο πρόγραμμα των δύο ετών των κατευθύνσεων. Look Round

[[ Νέο θέμα: "Κτηριακές και άλλες ελλείψεις της σχολής"; ]]

Παρ, 31 Αύγ 2012 6:41 pm |

giorgospvd
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 30, 2011
14

sgep έγραψε:

Μου αρέσει όμως που δε σ'απασχολεί αν υπάρχουν αρκετοί διδάσκοντες για να "τρέχουν" τα 2 από τα 3 έτη του κορμού σπουδών με διπλές ομάδες σε διαλέξεις και εργαστήρια παράλληλα με το υπόλοιπο πρόγραμμα των δύο ετών των κατευθύνσεων. Look Round

[[ Νέο θέμα: "Κτηριακές και άλλες ελλείψεις της σχολής"; ]]

Πέρυσι δεν υπήρξε κανενα πρόβλημα αφου οι ίδιοι καθηγητές εκαναν διπλές ώρες. Βέβαια στο 2ο εξάμηνο που για κάποιο λόγο λες και είμασταν όλοι συννενοημένοι και δεν πάταγε κανεις στο μάθημα οι 2 ομαδες εγιναν μια.για να δουμε και φετος

Πεμ, 06 Σεπ 2012 1:00 pm |

Thodoris24
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Sep 02, 2012
2

Γειά χαρά σε όλους.
Πέρασα φέτος στο τμήμα Μ.Π.Ε.Σ και πρόσφατα είδα πως κατά το τέλος του Ιουνίου άνοιξε μια νέα φοιτητική εστία στη Σάμο στο Καρλόβασι.Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει παραπάνω πληροφορίες για αυτήν και γενικώς για το πως είναι στις εστίες;
Επίσης θα ήθελα να μάθω με ποία κριτήρια μπορεί να μπεί κάποιος στην εστία γιατί θέλω να κάνω δήλωση.(Δεν θέλω να μου πείτε τι δικαιολογητικά χρειάζομαι αλλά τα κριτήρια.)

Πεμ, 06 Σεπ 2012 2:34 pm |

giorgospvd
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 30, 2011
14

Καλημέρα και καλωσόρισες!

Οι φοιτητικές εστίες βρίσκονται πίσω απο το γήπεδο στο μεσαίο.
Μένει ένας-ένας σε κάθε δωμάτιο. Υπάρχει προσωπικό μπάνιο. Τα έπιπλα και τα κρεβάτια ειναι σε παρα πολυ καλή κατάσταση μιας και είναι ολοκαίνουρια όλα.
Προσωπικά επειδή έχω μπει σε μερικά δωμάτια το μόνο αρνητικό που βρίσκω είναι ο μικρός χώρος. Σκέψου ειναι σαν το δωμάτιό σου περίπου. Βέβαια μπορείς να καλέσεις και 2-3 φίλους σου και θα είστε άνετα. Σε εμένα έκαναν καλή εντύπωση πάντως.

Τα κριτήρια είναι κυριώς το πόσο πιο επιβαρυμένος είναι ο μπαμπας/μαμά και μιλάω κυρίως για το εισόδημα, άν ειστε τρίτεκνοι/πολύτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κτλπ

Κυρ, 14 Οκτ 2012 7:58 pm |

icsd11139
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Dec 27, 2011
14

Πως θα μάθουμε αν ανήκουμε στους δικαιούχους δωρεάν στέγασης και σίτισης? Επίσης από πότε θα ξεκινήσουν να πληρώνουν στη λέσχη όσοι δεν έχουν το δικαίωμα δωρεάν σίτισης?

Δευ, 15 Οκτ 2012 2:49 am |

sgep
Γκουρού
Γκουρού

Feb 06, 2011
1400

Τα ονόματα των δικαιούχων στέγασης ανακοινώνονται από το γραφείο φοιτητικής μέριμνας στο forum.aegean. Θα σταλούν επίσης με global email (2011) σε όλους τους φοιτητές της σχολής.

Παιδιά ρώτησαν σχετικά, τους είπαν ότι αυτό θα γίνει μέσα στις επόμενες ημέρες (αυτήν ή την επόμενη εβδομάδα).

Υποθέτω ανάλογη ανακοίνωση για την παραλαβή της αντίστοιχης κάρτας θα βγει για τους δικαιούχους δωρεάν σίτισης.

- Έλεγχος δικαιούχων δωρεάν σίτισης (Λέσβος, Λήμνος, Σύρος) (18.10.2012)

Παρασκευή, 19 Οκτωβρίου 2012 1:14 μμ έγραψε:
Από: Samos Foititiki Merimna
Προς: Samos All students
Κοιν.: Samos Regional Director; Tsapogas Giorgos; Samos Symvoulio Foititikis Merimnas; Dieuthinsi Spoudon
Θέμα: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΛΙΣΤΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ ΣΙΤΙΣΗΣ - ΣΑΜΟΥ

Aπό το Γραφείο Σπουδών &Φοιτητικής Μέριμνας Σάμου
    Αγαπητοί φοιτητές, αγαπητές φοιτήτριες,

Σας ενημερώνουμε ότι από την Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2012 δικαίωμα δωρεάν σίτισης θα έχουν οι φοιτητές που αναφέρονται στην παρακάτω προσωρινή (μέχρι την ανακοίνωση των τελικών αποτελεσμάτων) λίστα, βάσει της υπ’ αρίθμ. Φ/68535/β3/18-6-2012 ΚΥΑ (ΦΕΚ 1965/18-6-2012 τ. Β) Υπουργικής Απόφασης με θέμα «Καθορισμός όρων, προϋποθέσεων και διαδικασίας για την παροχή δωρεάν σίτισης στους φοιτητές των ΑΕΙ».

http://athena.aegean.gr/sitisi

Είμαστε στη διάθεσή σας.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
    Περιφερειακή Διεύθυνση Σάμου
    Γ ρ α φ ε ί ο Σ π ο υ δ ώ ν & Φ ο ι τ η τ ι κ ή ς Μ έ ρ ι μ ν α ς
    Φοιτητικές Κατοικίες Σάμου
    83 200 Σάμος
    Τηλ. Επικοινωνίας: 22730 82028 - 82011

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Φοιτητικές εστίες ρόδου - 2016

από berserk
Δημόσια συζήτηση: ΡΟΔΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 4

Σαβ, 27 Αύγ 2016 3:45 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ Φουρνάκι με εστ...

από AGM
Δημόσια συζήτηση: Αγγελίες - Προσφορές Απαντήσεις: 0

Πεμ, 06 Αύγ 2015 6:13 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [Σάμος] Απεργίες Διοικητικών κατά τις...

από tzorvas
Δημόσια συζήτηση: ΣΑΜΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 2

Τρι, 10 Σεπ 2013 2:01 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [ Ανακοίνωση ] [Σάμος] Κατάλογος Ενοικιαζόμενων

από tzorvas
Δημόσια συζήτηση: ΣΑΜΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 0

Δευ, 09 Σεπ 2013 9:18 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [ Σημείωση ] [Σάμος] Πληροφορίες - Απορίες

από tzorvas
Δημόσια συζήτηση: ΣΑΜΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 20

Κυρ, 01 Σεπ 2013 1:10 am Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics