Συγκατοίκηση: Τί γνώμη έχετε; και πού μπορεί να οδηγήσει;

Φοιτητική Ζωή

ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ?
ΝΑΙ
70%
 70%  [ 12 ]
ΟΧΙ
17%
 17%  [ 3 ]
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
11%
 11%  [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 17

Συγγραφέας Συγκατοίκηση: Τί γνώμη έχετε; και πού μπορεί να οδηγήσει;

Τετ, 29 Ιούν 2011 7:40 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

melaki
Έμπειρος
Έμπειρος

Aug 24, 2008
289
Τόπος: corfu

Σίγουρα γνωρίζουμε αρκετά άτομα τα οποία ως φοιτητές αλλά και ανεξαρτήτως αποφάσισαν να συγκατοικήσουν με κάποιον/ κάποια φίλη,είτε με συγγενή είτε με την σχέση τους.
Αυτό γίνεται για διάφορους λόγους. Είτε οικονομικούς,είτε συναισθηματικούς(π.χ. για να μην νιώθουν μοναξία,γιατί θελουν παρέα,γιατί θέλουν να περνούν πολύ χρόνο με τον/την αγαπημένο τους,γιατί νιώθουν περισσότερο ασφαλείς κτλ) Ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με αυτό το 'φαινόμενο'?και που πιστεύεται ότι μπορεί να οδηγήσει?

Τετ, 29 Ιούν 2011 9:27 pm

Desyle
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Jun 24, 2011
124
Τόπος: Ρόδος

Εξαρτάται, αν τα άτομα είναι πολύ οικεία μεταξύ τους και ταιριάζουν, σε κάποια βασικά θεματα όσον αφορά τον τρόπο με τον οποιό ζούν στο χώρο τους, τότε νομίζω πως η συγκατοίκηση προσφέρει πάρα πολλα και είναι μια πολύ θετική εμπειρία, στην αντίθετη περίπτωση απλά δε θα μπορούσαν να συνεχίσουν την συγκατοίκηση... Εξαρτάται βέβαια και απο άνθωπο σε άνθρωπο...

Τετ, 29 Ιούν 2011 10:18 pm

melaki
Έμπειρος
Έμπειρος

Aug 24, 2008
289

Ναι,αλλά μερικές φορές ξεκινάς μια συγκατοίκηση χωρίς καν να γνωρίζεις τον άλλον άρα πως θα ξέρεις αν ταιριάζεται? Άσε που συνήθως ακόμη και μακροχρόνιες φιλίες διακόπτονται λόγω συγκατοίκησης και ασυννενοησίας.

Τετ, 29 Ιούν 2011 11:32 pm

Desyle
Μεγάλο μολύβι
Μεγάλο μολύβι

Jun 24, 2011
124
Τόπος: Ρόδος

Εγώ δε θα το έκανα αυτό έτσι εύκολα, να συγκατοικήσω χωρίς να γνωρίζω τον άλλον... Τώρα αν γίνει έτσι υποθέτω πως πρέπει να γίνει κάποια συζήτηση για κάποιους κοινούς "κανόνες-όρους" η για τον τρόπο που ζεί ο καθένας μέσα στο σπίτι.... Τώρα για διακοπή μακροχρόνιων φιλιών λόγω συγκατοίκησης, δε νομίζω πως έφτεγαι η συγκατοίκηση για τη διακοπή της φιλίας...

Παρ, 01 Ιούλ 2011 8:54 am

melaki
Έμπειρος
Έμπειρος

Aug 24, 2008
289

Απλά νομίζω ότι είναι αλλιώς να βλέπεις έναν φίλο σου λίγες ώρες μέσα στην ημέρα και αλλιώς να μένεις μαζί του! Ίσως κάποιε ςφορές αυτό να οδηγεί σε τσακωμό!Όσο φίλοι και να είστε!
Από την άλλη σίγουρανομλίζω θα πρέπει να βάλει τα όρια του,όμως κάποια πράγματα απο την στιγμή που δεν έχεις ξανασυγκατοικήσει εμφανίζονται στην πορεία που ίσως ούτε εσύ να μην ήξερες ότι θα μπορούσαν να σε ενοχλήσουν!

Δευ, 25 Ιούλ 2011 7:49 pm

ariel
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Oct 03, 2009
21

Αχα! να ένα σοβαρό πρόβλημα!η συγκατοίκηση είναι δύσκολη, ναι, το ξέρουμε. Το ξερουν όλοι. Και όλοι περιμένουν οτι καποιες δυσκολές καταστάσεις θα ρθουν, επειδή γνωρίζουν τον εαυτό τους καλυτερα απο τον καθένα και ξέρουν τα όρια τους. Κανένας δεν είναι εύκολος και δεκτικός για πάντα. Όλοι έχουμε τις κακές μέρες μας.. Χμμ τι γίνεται τότε? ΣΥΖΗΤΗΣΗ! Ας τα πάρουμε όμως απο την αρχή.

Σενάριο 1: συγκατοίκηση με το αγορι (ή το κοριτσι)σου
Για να συγκατοικήσης με το εταιρον ήμυσι παει να πεί πως τα έχετε βρεί σε πολλα σημεία και δεν τσακώνεστε με το παραμικρό! Και έστω οτι τσακώνεστε, απομωνόνεστε στα δωματια σας και τέλος. Αυριο είναι μια καινούρια μέρα! (μεταξύ μας εχε και μια φίλη-φίλο καβατζα, γιατι ποτέ δεν ξέρεις!)

Σενάριο 2:συγκατοίκηση με την κολλητή σου
Χμμ κολλητή.. δηλαδή την γνωρίζεις χρόνια έχετε περάσει πολλά, καλά και δύσκολα, άλλωτε δεν ήσασταν και τόσο φίλες αλλα όλα ειναι θέμα περιστασεων, τελικά, έτσι δεν είναι?? Ουτε αυτο το σενάριο έχει σίγουρο happy end αλλα αξίζει να προσπαθήσεις γιατί είναι και μια ευκαιρία να δοκιμάσεις και την φιλία σου. Εαν φοβασαι πες το! Να εισαι σίγουρη οτι φοβάται και η φίλη σου. Και είναι σίγουρα καλύτερα να τα πείτε αυτά απο την αρχή γιατι έτσι δυναμώνουν οι ανθρώπινες σχέσεις, με την επαφή..

Σενάριο 3:συγκατοίκηση με έναν-μία άγνωστο-η
Αγνωστος γιατί έχετε γνωριστεί μόλις πριν λίγες μέρες ή εβδομάδες , έχετε βγεί για ποτά, μπύρες, καφέδες, και τσούπ! σου ρίχνει την ιδέα της συγκατοίκησης!Το σκέφτεσαι , το σκεφτεσαι και όσο και να το ζυγιάσεις οι πιθανότητες να πετύχει αυτη η συγκατοίκηση είναι 50:50..
Εγώ θα σου πώ το εξής, do it! και αν δεν σου βγεί και αρχίζεις να εκνευρίζεσαι , αρχισε να ψάχνεις για καινούριο συγκάτοικο. Κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει, άλλωστε ο χρόνος της γνωριμίας ήταν πολύ λίγος κι πεσατε έξω και οι δύο. So what! δοκιμαστικά είναι όλα αυτά! ξέρεις πόσοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εσένα και ψάχνουν συγκάτοικο?!
φιλικά..

Τετ, 26 Σεπ 2012 3:43 pm

alexan
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Sep 26, 2012
7

εγω πιστευω οτι η συγκατοικηση ειναι καλο πραγμα, μπορει να σου δωσει ωραιες αλλα και αλλες εμπειριες. φιλοι μου στο εξωτερικο μου λενε οτι "standard"! Το εχω κανει πολλες φορες για λιγοτερο και περισσοτερο καιρο αλλα με την σωστη σταση μπορεις πραγματικα να περνας καλητερα απο οτιδηποτε αλλο! Μετα απο λιγο καιρο βλεπεις τι δουλευει και τι δεν παει καλα (..τα κακα φαινονται την πρωτη μερα) γιαυτο θα ηταν καλο να περιμενεις αλλα οχι για πολυ πιστευωντας οτι τα πραγματα θα καλητερεψουν καποτε..

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή Γνώμη για μια εμπειρία σχέσης μέσω fb..

από moliendo
Συζήτηση: Το Χρονοντούλαπο Απαντήσεις: 5

Σαβ, 26 Οκτ 2013 10:25 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις [ΣΑΜΟΣ] Αγγελία - Κοπέλα ζητά συγκατο...

Συζήτηση: Αγγελίες - Προσφορές Απαντήσεις: 1

Δευ, 03 Σεπ 2012 3:07 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Η Ελλάδα Μπορεί

από axos
Συζήτηση: Κοινωνικά θέματα, Πολιτική, Επικαιρότητα Απαντήσεις: 2

Τετ, 29 Ιούν 2011 9:14 pm Τελευταίο Μήνυμα
Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή Τον τσάκωσα αλλά θέλω τη γνώμη σας...

από artm
Συζήτηση: Το Χρονοντούλαπο Απαντήσεις: 13

Παρ, 07 Ιαν 2011 6:27 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Συγκατοίκηση (προσωρινά) στη Μυτιλήνη?

από LenoreLP
Συζήτηση: ΛΕΣΒΟΣ Απαντήσεις: 6

Τετ, 15 Σεπ 2010 6:58 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics