Αποριες υποψηφιου

τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων

Συγγραφέας Αποριες υποψηφιου

Τετ, 07 Ιούλ 2010 9:19 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

Dw
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 07, 2010
7

Γεια σας

Δεν ξερω αν ειναι εδω ο σωστος τομεας του φορουμ για το θεμα μου τελος παντων. Ειμαι λιγες μερες πριν τη συμπληρωση του μιχανογραφικου εχω συγκεντρωσει 13845 μορια και σκεφτομαινα δηλωσω το τμημα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ειμαι 265 μορια πιο κατω απο την περσινη βαση αλλα ευελπιστω οτι θα υπαρξει πτωση. Εδω θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα τα εξοδα που χρειαζεται ενας φοιτητης στο νησι δηλαδη κατα ποσο θα επιβαρυνω οικονομικα την οικογενεια μου. Διαβασα τον οδηγο σπουδων της σαμου ( http://www.aegean.gr/2008/SAMOS_96sel.indd.pdf ) , αν παρω το δεδομενο οτι δεν μπορω να μεινω σε καποιο δωρεαν δωματιο ( εδω θα ηθελα να μου πειτε δυο λογια ) , γενικα ποσο ειναι το μεσω κοστος για εναν φοιτητη ανα μηνα στο νησι ?

Διαβασα πολλα στο διαδυκτιο αλλα δεν ξερω την εγκυροτητα τους, θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν ειναι δυνατον προσωπικα ποσα χρηματα χρειαζετε.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Τετ, 07 Ιούλ 2010 11:38 am

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5068

Γεια και χαρά σου φίλε μας και καλωσόρισες στην παρέα μας!! Smile

Πολύ σύντομα ελπίζω πως θα έχεις απαντησούλα, τουλάχιστον κάποια παιδιά που να σπουδάζουν στο τμήμα σου θα μπορέσουν να σου δώσουν μια καλύτερη σίγουρα εικόνα και να σε κατατοπίσουν!

Μη διστάσεις εννοείται να μας ξανάρθεις για συζητήσουμε ό,τι προκύψει! keep up και 'stay tuned'!

Υ.Γ: μια χαρά φαίνεται το topic σου στο χώρο/τομέα που το έγραψες! Εύγε!

Τετ, 07 Ιούλ 2010 11:48 am

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

Dw έγραψε:
Γεια σας

Δεν ξερω αν ειναι εδω ο σωστος τομεας του φορουμ για το θεμα μου τελος παντων. Ειμαι λιγες μερες πριν τη συμπληρωση του μιχανογραφικου εχω συγκεντρωσει 13845 μορια και σκεφτομαινα δηλωσω το τμημα Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ειμαι 265 μορια πιο κατω απο την περσινη βαση αλλα ευελπιστω οτι θα υπαρξει πτωση. Εδω θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα τα εξοδα που χρειαζεται ενας φοιτητης στο νησι δηλαδη κατα ποσο θα επιβαρυνω οικονομικα την οικογενεια μου. Διαβασα τον οδηγο σπουδων της σαμου ( http://www.aegean.gr/2008/SAMOS_96sel.indd.pdf ) , αν παρω το δεδομενο οτι δεν μπορω να μεινω σε καποιο δωρεαν δωματιο ( εδω θα ηθελα να μου πειτε δυο λογια ) , γενικα ποσο ειναι το μεσω κοστος για εναν φοιτητη ανα μηνα στο νησι ?

Διαβασα πολλα στο διαδυκτιο αλλα δεν ξερω την εγκυροτητα τους, θα ηθελα να μου απαντησει καποιος αν ειναι δυνατον προσωπικα ποσα χρηματα χρειαζετε.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

Καλημέρα κούκλα/παλίκαρε !

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και για τα αποτελέσματά σου !
Αρχικά αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να σου αρέσει το περιεχόμενο και το αντικείμενο της σχολής !
Τώρα όσο αφορά τα έξοδα είναι καθαρά υποκειμενικό το κριτήριο !
Δεν ξέρω από πού είσαι αλλά επειδή αυτό τον καιρό το ακούω αυτό συχνά σχετικά με το οικονομικό δίνω μία απάντηση σε όλους !
Αν έχετε οικονομικό πρόβλημα δηλώστε σχολές κοντά στο σπίτι σας ή αν δεν έχετε σχολές κοντά στο σπίτι σας μην δίνετε πανελλήνιες ! Απαιτούνται θυσίες για την υλοποίηση των στόχων και των ονείρων . Αν δεν το αντέχετε βρείτε μία δουλειά !
Για περισσότερες πληροφορίες στείλε μου p.m. (personal message) ή e-mail (Το e-mail μου είναι γραμμένο στο προφίλ μου) !
Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις !!!!!

Τετ, 07 Ιούλ 2010 11:56 am

Dw
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 07, 2010
7

Ναι συμφωνω εν μερει με αυτα που λες αλλα τα οικονομικο προβλημα ειναι σχετικο δηλαδη καθε οικογενεια μπορει να δαπανησει ενα ποσο μηνιαιος, εγω θελω να μαθω απο καπιον που φοιτα σε αυτη τη σχολη κατα μεσο ορο που ανερχεται αυτο το ποσο να συκρινω και να "αποφασισω".

Α, επισης φυλο: ♂
και κατοικω αθηνα Smile

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:00 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

Dw έγραψε:
Ναι συμφωνω εν μερει με αυτα που λες αλλα τα οικονομικο προβλημα ειναι σχετικο δηλαδη καθε οικογενεια μπορει να δαπανησει ενα ποσο μηνιαιος, εγω θελω να μαθω απο καπιον που φοιτα σε αυτη τη σχολη κατα μεσο ορο που ανερχεται αυτο το ποσο να συκρινω και να "αποφασισω".

Α, επισης φυλο: ♂
και κατοικω αθηνα Smile

Ωραία λοιπόν εξαρταται από το αν θα ενοικιάσεις σπίτι ή θα μενεις σε εστία .
Από το αν θα τρώς από έξω ή θα τρώς στην εστία .
Από το αν θα βγαίνεις για καφέ - ποτό, κλπ
Είναι όπως σου είπα υποκειμενικό το κριτήριο και αφού είσαι και άρρεν
θα σου πρότεινα να μην έρθεις . Βάλε άλλη σχολή !
Δες εδώ το γιατί -----> http://my.aegean.gr/web/ftopicp-17814.html#17814

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:10 pm

tzorvas
Γκουρού
Γκουρού

Sep 15, 2008
621
Τόπος: Dark Side

#deleted

Έγινε επεξεργασία από τον/την tzorvas στις Σαβ, 09 Μάϊ 2015 1:07 am, 1 φορά

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:13 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5068

Dw, για χαρά σου και πάλι, χαίρετε Αιγαιόπουλα!

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ρίξε μια ματιά και στη συζήτηση -> http://my.aegean.gr/web/ftopict-890.html όπου σίγουρα μπορεί να βρεις πολλά κι εκεί ως πληροφόρηση! Smile

(μερικές info είναι λίγο παλιούλες, μα κάποια πράγματα είναι σίγουρα άξια ανάγνωσης!)

τα σέβη μου!

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:19 pm

tzorvas
Γκουρού
Γκουρού

Sep 15, 2008
621
Τόπος: Dark Side

#deleted

Έγινε επεξεργασία από τον/την tzorvas στις Σαβ, 09 Μάϊ 2015 1:07 am, 1 φορά

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:20 pm

Supersonic
Γκουρού
Γκουρού

Aug 29, 2009
541

abstract3d έγραψε:
για τον τίτλο της σχολής, δεν είμαστε μηχανικοί hardware αλλά software, τα μαθήματα για hardware τα τρέχουμε σε simulators

η σχολή είναι καλή αν σε ενδιαφέρει κάτι από τα παρακάτω
>προγραμματισμός
>ασφάλεια
>κρυπτογραφία
>πληροφοριακά συστήματα
>δίκτυα & επικοινωνίες

προσωπική άποψη πάντα!

αγόρια/κορίτσια έχουμε μια δυσαναλογια, αλλά την προηγούμενη χρονιά είχαν έρθει πολλές κοπέλες

Είμαστε ρε και hardware. Είναι ότι επιλέξει ο καθένας ! Πολλές ;;;;; Πάντος επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ! Έλα να δείς τι παίζει !!!!!

Έγινε επεξεργασία από τον/την Supersonic στις Κυρ, 11 Ιούλ 2010 12:26 pm, 1 φορά

Τετ, 07 Ιούλ 2010 12:43 pm

Legend-x
Γκουρού
Γκουρού

Aug 26, 2008
895
Τόπος: Ρόδος

Καλησπέρα κ απο μένα/ Φίλε Dw καλωσόρισες στο myaegean . Λοιπόν το ΜΠΕΣ έχει ορισμένα θετικά και ορισμένα αρνητικά στοιχεια. Τα θετικά είναι ότι έχει καθηγητές σε μικρή ηληκία οι οποιοί οι περισσότεροι απο αυτους εχουν όρεξη για δουλεια και μπορεις να επικοινωνισεις ευκολα μαζί τους. Άλλο θετικό ειναι ότι αν παρακολουθείς τα μαθήματα θα σε μαθουν με το ονομα σου.Επίσης ενα άλλο ας το πουμε θετικο χαρακτηριστικο ειναι τα εργαστηρια της σχολής με πολυ μεγάλες ταχύτητες internet . Τα αρνητικα τώρα ειναι κυριώς η τοποθεσία του τμήματος ειναι σε ενα χωριο της Σαμου το καρλοβασι το οποιο καρλοβασι αποτελειτε απο περιπου 5000 κατοικους κ 2000 φοιτητες οι σχεσεις των 2 ειναι ανηπαρκτες τώρα όσο αναφορά το νησι κ συγκεκριμενα το καρλοβασι νταξει η αλήθεια ειναι ότι δεν λεει καθόλου σαν τοπος φοιτησης . Τώρα απο καφετέριες το καρλοβασι έχει γύρω στις 14 καφετέριες και γυρώ στα 5 clubakia οπότε καταλαβαίνεις ότι σε 1-2 μηνες θα έχεις βαρεθεί να τα γυρίζεις . Ένα άλλο θετικο που ξεχασα να αναφέρω ειναι ότι οι παρακολουθείσεις των μαθημάτων δεν ειναι υποχρεοτικές δλδ δεν ειναι όπως σε άλλα πανεπιστήμια που βάζουν απουσιες στις διαλέξεις των μαθημάτων σε όποιοων δεν ειναι εκεί υπάρχιυν βέβαια κάποια εργαστήρια που ειναι υποχρεοτικά αλλά και πάλι δν ειναι όλα τους.Αυτά πάνω κάτω τώρα απο οικονομικης άποψης θα το κρινεις μονος σου τον πρώτο μήνα αν βγαινεις για καφε καθε μερα ποτο και δν σημαζεύεται τότε θα χριαστεις αρκετα πιστευω αλλά κ παλι δν μπορώ να σου δώσω ακριβή αριθμό, τα ενίκοια αρχίζουν απο 250-450 απ' όσο ξέρω τουλάχιστον εκτος κ αν κανω κάποιο λάθος οπότε ας με διορθώσει καποιος.Αυτα πάνω κάτω και πάλι καλωσόρισες στο myaegean και εύχομαι να πετύχεις σε όποια σχολή γουστάρεις πραγματικά και συγχαρητήρια για τη βαθμολογία που συγκέντρωσες.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις πρωτοετεις φοιτητης τμηματος γεωγραφι...

από e3iswsi
Συζήτηση: τμ. Γεωγραφίας Απαντήσεις: 3

Κυρ, 29 Νοέ 2015 11:50 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις αποριες γυρω απο τις σχεσεις

από sofaki
Συζήτηση: Ψυχολογία - Ανθρώπινες Σχέσεις Απαντήσεις: 14

Παρ, 14 Μάρ 2008 12:48 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics