Απορίες για το νησί και για το τμήμα βιομηχανικού σχεδιασμού

τμ. Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων

Συγγραφέας Απορίες για το νησί και για το τμήμα βιομηχανικού σχεδιασμού

Τρι, 10 Απρ 2018 11:27 am
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

FannieB
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Apr 10, 2018
2

Καλησπέρα παιδιά,
Εγώ είμαι από την Έδεσσα, έχω τελειώσει παιδαγωγικό (...κι εγώ δεν ξέρω γιατί) και τώρα ψάχνω λίγο διάφορους τομείς του design και της επιχειρηματικότητας που είναι δύο πράγματα που με ενδιαφέρουν αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί πολύ γιατί μου είναι άγνωστοι χώροι και οι δύο.
Βρήκα τη σχολή σας η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι η μόνη στην Ελλάδα από όπου μπορείς να βγεις και graphic και web και industrial designer αλλά δυσκολεύομαι να το πάρω απόφαση λόγω του ότι είμαι σε μια ηλικία όπου οι γονείς αρχίζουν να γκρινιάζουν για επαγγελματική αποκατάσταση, έχουν ήδη πληρώσει για τέσσερα χρόνια σπουδών και η τοποθεσία φυσικά είναι πολύ δύσκολη για μενα.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου πείτε κάποια γνώμη πάνω στο θέμα, ποια είναι η εμπειρία σας στη σχολή σας (τμήμα βιομηχανικού σχεδιασμού), τι μπορείς να κάνεις μετά επαγγελματικά και κυρίως στην Ελλάδα που είμαστε λίγο υπαναπτυκτοι μάλλον σ αυτους τους τομεις.
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω γενικά για την διαβίωση στην Σύρο (τον χειμώνα κυρίως) αν είναι ακριβή η πόλη, αν θα μπορέσω να βρω φτηνό ενοίκιο μέχρι 200 βαλαντια και πόσο εύκολα θα μπορέσω να βρω κάποια ημιαπασχοληση για να συντηρουμαι.
Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την φλυαρία, απλά δεν ξέρω που αλλού να στραφω για βοήθεια και όπως σας είπα είμαι αρκετά μπερδεμένη για το μέλλον μου!!!
Φιλιά πολλά, να περνάτε καλά!

Τρι, 10 Απρ 2018 10:43 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5005

Καλωσόρισες στην παρέα!
Smile

Ρίξε μια ματιά στις ήδη υπάρχουσες συζητήσεις αν έχεις την καλοσύνη, υπάρχουν πολλές πληροφορίες και παραπομπές μες στην κοινότητα. Σημειώνω πως το τμήμα δεν λέγεται βιομηχανικού σχεδιασμού, και δεν ασχολείται αμιγώς με βιομ. σχεδιασμό. Υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία γνωστικών αντικειμένων! Wink

======= TOPIC MOVE =======
Σημείωση: το topic μετακινήθηκε στην Ενότητα/Κατηγορία: "Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων & Συστημάτων": http://my.aegean.gr/web/forum-dpsd.html όπου υπάρχουν αρκετά συναφή ήδη θέματα, ώστε να είναι πιο σωστά, μαζί με αυτά.
========================

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις τΟΔΙΤ: πρωτοετείς στο νέο τμήμα του Π...

από inertia
Συζήτηση: τμ. Οικονομικής και Διοίκησης Τουρισμού Απαντήσεις: 0

Σαβ, 01 Ιούλ 2017 6:18 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις ΧΙΟΣ: Ιδρύεται στο Πανεπιστήμιο Αιγαί...

από inertia
Συζήτηση: Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου - Γενικά θέματα Απαντήσεις: 1

Σαβ, 11 Φεβ 2017 4:20 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Πρωτοετείς στο τμήμα στατιστικής και ...

από jimaws
Συζήτηση: τμ. Στατιστικής & Αναλογιστικών-Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών Απαντήσεις: 7

Δευ, 29 Αύγ 2016 11:04 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις δηλωση μαθηματων - τμήμα ΜΠΕΣ

από maira
Συζήτηση: τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Απαντήσεις: 2

Παρ, 30 Οκτ 2015 12:38 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις απορίες για part-time εργασία..

από nelly94
Συζήτηση: Εργασιακά - Επαγγελματικά Θέματα Απαντήσεις: 1

Τετ, 15 Απρ 2015 3:02 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics