[ΜΠΕΣ] υποψήφιος φοιτητής..

τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων

Συγγραφέας [ΜΠΕΣ] υποψήφιος φοιτητής..

Δευ, 07 Ιούλ 2014 12:13 pm
Φατσοβιβλίο  Τουίταρε  μοιράσου το...  
  Δημοσίευσηlink παραπομπής 

sakis11
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 07, 2014
2

καλησπέρα , είμαι 18 έδωσα πανελλήνιες και σκέπτομαι να δηλώσω το τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων στην Σάμο . Έχω διαβάσει σχετικά με το πανεπιστήμιο στο site του αλλά θα προτιμούσα να ακούσω
γνώμες , εντυπώσεις και παρατηρήσεις από φοιτητές που βρίσκονται ήδη εκεί γιατί πολλές φορές αλλιώς μας παρουσιάζουν τα πράγματα και αλλιώς είναι .
ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Δευ, 07 Ιούλ 2014 12:32 pm

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5073

sakis11 έγραψε:
καλησπέρα , είμαι 18 έδωσα πανελλήνιες και σκέπτομαι να δηλώσω το τμήμα Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων στην Σάμο . Έχω διαβάσει σχετικά με το πανεπιστήμιο στο site του αλλά θα προτιμούσα να ακούσω
γνώμες , εντυπώσεις και παρατηρήσεις από φοιτητές που βρίσκονται ήδη εκεί γιατί πολλές φορές αλλιώς μας παρουσιάζουν τα πράγματα και αλλιώς είναι .

Καλωσόρισες στην κοινότητα φίλε sakis11! Smile

Το post σου μεταφέρθηκε στο ειδικό forum/χώρο-συζητήσεων για το τμήμα Μ.Π.Ε.Σ. της Σάμου, ώστε να μπορεί π.χ. να το δει κάποιος επίσης που σπουδάζει στο τμήμα, αλλά και να βρίσκεται μαζί με άλλες παρόμοιες συζητήσεις που έχουν υπάρξει και στο παρελθόν!

Ρίξε μια ματιά στο γενικό forum του Μ.Π.Ε.Σ:
Arrow http://my.aegean.gr/web/forum-icsd.html

Ρίξε επίσης μια ματιά και στο γενικό forum των τμημάτων της Σάμου (Πανεπιστημιακή Μονάδα / Παράρτημα Σάμου της Σχολής Θετικών Επιστημών):
Arrow http://my.aegean.gr/web/forum-samosuni.html

..απάντησε και σε όποιο άλλο παρόμοιο θέμα-topic σου κάνει κέφι, μπορεί να βρεις κι σε άλλα αντίστοιχες απαντήσεις!

Δευ, 07 Ιούλ 2014 12:41 pm

kchatzik
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 07, 2014
1

Καλησπέρα sakis11. Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Τρι, 08 Ιούλ 2014 1:17 am

FlameSpark
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 08, 2014
2

Γεια σας =D Aρχικά να διευκρινίσω ότι κι εγώ μάλλον περιμένω να περάσω στο [ΜΠΕΣ] .. Η πιθανότητα είναι μεγάλη,αρκεί να μην ανέβει ξαφνικά η ζήτηση της σχολής , γιατί τα μόρια που έχω βγάλει δεν είναι και άπειρα... Poke Tounge

Βασικά έχω διαβάσει διάφορα για το τμήμα κλπ, αλλά ήλπιζα για ένα πιο επίκαιρο review από τους..έμπειρους Happy

(Ελπίζω να μην πειράζει που απάντησα σε αυτό το ποστ αντί να ξεκινήσω δικό μου :p )

Πείτε έτσι καμια γενική πληροφορία ρε σεις.. Πώς είναι οι χώροι, η πόλη γενικά, τα μαθήματα.. Η τέλος πάντων καμια χρήσιμη πληροφορία για εμας που δεν ξέρουμε τι παίζει ακόμα Happy

Τρι, 08 Ιούλ 2014 1:02 pm

fotini_sk
Μικρό Μολύβι
Μικρό Μολύβι

Aug 27, 2012
17
Τόπος: Αθήνα

FlameSpark έγραψε:
Γεια σας =D Aρχικά να διευκρινίσω ότι κι εγώ μάλλον περιμένω να περάσω στο [ΜΠΕΣ] .. Η πιθανότητα είναι μεγάλη,αρκεί να μην ανέβει ξαφνικά η ζήτηση της σχολής , γιατί τα μόρια που έχω βγάλει δεν είναι και άπειρα... Poke Tounge

Βασικά έχω διαβάσει διάφορα για το τμήμα κλπ, αλλά ήλπιζα για ένα πιο επίκαιρο review από τους..έμπειρους Happy

(Ελπίζω να μην πειράζει που απάντησα σε αυτό το ποστ αντί να ξεκινήσω δικό μου :p )

Πείτε έτσι καμια γενική πληροφορία ρε σεις.. Πώς είναι οι χώροι, η πόλη γενικά, τα μαθήματα.. Η τέλος πάντων καμια χρήσιμη πληροφορία για εμας που δεν ξέρουμε τι παίζει ακόμα Happy

Καλησπέρα, ως τριτοετής πλέον στο μπες ελπίζω να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα σας.
Καταρχάς από χώρους δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κάτι ιδιαίτερο, μαθήματα κάνουμε σε σχολικά συγκροτήματα ενναλαξ με τα άλλα τμήματα που υπάρχουν στη Σάμο, το μόνο που έχουμε αποκλειστικά δικό μας είναι τα εργαστήρια στα οποία ο χώρος είναι περιορισμένος και στιβαζόμαστε 2 και 3 άτομα ανα υπολογιστή (σε κάποιες περιπτώσεις).
Ως προς τους καθηγητές θα βρεις και κάποιους πολύ καλούς αλλά και κάποιους που δεν ενδιαφερονται καθόλου να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Το επίπεδο τον μαθημάτων άμα είσαι άτομο που έχει ασχοληθεί πραγματικά από μόνος του με πληροφορική ίσως να το βρεις μέτριο, λόγω του ότι η σχολή γεμίζει με φοιτητές που δεν ασχολούνται κατεβαίνει και το επίπεδο των μαθημάτων με εξαίρεση ίσως σε κάποια μαθήματα. Παρόλα αυτά μαθήματα όπως τα μαθηματικά πρέπει να τα ξέρεις καλά γιατί θα δυσκολευτείς...
Τωρα ως προς το μέρος, δεν έχει και την απίστευτη νυχτερινή ζωή όπως άλλες περιοχές θα βρεις κάποιες καφετέριες και κανα 2-3 κλαμπ αλλά μέχρι εκεί. Απο σπίτια αν δεν δώσεις καμία 250αρα και πάνω ή θα βρεις μια τρυπα σπίτι και μες την μούχλα ή θα μένεις μακριά από το κέντρο. Το χειμώνα βρέχει συνεχώς αλλά προς την ανοιξη και το καλοκαίρι χαίρεσαι πραγματικά που έχεις περάσει εδώ γιατί η Σάμος είναι πραγματικά πανέμορφη.

Τρι, 08 Ιούλ 2014 3:00 pm

sakis11
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 07, 2014
2

inertia έγραψε:
sakis11 έγραψε:

Καλωσόρισες στην κοινότητα φίλε sakis11! Smile

Το post σου μεταφέρθηκε στο ειδικό forum/χώρο-συζητήσεων για το τμήμα Μ.Π.Ε.Σ. της Σάμου, ώστε να μπορεί π.χ. να το δει κάποιος επίσης που σπουδάζει στο τμήμα, αλλά και να βρίσκεται μαζί με άλλες παρόμοιες συζητήσεις που έχουν υπάρξει και στο παρελθόν!

Ρίξε μια ματιά στο γενικό forum του Μ.Π.Ε.Σ:
Arrow http://my.aegean.gr/web/forum-icsd.html

Ρίξε επίσης μια ματιά και στο γενικό forum των τμημάτων της Σάμου (Πανεπιστημιακή Μονάδα / Παράρτημα Σάμου της Σχολής Θετικών Επιστημών):
Arrow http://my.aegean.gr/web/forum-samosuni.html

..απάντησε και σε όποιο άλλο παρόμοιο θέμα-topic σου κάνει κέφι, μπορεί να βρεις κι σε άλλα αντίστοιχες απαντήσεις!

Καταρχας ευχαριστω για τον χρονο σου .
Τα θεματα στα οποια με παραπεμπτεις δεν ειναι και τοσο επικαιρα ..το πιο προσφατο ειναι το 2011 και οι συζητησεις ξεκινησαν απο το 2008 ... θα μπορουσα να εχω μια πιο προσφατη εικονα συγκεκριμενα για το τμημα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ σχετικα με τις εγκαταστασεις ,
το επιπεδο της σχολης οσον αφορα τις προοπτικες επαγγελματικης αποκαταστασης
την μεταφορα ,
το κοστος των σπιτιων κτλ.

Τρι, 08 Ιούλ 2014 5:17 pm

FlameSpark
Ψαρούκλα
Ψαρούκλα

Jul 08, 2014
2

fotini_sk έγραψε:

Καλησπέρα, ως τριτοετής πλέον στο μπες ελπίζω να απαντήσω σε κάποια ερωτήματα σας.
Καταρχάς από χώρους δεν μπορώ να πω ότι έχουμε κάτι ιδιαίτερο, μαθήματα κάνουμε σε σχολικά συγκροτήματα ενναλαξ με τα άλλα τμήματα που υπάρχουν στη Σάμο, το μόνο που έχουμε αποκλειστικά δικό μας είναι τα εργαστήρια στα οποία ο χώρος είναι περιορισμένος και στιβαζόμαστε 2 και 3 άτομα ανα υπολογιστή (σε κάποιες περιπτώσεις).
Ως προς τους καθηγητές θα βρεις και κάποιους πολύ καλούς αλλά και κάποιους που δεν ενδιαφερονται καθόλου να κάνουν σωστά την δουλειά τους. Το επίπεδο τον μαθημάτων άμα είσαι άτομο που έχει ασχοληθεί πραγματικά από μόνος του με πληροφορική ίσως να το βρεις μέτριο, λόγω του ότι η σχολή γεμίζει με φοιτητές που δεν ασχολούνται κατεβαίνει και το επίπεδο των μαθημάτων με εξαίρεση ίσως σε κάποια μαθήματα. Παρόλα αυτά μαθήματα όπως τα μαθηματικά πρέπει να τα ξέρεις καλά γιατί θα δυσκολευτείς...
Τωρα ως προς το μέρος, δεν έχει και την απίστευτη νυχτερινή ζωή όπως άλλες περιοχές θα βρεις κάποιες καφετέριες και κανα 2-3 κλαμπ αλλά μέχρι εκεί. Απο σπίτια αν δεν δώσεις καμία 250αρα και πάνω ή θα βρεις μια τρυπα σπίτι και μες την μούχλα ή θα μένεις μακριά από το κέντρο. Το χειμώνα βρέχει συνεχώς αλλά προς την ανοιξη και το καλοκαίρι χαίρεσαι πραγματικά που έχεις περάσει εδώ γιατί η Σάμος είναι πραγματικά πανέμορφη.

OMG! Μ'αρεσει αρκετα ηδη! Ειδικα η βροχη , υποθετω τετοια νησια ειναι για τους ρομαντικους :p Δεν νομιζω οτι τα προβληματα που θα βρω σε αυτο το τμημα διαφερουν και πολυ απο την υπολοιπη ελλαδα, να μην ξεχναμε οτι γενικως ειμαστε αχταρμας.. Αλλα ναι, εχω ψηθει, και με τα μαθηματα και ολα! Εχω και μια πιο συγκεκριμενη ερωτηση..Με το ιντερνετ στο νησι τι παιζει? :p

Σαβ, 18 Οκτ 2014 9:23 am

inertia
Ανεμοδαρμένος
Ανεμοδαρμένος

Dec 14, 2003
5073

Γεια σας παίδες,
Πώς είστε; Πώς είναι τα πράγματα στο νησί;

Όπως καταλαβαίνετε κι οι ίδιοι, αν γράψει κάποιος μονάχα 2 μέρες πριν καταφτάσει στο νησί και μετά "εξαφανιστεί", αυτό δεν βοηθά την κοινότητα και συνεπώς όταν ύστερα από χρόοοονια επιστρέψει κάποιος νεότερος πρωτοετής να ρωτήσει, θα λέει -κλασικά- "τα links που παραπέμπεις είναι παλαιότερων συζητήσεων, δεν με καλύπτουν τώρα". Οξύμωρο, ε;

Είναι σημαντικό να κατανοούμε πως αν δεν προσφέρουμε συμμετέχοντας στην κοινότητα και συζητήσεις έστω περιστασιακά, δεν βοηθούνται κι οι επόμενοι. Μην ξεχνάτε πως στην ανησυχία και άγχος βρεθήκαμε όλοι μας. Και κάποιοι μάλιστα όταν μπήκαν στις σχολές τους δεν είχαν καν forums και ιστοσελίδες για να ενημερώνονται ή να ρωτούν.
Η αλληλεγγύη καλό είναι να είναι αμοιβαία και να δια-μοιράζεται.

Λοιπόοοοοοοοοοον! Cool drink some beer
Τα νέα σας! Smile

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες (ώρα Ελλάδας)

Μετάβαση στη:  

Σχετικές συζητήσεις - topics

Θεματική Ενότητα Πληροφορίες Δημοσιεύθηκε
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Υποψήφιος για Περιβάλλον ή Θάλασσα.

από Ploutonas
Συζήτηση: ΛΕΣΒΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 2

Πεμ, 04 Φεβ 2016 12:27 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις δηλωση μαθηματων - τμήμα ΜΠΕΣ

από maira
Συζήτηση: τμ. Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Απαντήσεις: 2

Παρ, 30 Οκτ 2015 12:38 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις NEO ΨΑΡΙ!!... Πρωτοετής φοιτητής-φοιτ...

από tourourou
Συζήτηση: τμ. Μηχανικών Οικονομίας & Διοίκησης Απαντήσεις: 9

Πεμ, 04 Σεπ 2014 1:46 pm Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Πρωτοετής φοιτητής-φοιτήτρια στο τμήμ...

από Giotaki
Συζήτηση: τμ. Διοίκησης Επιχειρήσεων Απαντήσεις: 19

Πεμ, 28 Αύγ 2014 8:26 am Τελευταίο Μήνυμα
Δεν υπάρχουν νέες δημοσιεύσεις Απορίες για Σάμο-υποψήφιος μεταπτυχιακός

από Risoni
Συζήτηση: ΣΑΜΟΣ - Πανεπιστημιακά Φοιτητικά Απαντήσεις: 2

Κυρ, 15 Σεπ 2013 4:31 pm Τελευταίο Μήνυμα

Πρόσφατες συζητήσεις - topics