Όταν απομακρύνουμε κάποιο σημαντικό πρόσωπο...

Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις

Συγγραφέας Όταν απομακρύνουμε κάποιο σημαντικό πρόσωπο...

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:09 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

krinos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

May 05, 2011
15

Μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι ρε παιδιά ; Πως γίνεται ενώ εδώ κ ένα 2μηνο έχω απομακρυνθεί από ένα άτομο που υπήρχε στην ζωή μου για 4 χρονιά και όλο αυτό για για σταματήσω να πληγώνομαι λόγο της γεωγραφικής απόσταση που υπήρχε. Το άτομο αυτό όμως ήταν πολύ σημαντικό για εμένα... κ σήμερα που είχα την γιορτή μου ενώ όλοι μου είχαν ευχηθεί εγώ αντί να είμαι καλά ήμουν χάλια κ περίμενα ένα μήνυμα από αυτόν κ μία ευχή του.. Περνάνε αρκετές ώρες κ εκεί που σκεφτόμουν αυτό ακριβώς μου έρχεται ένα μήνυμα στο κινητό.. δειλά δειλά βλέπω το κινητό μου κ τελικά ήταν αυτός.... εγώ εκείνη την ώρα άρχισα να νιώθω ανάμικτα συναισθήματα αλλά τελικά άρχισα να κλαίω μέχρι που στέγνωσαν τα δάκρυα μου! Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί το έπαθα αυτό; Κ τι ακριβώς ήταν;

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:12 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989
Τόπος: Άβαλον

Πόσο χρονών είσαι;

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:20 pm

krinos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

May 05, 2011
15

16

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:22 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989

Δηλαδή από τα 12 είχες σχέση 4 χρόνια με κάποιον που βρισκόταν μακριά σου;
Και είναι 2 μήνες περίπου που χωρίσατε;
(Ρωτάω για να καταλάβω και να βοηθήσω)

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:25 pm

krinos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

May 05, 2011
15

vasika 13 pes! koita ego olo afto dn to theorousa sxesi gia logous apostasis k mono alla oso na nai me pligone gt vriskomastan liges fores mesa ston xrono k pernousame sxedon olo to kalokairi mazi

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 10:34 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989

Αν μπορείς γράφε με ελληνικά αφενός γιατί είναι κουραστικό και αφετέρου γιατί είναι στους κανονισμούς του forum Smile

Κοίτα, μπορεί με κάποια άτομα να περνάς καλά ορισμένες περιόδους του χρόνου, το καλοκαίρι όπως λες εδώ, φαντάζομαι χριστούγεννα και πάσχα επίσης και σε καμιά γιορτή, και να αναπτύσσεις συναισθήματα φιλικά ή ερωτικά, και για να λες πως είναι και τόσα χρόνια, ε δεν μπορεί, όλο και κάτι θα υπήρχε.
Τώρα, λές πως λόγω απόστασης δεν θεωρείς οτι ήταν σχέση, αλλά "σχέση".
Στο διάστημα που δεν βρισκόσασταν, πώς ήταν ο καθένας ξεχωριστά; Σχέση με άλλον ή κάνατε υπομονή να περάσει ο καιρός;
Σε περιπτώσεις απόστασης, πρέπει ανάμεσα στα άτομα να υπάρχει επιστοσύνη, σεβασμός και αναγνώριση κάποιων καταστάσεων, όπως το οτι δεν θα είναι δίπλα σου όταν τον/την έχεις ανάγκη. Είναι δεδομένα που πριν καν κάνεις σχέση εξ αποστάσεως, τα γνωρίζεις ήδη.
Δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία ανήκεις και αν έχεις την ωριμότητα για μια τέτοια σχέση (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω).
Συνήθως, στην ηλικία σου, τα συναισθήματα αυτά είναι παροδικά. Θα επανέλθουν στην επόμενη σχέση, παρόμοια ή διαφορετικά.

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 11:15 pm

krinos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

May 05, 2011
15

1ον συγνώμη απλά ξεχάστηκα πριν
2ον κάναμε υπομονή .. αλλά βεβαία μέσα στην διάρκεια των 4 χρονών υπήρχαν κ κάποια διαλείμματα κ υπήρχαν από εμένα γιατί ένιωθα πιεσμένη διότι όλο αυτό μπορεί να μου χάριζε κάποιες ευχάριστες κ χαρούμενες στιγμές αλλά ταυτόχρονα με πλήγωνε. .. Βεβαία με αυτόν τον άνθρωπο μέσα σε αυτά τα χρονιά δέθηκα αρκετά κ καλός ή κακώς τύχαινε να είναι κοντά μου σε κάποιες δύσκολες στιγμές της ζωής μου ..κ μια από αυτές με έχει σημαδέψει, ήταν ο θάνατος ενός φίλου μου σε τροχαίο .. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα κ καλύτερα να μην το αναλύσουμε..
Το κακό είναι ότι μέσα σε αυτά τα χρονιά όταν σταματούσα όλο αυτό που γινόταν προσπαθούσα να κάνω μια νέα σχέση αλλά δεν κρατούσε για πολύ γιατί καταλάβαινα πως δεν με ενδιέφερε αρκετά κ πως ήταν πολύ διαφορετικό από αυτό που είχα πριν όποτε μετά από έναν μήνα το αργότερο ξαναγυρνούσα στα παλιά... Και τον τελευταίο καιρό ενώ βρεθήκαμε κ από κοντά το ξέκοψα εγώ γιατί δεν άντεχα να πληγώνομαι άλλο!

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 11:23 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989

Ναι αλλά εκτός απ αυτό, μήπως δεν μπορείς να κάνεις μια νέα σχέση λόγω της εικόνας που έχεις σχηματίσει εσύ για αυτή τη σχέση; Θέλω να πω πως όταν έχεις μια συγκεκριμένη και ωραιοποιημένη εικόνα για τη σχέση σου, τότε όλες οι υπόλοιπες αμέσως υποβιβάζονται γιατί δεν έχουν τα στοιχεία που επιθυμείς.

Επίσης, εγώ αυτά τα "χωρίζουμε-ξανά μαζί", δεν θεωρώ ότι είναι υγιεινά. Δεν σου κάνει καλό να γυρνάς ξανά και ξανά πίσω. Οι άνθρωποι που εμφανίζονται στη ζωή μας, μας αφήνουν κάποια σημάδια. Καλώς ή κακώς, αυτά μας βοηθάνε να γνωρίσουμε περισσότερους ανθρώπους Smile

Εφόσον σε πληγώνει κάτι τέτοιο, μπορείς να του μιλήσεις, αν και νομίζω το χεις κάνει ήδη. Είναι πιο ανακουφιστικό. Μπορεί να βρεθεί και πιο εύκολα λύση.
Αλλά αν θες να κόψεις κάτι, το κάνεις μια και καλή..

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 11:33 pm

krinos
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

May 05, 2011
15

Το κακό είναι οτι με το μυαλό μου θέλω να το σταματήσω..
Άλλα η καρδία μου δν θέλει..

Πεμ, 05 Μάϊ 2011 11:34 pm

Fata_morgana
Γκουρού
Γκουρού

Aug 21, 2010
989

Τότε ακολουθείς την καρδιά σου.
Απλά πρέπει να ξέρεις και την πλευρά του άλλου. Αν θέλει, και αν είναι πρόθυμος να περιμένει.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή Χρειάζομαι επειγόντως κάποιο να μου α...

από nasiaChios
Συζήτηση: Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις Απαντήσεις: 24

Τρι, 02 Αύγ 2011 3:17 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Πόσο σημαντικό μπορεί να είναι αυτό τ...

από inertia
Συζήτηση: Σχόλια, Επισημάνσεις, Βοήθεια για το website Απαντήσεις: 21

Παρ, 12 Αύγ 2005 12:19 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics